Новини » Суспільство

Неможливо спокійно дивитися, як вбивають українських дітей, – волонтерка зі США

Ірина Дужа

Останні два роки українці зі зброєю в руках борються за незалежність своєї держави. Ці роки змінили мільйони українців. Підприємці та фермери стали воїнами, вчителі та медики стали волонтерами. Вся Україна стала на свій захист. IA ZIK пропонує розмову з колишньою львів’янкою, вчителькою, а нині членом Українсько-американської культурної асоціації Орегону і південно-західного Вашингтону Іриною Дужою, яка не сховалася від української війни у США, а стала одним із символів українського волонтерства.

Пані Ірина, як починалася ваша волонтерська діяльність?

– Стати волонтеркою мене підштовхнуло відчуття болю, пережитого у час, коли на Майдані вбивали дітей, серед яких могли бути мої учні чи власні діти, а я в той час була за кордоном і не могла вплинути на ситуацію. Неможливо спокійно дивитися на те, як вбивають українських дітей. Треба діяти. Тоді я вперше передала валізами аптечки, бинти й різні медикаменти на загальну суму десь $10 тисяч.

Ігор Левків, Ірина Дужа та представники МТІ
Ігор Левків, Ірина Дужа та представники МТІ

У США Вам вдалося організувати регулярні перекази на Україну?

– Так, серйозна робота почалася з допомоги біженцям Донбасу, коли люди збирали все, що могли, і посилали пачки, які розподілялись церквою в Україні. Завдяки активності голови Українсько-американської культурної асоціації Орегону Ігоря Левківа і Тетяни Тердал, яка свого часу їздила на Майдан й навіть викладала в Українському католицькому університеті, а тепер із запалом займається волонтерською логістикою – вдалось організувати людей й відшукати спонсорів. Для прикладу, восени 2014 року у США була організована спільна молитва всіх конфесій. На цю подію приїхали навіть консули із Сан-Франциско. Тоді ми зібрали $24 тисячі допомоги. 

Волонтери з Орегони
Волонтери з Орегони

– У своїй волонтерській діяльності Вам довелося працювати з чинним міністром охорони здоров’я України Уляною Супрун?

– Під час одного приїзду до Києва познайомилась з теперішнім в.о. міністра здоров’я Уляною Супрун, яка організувала навчання з надання першої допомоги при використанні еластичних бинтів і джгутів, які ми доставляли.

Через «Радіо Свобода» (некомерційна інформаційна служба, яку фінансує Конгрес США) я почула про волонтерське об’єднання «Кожен може». Коли привезла перший раз кровоспинні бинти, джгути, протиопікові засоби, знеболювальні пластирі та інші речі, необхідні для аптечок натівського зразка, познайомилась з координатором «Кожен може» Оленою Коломійчук та лікарем 17 Київської міської лікарні Олександром Лінчевським. Він на той час був інструктором з тактичної медицини і працював з Уляною Супрун.

Сама Супрун організувала у травні 2014 року у Києві «Захист патріотів» – громадську організація, яка була гуманітарною ініціативою Світового конгресу українців задля послідовного розвитку тактичної медицини. Інструктори «Захисту патріотів» проводять навчання з тактичної медицини, надають бійцям базові знання та навички з першої само- та взаємодопомоги, які базуються на міжнародних медичних стандартах. З того часу всю допомогу ми передаємо через 17 київську міську лікарню.

– Як Ви думає, чи вдасться Уляні Супрун втриматися на міністерській посаді, перемогти «медичну мафію»?

Допомога з Орегону
Допомога з Орегону

– Вірю, що Супрун завдяки своїй порядності і професійності таки щось змінить у МОЗ, хоча враховуючи «тенденційність» міністерства, їй буде не солодко. Адже їй треба не лише побороти мафію, а й розвивати українську медицину, шукати кошти на нове медичне обладнання. Дуже прикро бачити, що в Україні за такої великої кількості фахових лікарі таке бідне обладнання.

– У Вашій волонтерській діяльності активно брали участь американські сенатори?

Волонтери з Орегони
Волонтери з Орегони

– Так, Тетяна Тердал познайомила мене із сенатором Джефом Мерклі, який був одним з 15 сенаторів, що лобіювали українське питання у Вашингтоні. Ці сенатори допомогли звернутись до Medical Team International – організації, що працює у всіх гарячих точках планети і охоплює усі доступні професії – від зубного лікаря до будівельника. Відтоді вона і стала основним постачальником медикаментів і спорядження. Наша Асоціація в основному збирала кошти на логістику, а також необхідні речі для біженців.

– Які Ваші волонтерські проекти були найбільш масштабними?

Волонтери з Орегони
Волонтери з Орегони

– За весь період діяльності Асоціації в Україну передали два контейнери з медикаментами вартістю приблизно $1.0 млн кожен і два контейнери для біженців.

Також Асоціації вдалося за підтримки сенаторів Орегону «вибити» у Mercy Corporation (Корпус Милосердя). Це міжнародна гуманітарна організація, що працює в більш ніж 40 країнами світу, включно з Україною, яка спрямовує кошти для відновлення зруйнованих регіонів – харчі, відновлення інфраструктури, тощо. Ця організація надала Україні транш у $2.5 млн.

Волонтери з Орегони
Волонтери з Орегони

– Чи є Вас відчуття недовіри, що волонтерська допомога десь «загубиться»?

– До мене такі думки навіть не приходили. У нашому середовищі є повна довіра, бо особисто знайома з українськими лікарями й волонтерами, які є відданими своїй справі. Взагалі, волонтерство – не професія, а стан душі, де панує довіра і любов.

Розмовляв Ігор Филипів, IA ZIK.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...