Aнонси

усі анонси
Новини » Політика 2955

Україна може повторити помилку Польщі, - польський юрист

28 червня, 20 років тому Україна отримала основний Закон. За нього свої голоси віддав триста двадцять один народний обранець. Відтоді Конституцію неодноразово змінювали, востаннє – в червні 2016 року. Утім, іноземні юристи застерігають – якщо змінювати Конституцію на догоду політичній доцільності, то Україна може отримати конституційну кризу.

Про це йдеться у сюжеті інформаційно-аналітичної програми «Погляд на тиждень» (щонеділі о 21.00) на телеканалі ZIK.

Конституція 1996 року приймалася в особливих умовах, саме тоді, коли Радянський Союз впав, але радянська спадщина жила, тож за таких умов це вже великий успіх, каже Олександр Водянніков, координатор проектів ОБСЄ в Україні.

«Досить великим досягненням було те, що червоний парламент тоді все ж таки прийняв демократичну конституцію. Це наклало певний відбиток, адже конституція 96-го року була компромісом між політичними силами Народним Рухом та комуністичною партією», - наголосив радник з юридичних питань та координатор проектів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков.

З того часу основний Закон кілька разів змінювали. Уперше це відбулось у грудні 2004-го. У розпалі політичної боротьби Верховна Рада голосує за парламентсько-президентську країну з досить обмеженими повноваженнями глави держави. Саме за цією редакцією Україна жила не один рік. І саме під ці повноваження обирався президент-утікач Віктор Янукович. 

За шість років Конституційний Суд своїм рішенням скасовує ці зміни і повертає редакцію 1996-го року. У 2014-му стартує новий сезон боротьби за владу. Тодішній проект Конституції критики називають втіленням мрій чинного Президента Петра Порошенка. І нарешті останні зміни у 2016-му. Експерти, запевняють, революційні.

«Я би назвав три: це конституційна скарга до Конституційного суду, друге ­- ми ліквідуємо прокуратуру як четверту гілку влади, і те, що ми деполітизуємо судову систему і усуваємо політичну корупцію у судовій системі», - каже Олександр Водянніков.

Українці таки дочекались ліквідації політичного впливу на судову систему, запевняють в Адміністрації Президента, адже, новостворений найвищий орган правосуддя опікуватиметься проблемам незалежності суддів.

«Верховна Рада взагалі усувається від можливості впливу на призначення суддів, на переведення суддів. Президент має тільки церемоніальну роль для того, щоб призначати суддів. Все відбуватиметься всередині судової системи», ­- стверджує керівник Департаменту правової політики АПУ Костянтин Красовський.

Окрім того, планується відкрити двері громадянам до Конституційного суду – це теж підніме довіру населення  до влади, переконані в Адміністрації Президента. Так, люди зможуть зі скаргою звернутися до цієї інстанції. Наразі наша держава посідає перше місце за кількістю звернень до Європейського суду зі справ людини. Відтепер, кажуть фахівці,  з’явиться більш швидкий шлях отримання справедливості саме в Україні.

Щоправда, експерти прогнозують у перші роки  надвелику кількість звернень. І наводять приклад Франції - там за рік надійшло шість тисяч скарг.

Утім, поряд із оптимістичними прогнозами є й песимістичні. Міжнародні експерти не виключають: Україна може повторити долю Польщі. Нині сусідня держава переживає так звану конституційну кризу.

«Досвід Польщі свідчить про те, що нові демократії в державах, які були залежні від Радянського Союзу, більш нестабільні, нім ми думали. Небезпека, насправді, є існує серйозна», ­- стверджує Марцін Скубішевський, віце-президент Фонду імені. Кшиштофа Скубішевського, юрист та політичний блогер із Польщі.

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

програми телеканалу ZIK

Джокер, скандали, розслідування. Бюджет 2020 - як з цим житимуть українці? Ринок землі | Народ проти на ZIK
Джокер, скандали, розслідування. Бюджет 2020 - як з цим житимуть українці? Ринок землі | Народ проти на ZIK Народ проти
Пожежа в Балаклії. Земельна реформа. Приватизація в Україні | Деталі тижня 16.11.19
Пожежа в Балаклії. Земельна реформа. Приватизація в Україні | Деталі тижня 16.11.19 Деталі
Нестор Шуфрич | Бюджет-2020. Закон про ринок землі | Треба поговорити 14.11.19
Нестор Шуфрич | Бюджет-2020. Закон про ринок землі | Треба поговорити 14.11.19 Треба поговорити
Марина Ставнійчук, Надія Савченко та Єгор Мисливець у програмі
Марина Ставнійчук, Надія Савченко та Єгор Мисливець у програмі "Кожен з нас президент" Кожен з нас президент
Ольга Сумська | Інтерв'ю з Литвиненко | 17.11.2019
Ольга Сумська | Інтерв'ю з Литвиненко | 17.11.2019 Інтерв'ю з Литвиненко
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019 Народ проти