Новини » Львів 30 липня, 2016, 12:18
Чудернацька геометрія львівських кам’яниць
 • Вул. Пекарська 34. Фото: Миколи Тиса/ZIK
 • Вул. Пекарська 34. Фото: Миколи Тиса/ZIK
 • Вул. Некрасова, 18. Фото: Миколи Тиса/ZIK
 • Вул. Короленка, 8. Фото: Миколи Тиса/ZIK
 • Вул. Короленка, 8. Фото: Миколи Тиса/ZIK
 • Вул. Короленка, 8. Фото: Миколи Тиса/ZIK
 • Вул. Каліча Гора, 18. Фото: Миколи Тиса/ZIK
 • Вул. Лисенка, 10. Фото: Миколи Тиса/ZIK
 • Вул. Лисенка, 10. Фото: Миколи Тиса/ZIK
 • Вул. Чернігівська, 12. Фото: Миколи Тиса/ZIK
 • Вул. Степана Бандери. Фото: Миколи Тиса/ZIK
 • Вул. Степана Бандери. Фото: Миколи Тиса/ZIK

Чи не кожен чув про «плаский» будинок в Одесі, який став однією з туристичних родзинок міста. Але далеко не всі знають, що такі ж незвичайні будинки є і у Львові – причому, доволі багато.

Той, хто бачив такі цікаві будівлі, мабуть, не раз ставив собі питання, хто ж будував таке диво і яким чином там розміщені квартири. IA ZIK пропонує зробити невеликий екскурс в історію Львова і дізнатися цікаві факти щодо старовинних кам’яниць.

вул. Некрасова, 73

Типовий будиночок у Личаківському передмісті, збудований у стилі приміських будинків кінця ХІХ ст. Основною його відмінністю є неправильна форма, яка, скоріш за все, викликана ділянкою, що була у розпорядженні власників та будівельників.

вул. Пекарська, 34

Будинок зведений у 1890-х роках. Його фасад прикрашений необароковим декором та відкритою кладкою цегли, що було поширеним прийомом для епохи історизму. Завданням архітектора було втиснути його між сусідні будинки, чим, власне, і викликана досить незвична гострокутна форма одного з наріжників. Хоча саме ця особливість надає додаткового шарму цьому вигину вулиці та привертає увагу, навіть враховуючи те, що навпроти розміщено пишний палац Сєменських-Левицьких.

вул. Каліча гора, 18

Будинок зведений у 1910-х роках у раціональному стилі пізнього класицизму. Фронтон кам’яниці прикрашає жіноча фігурка авторства скульптора Якуба Рисяка.

вул. Короленка, 8

Цей будинок, типовий для львівського історизму постав у кінці ХІХ ст. У наступні роки тут мешкав інженер будівельного департаменту магістрату Львова, член правління Ставропігійського Інституту Теофіл Джулинський. У 1906 році тут він відкрив майстерню, де разом з донькою Лесею виготовив понад 200 розмальованих статуеток, що відтворювали типи мешканців міст та сіл Галичини різних національностей. У подальшому їх стали виготовляти у промисловому масштабі на знаменитій фабриці Івана Левинського.

вул. Лисенка, 10

Цей кутовий будинок цікавий як своєю нетиповою формою, так і розташуванням. Він межує з одного боку з військовою частиною, а з іншою – з монастирем Кармелітів Босих, знаменитим колись «Святим садом» львівських хіпі. Тут у міжвоєнний період містилась редакція часопису «Театральна бібліотека». Кам’яниця зведена у 1880-х роках у стилі історизм за проектом архітектора Анджея Голомба. Його фасад прикрашають фігурки путті (античних ангеликів).

У 1903-1905 роках тут розташовувалось закордонне представництво Революційної Української партії (РУП), в ці ж роки тут мешкав Симон Петлюра – командир армії УНР.

вул. Бандери, 24

Кутовий будинок на розі із вулицею Карпінського. Зведений 1913 року на замовлення Берля Фінклера.

Споруджений відомим львівським архітектором періоду модернізму Фердинандом Касслером. До оздоблення причетний один з найоригінальніших скульпторів цього часу Зигмунт Курчинський.

Тандем авторів, використавши гострокутну форму парцелі (ділянки), створив один з найкращих зразків архітектури раціонального модерну у Львові. Не дивлячись на скупий на декорування стиль , вони внесли елементи, завдяки яким будинок зі всіх сторін дивиться цікаво та імпозантно. На куті привертають увагу колони на балконі другого та третього поверхів. А фасади стін з боку вулиці Бандери та Карпінського оздоблені масивним, але не важким еркером, який закінчується барельєфом та балконами мансарди з аттиком, що містить елементи барокко та класицизму.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-22 20:59 :59