Новини » Суспільство 17 липня, 2016, 2:25
Вчені назвали реалістичні версії кінця світу

Американські та британські вчені виділили ряд катастроф, які належать, на їх думку, найбільш реалістичними версіями загибелі людської цивілізації.

Уявіть найгірший сценарій: остання родина на Землі тулиться в забарикадованій квартирі тьмяного багатоповерхового будинку навколо багаття: бродяча чорна зірка відкинула нашу планету з обжитої орбіти в холодні глибини космосу, тому люди змушені збирати «сніг» з замороженого кисню і розтоплювати його в казанку, щоб вижити.

Gosses Bluff meteor crater in Australia formed when a 1-kilometer-wide space rock struck Earth 142 million years ago.

Так кінець людства описав у 1951 році Фріц Лейбер в оповіданні «Відро повітря». Звичайно, цей сценарій знаходиться в досить віддаленій перспективі. Набагато «ближче» людству катастрофи, пов’язані з ядерною чи біологічною зброєю. Тим не менше, ряд інших екстремальних лих, у тому числі загрози з космосу і геологічні катаклізми, уряди всіх держав світу могли б вже зараз взяти під увагу і розробити програми щодо подолання руйнівних криз заздалегідь.

Про це повідомляє Science.

Першою в списку є загроза, що виходить від Сонця. Землі може загрожувати потужний потік високоенергетичних частинок, породжений корональним викидом маси (coronal mass ejection, CME). Це викид речовини у вигляді плазми або сонячної корони. Таке явище може призвести до відключення трансформаторів і блекауту планетарного масштабу.

Вчені нагадують, що в 1989 році СМЕ пошкодив трансформатор в американському штаті Нью-Джерсі, і відключив електрику в канадській провінції Квебек.

У 1859 році відбулася рекордна за всю історію спостережень геомагнітна буря, названа Подією Керрінгтона. Тоді в роботі телеграфної системи відбулися збої, а полярні сяйва виникали на широті Карибського моря.

Але при такому сценарії для людства залишається лазівка: наближаючу загрозу можуть засікти телескопи, які фіксують формування плям СМЕ на Сонці. Інформація про їх виникнення буде грати вирішальну роль у виробленні стратегії захисту мешканців Землі від геомагнітного шторму. Тим не менш, слід зміцнити енергосистему, виключивши уразливості. І хоча абсолютного захисту від цієї загрози розробити не вдасться, але в наших силах скоротити тривалість її наслідків.

На відміну від корональних викидів, зіткнення Землі з астероїдом запобігти практично неможливо. Відомо, що 10-кілометровий астероїд знищив динозаврів, але повністю винищити людство може і об’єкт з космосу діаметром в половину менше «вбивці» стародавніх ящерів.

Astronomers have spotted almost 15,000 objects in Earth’s neighborhood (bottom), including hundreds more than 1 kilometer across.

Комп’ютерні моделі демонструють, що кілометрового астероїда досить для утворення в атмосфері великої кількості пилу, яка перекриє проникнення сонячного світла на поверхню Землі на кілька місяців. Єдине, що залишається людству, розробляти системи планетарного захисту, відхиляючі великі астероїдів за допомогою ядерних вибухів.

Одне з найбільш неминучих загроз – виверження супервулканів. Кожні 100 000 років хоча б одна велика кальдера випускає сотні кубічних кілометрів магми і попелу. Супервулкани одночасно нестримні і люто руйнівні. Один з таких монстрів – вулкан Тоба – вибухнув 74 000 років тому в Індонезії і поставив предків людей на грань вимирання. Якщо подібне трапиться зараз, континенти покриються метровим шаром попелу, загинуть сільськогосподарські культури, зруйнуються будівлі та водопровідні системи.

Supervolcano locations

Страх перед незворотністю виверження супервулканів підігріває і майже цілковита непередбачуваність таких подій. Геофізики уважно відстежують характер і інтенсивність підземних поштовхів, розташованих поряд з вулканами, і вважають, що виверження гігантів будуть передувати місяці, якщо не роки «попередніх землетрусів. За цей час можна евакуювати жителів та розробити плани врегулювання надзвичайних ситуацій.

У висновку, ніяка кількість досліджень, моделювань і наукових робіт з різними експериментами не здатна запобігти неминучим катастрофам. Наша єдина надія на виживання – розробити план відступу. А для цього людству потрібна їжа. Девід Денкенбергер і Джошуа Пірс у своїй книзі «Нагодувати кожного не дивлячись ні на що» пропонують кілька способів добути їжу для людства в умовах відсутності сонячного світла. Так, можна вирощувати гриби на листі і стовбурах загиблих дерев, щоб перечекати апокаліпсис. Ще краще вже зараз підвищити практику вироблення газу з допомогою бактерій або перетворення целюлози в глюкозу. Шляхом модернізації існуючих промислових підприємств, які вижили після катастроф зможуть виробляти достатню кількість альтернативних продуктів, щоб нагодувати світове населення.

І звичайно, частину необхідних об’єктів інфраструктури, а також поняття про верховенство закону, в міжнародному співробітництві повинно зберегтися, оскільки соціальний і політичний чинники відіграватимуть значну роль у формуванні нового суспільства в постапокаліптичному світі.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-08-21 16:40 :01