Новини » Політика 9 серпня, 2016, 13:38
Влада створює підприємства-паразити, щоб заробляти на «комфортній» видачі довідок, – експерт

Заробляння на комфортних умовах при наданні адміністративних послуг, тобто, при видачі довідок, виписок з держреєстрів, паспортів тощо – на Заході вважається неприйнятним. Бо якісний сервіс – це обличчя держави. Але українська влада придумала, що своїм обличчям можна торгувати – і продавати комфорт на додачу до виписок, довідок і паспортів.

Про це у своїй колонці на «Економічній правді» пише експерт Центру політико-правових реформ Євген Школьний.

Він зазначає, що у розвинених країнах є загальноприйнятним, що держава апріорі має забезпечувати якісний сервіс громадянам, і це не потребує додаткової оплати. Чому в Україні за гідне ставлення до себе з боку влади громадяни мають платити?

В Україні поступово відкриваються центри надання адміністративних послуг (ЦНАП), багато з яких відповідають європейським стандартам.

Як приклад, у Луцьку ЦНАП – це просторе приміщення без кабінетів, з електронною чергою і широким асортиментом послуг, які особа може замовити одночасно, в тому числі за принципом «життєвої ситуації» – наприклад, зареєструвати місце проживання новонародженої дитини, і тут же замовити державну допомогу у зв’язку з її народженням.

Цей ЦНАП уже давно забезпечує видачу закордонних біометричних паспортів – і без додаткових поборів, як у розрекламованому ДП «Документ».

У ЦНАПі Рівного чи Вінниці можна зареєструвати місце проживання за 15-20 хвилин. Жодних додаткових коштів за комфорт сплачувати не потрібно.

Але чому у багатьох містах України громадяни досі не можуть швидко та зручно отримати послуги у ЦНАП? На думку експерта, є дві причини:

  • Через нерозуміння та відсутність політичної волі місцевих голів та голів райдержадміністрацій. У деяких містах та районах ЦНАП – це лише вивіска на приміщенні – однак всередині ані необхідних послуг, ані належних умов.
  • Через відсутність узгодженої та послідовної державної політики у цьому напрямі.

Наприклад, Міністерство внутрішніх справ, Державна міграційна служба та Київська обласна рада і ОДА обрали політику комерціалізації адміністративних послуг. Звідусіль лунає реклама – чи-то державного підприємства «Документ», чи-то сервісних центрів МВС. А нещодавно київська обласна влада з помпою розрекламувала відкриття комунального підприємства «Готово», на яке витратили 30 мільйонів бюджетних коштів. Хоча за ці кошти можна було б зробити 15 належно облаштованих районних ЦНАПів у Київській області!

У цих підприємствах, на відміну від ЦНАП, громадяни мають додатково доплачувати кошти за якісне обслуговування.

Так, у ДП «Документ», окрім оплати послуги за оформлення закордонного паспорта, ви маєте сплатити ще 350 гривень за розрекламований «комфорт і швидкість». Ці гроші до державної скарбниці не надходять.

«Чи не тому влада так поспішила під соусом «безвізового режиму» його легалізувати, прийнявши закон 3224? Можна прогнозувати, що такі додаткові платежі вимагатимуть з громадян і у підприємстві «Готово», і як це вже відбувається в Центрі обслуговування громадян Одеської ОДА», – пише Євген Школьний.

Він зазначає, що створюються ці підприємства за рахунок коштів платників податків. Лише на створення сервіс-центру «Готово!» у Києві із бюджету Київської області – тобто, з податків мешканців столичної області – витратили, зі слів заступника голови Київської ОДА Льва Парцхаладзе, 30 мільйонів гривень.

Експерт наголошує, що Українці апріорі заслуговують на гідне ставлення до себе в органах державної влади. «Ми маємо розуміти, що комфортні умови надання адмінпослуг держава цілком здатна і мусить забезпечувати без додаткових поборів. Має бути лише злагоджена співпраця, воля і бажання центральної та місцевої влади», – пише він.

Саме тому розвиток мережі належно облаштованих ЦНАП – ключовий напрям реформування системи надання адміністративних послуг. Замість державних чи комунальних «підприємств-паразитів», краще вже дозволити приватним провайдерам надавати адмінпослуги, додає Євген Школьний.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 12:47 :51