Новини » Львів 3 червня, 2016, 17:43
Такий-от Садовий: у проблемах сміттєзвалища винні депутати, селяни, братки і цигани
Фото: galinfo.com.ua
Фото: galinfo.com.ua

На 24 каналі 2 червня ввечері вийшло телеінтерв’ю міського голови Львова Андрія Садового. У 20-тихвилинній програмі наш бургомістр намагався широко відповісти на усі питання, які постали після трагедії на звалищі у с. Великі Грибовичі. Йому довелося відповідати переважно на гострі закиди у свій бік. Але, виглядає, мер оговтався після першого шоку, спричиненого жахливими наслідками його бездіяльності, і пішов у наступ з традиційним для нього напором і цинізмом. Винні всі – інвестори, центральна та обласна влада, депутати, громада сіл, а до того ж братки-бандюки і цигани.

А основною проблемою звалища є відсутність фінансування та невигідність рекультивації для інвесторів. І лише він, Андрій Садовий, здатний її подолати, зробивши це своєю головною амбіцією.

Вже традиційно слова мера – це суміш неправди та звинувачень. Уважно проаналізувавши виступ Садового, ми розбили його на цитати, згрупували їх та відшукали спростування на них. Цю інформацію ми черпали у повідомленнях ЗМІ з його ж медіа-холдингу, які у цьому питанні, звичайно ж, претендують на максимальну об’єктивність та неупередженість.

Отож, побрехеньки і спростування Садового.

Винна громада Жовківщини

А. С.: «Якби була виважена позиція села 3, 5, 7 років тому проблема була б вирішена. У людей є бажання не наводити лад»

ЗМІ.: «У Жовківському районі є громада, яка готова, аби на її території будували сучасний сміттєпереробний комплекс, однак вона хоче знати, хто будуватиме і побачити, які схожі проекти така компанія реалізовувала раніше.

Про це 18 липня 2013 року на сесії Львівської міської ради сказав голова Жовківської районної ради Тадей Швай.

«Ми готові надати ділянку під переробний завод. Є громада, яка готова надати. А хто буде будувати? Хто виграв конкурс?», зазначив Швай.

Винні депутати

А. С.: «Полігон досить велика територія, депутати за стільки років не хотіли приймати рішення про банальне огородження території, принципово. Я ніколи не мав підтримки депутатів, коли йшлося про наведення ладу на полігоні»

А. С.: «Це перша каденція, коли я маю підтримку депутатів»

ЗМІ: «У четвер, 18 грудня, під час сесійного засідання Львівської міськради депутати затвердили програму поводження з твердими побутовими відходами у Львові на 2014-2018 роки.

За програму проголосували 67 обранців.

Програма передбачає комплексні заходи із «створення системи поводження з ТПВ, заснованої на нових технологіях, що призведе до зменшення впливу відходів на довкілля, покращить санітарний стан міста та покращить умови проживання мешканців Львова».

Одним із пунктів програми є поетапне закриття та рекультивація міського полігону у с. Грибовичі Жовківського району.

Згідно з ухвалою, загальна кошторисна вартість підготовчих робіт, технічної та біологічної рекультивації Грибовицького сміттєзвалища, яку планують здійснити за 10 років, становить 213,155 млн грн».

ЗМІ: «Також у 2007 році в бюджет Львова на наступний рік закладаються 185 млн грн, на вирішення питання по сміттєзвалищу. прокоментував в.о директора департаменту ЖКГ та інфраструктури Львівської міської ради Сергій Бабак».

А. С.: Від області були пропозиції по ділянках. Тільки ми приїжджаємо до людей, домовляємось, що їм це вигідно, робочі місця, зразу приїжджають депутати з облради і починають переконувати громаду не дозволяти

ЗМІ: «Міський голова Львова Андрій Садовий перед виїзною сесією у Грибовичах 22 травня 2012 року заявив, що місто має варіанти вирішення питання Грибовицького сміттєзвалища. Спільно з обласною адміністрацією знайдено місце для будівництва нового полігону у м. Новий Розділ. Реалізувати проект місту допоможе Міжнародна фінансова корпорація.

Окрім цього, мер додав, що ділянка у Новому Роздолі на підприємстві «Сірка» також має певне забруднення і тому тут також запланована рекультивація, що є позитивним фактором для відкриття полігону».

«На даний час (квітень 2016 рік), відповідно до вищезазначених умов, найбільш раціональним місцем розміщення нового полігону та сміттєпереробного заводу є ділянка у с. Грибовичі, де зараз знаходяться гудронові озера. Гудронові озера належать «Львівському дослідному нафто маслозаводу», що перебуває у процесі банкрутства. Тому зараз проводяться переговори з громадою с. Грибовичі, опрацьовується питання нейтралізації та переміщення гудронів. Сміттєпереробний завод планується розмістити на місці гудронових озер», – мовиться у відповіді міського департаменту житлового господарства та інфраструктури.

Не було відповідних інвесторів

А. С.: Давайте будемо коректні зверталися, але жодна з фірм-інвесторів не вносила пропозиції провести рекультивації, навести лад з гудронними озерами, не звертались з пропозиціями вивозити на інший полігон і вона вже має ділянку. Були пропозиції, а давайте поставимо сортувальну лінію, але ви піднімете тариф у 20-30 разів.

ЗМІ: «У липні 2009 році відбулась нарада щодо Грибовицького сміттєзвалища, під час якої було презентовано два проекти щодо рекультивації полігону. Один з проектів представила ТзОВ «Гафса», яка проводить зараз технічну рекультивацію та дегазацію сміттєзвалища, а також фірма «КомЕкоЛьвів». Гадаю, пропозиції з цього приводу ще надходитимуть»,повідомив в.о. начальника комунального відділу департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Віталій Пугач.

За словами Віталія Пугача, також під час наради було обговорено пропозиції щодо будівництва сміттєпереробного заводу.

«Йшлося про створення спільного підприємства на базі двох комунальних підприємств міста «Збиранка» і «Спецкомунтранс» із залученням комерційних структур. Наразі таких є три: двоє з нихперевізники, які зараз займаються вивозом сміття у місті, а також німецька компанія, яка готова залучити у цей проект інвестиційні кошти. Адже власним коштом місто цього зробити не зможе»,сказав В.Пугач».

ЗМІ: Вже у 2009 році був проект вирішення проблеми кислих гудронів.

ЗМІ: «У цьому ж році було оголошено про початок першого етапу рекультивації – вибір біогазу та генерація з нього електроенергії,чим займалась фірма «ГАФСА», котра почала роботи ще у 2004 році».

ЗМІ: «У червні 2011 року повідомляли, що проект сміттєпереробного заводу у Львові на стадії «Р»є ескізні креслення, є посадка заводу на земельну ділянку, тобто є карта місцевості, на якій вже розташований проект заводу. Його готує одна з найпотужніших в Канаді проектно-інженерних компаній. Про це повідомив начальник управління зовнішньоекономічної діяльності та інвестицій Львівської міськради Сергій Кіраль. Ми плануємо отримати інвестиції від приватних інвесторів з Канади у розмірі близько 70 млн. канадських доларів. Решту коштів плануємо залучити від міжнародних фінансових організації під гарантії партнерів з Канади. проект передбачає комплексну переробку сміття. Загальна вартість проекту – майже 350 млн доларів».

ЗМІ: «Згодом С.Кіраль повідомив: «Канадійці пропонують місту інвестицію у понад 30 млн доларів в будівництво заводу з переробки сміття. Глибина переробки сміття – понад 88%. Продукти виробництва – компост з органічної складової сміття, та синтетичний дизель, яким можна заправляти трактори, і навіть автомобілі після додаткової очистки. Інертний матеріал – будівельний чи іншийтакож може перероблятися у дрібну фракцію, яку можна використовувати у будівництві доріг чи для рекультивації Грибовицького полігон».

ЗМІ: «Восени, у жовтні-листопаді 2014 року, у Львові планують оголосити міжнародний конкурс на визначення компанії, яка проведе рекультивацію сміттєзвалища у Грибовичах. Наразі триває робота над завершенням проекту рекультивації (робочою документацією). Частину коштів на ці роботи місто очікує з державного бюджету.

На 2014 рік у міському фонді охорони навколишнього середовища передбачено майже 1,9 млн грн на проект та власне початок робіт з рекультивації сміттєзвалища. Як повідомив начальник управління житлового господарства Львівської міськради Юрій Голець, з цієї суми 1,4 млн грн місто сплатить ВАТ «Гірхімпром», яке працює над розробкою робочої документації до проекту рекультивації полігону».

Не було грошей

А. С.: Ми думали що прийде інвестор дасть гроші і знайде ділянку – ілюзії. Просили підтримку в держави – ноль.

Насправді, як писали «Наші гроші» ще у 2013 році, на потреби звалища виділено коштів, які у гривневому еквіваленті відповідають 1 млн євро, а на потреби навколишніх сіл2 млн євро.

ЗМІ: «У січні 2011 року «місто розглядає кількох інвесторів – це німецькі фірми, потужна канадська компанія, італійська фірма. «Це інвестиційні проекти, де міська рада не вкладатиме жодної копійки. Інвестори є. Депутатський корпус вивчає пропозиції. Думаю, що ближче до весни вони дадуть своє бачення». Про це повідомив журналістам на брифінгу начальник управління житлового господарства Львівської міської ради Юрій Голець»

ЗМІ: «Голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк запевняє, що Кабмін пообіцяв профінансувати для Львівщини з державного бюджету лінію сортування і утилізації сміття. Про це він повідомив 2 вересня 2011 року на прес-конференції.

«Є державний проект і нас підтримав КМУ – для Львівщини буде виділено лінію сортування і утилізації сміття з державного бюджету. Від місцевої влади не менш важливе – це ділянка. Вимагаю активніше шукати те місце, де буде така лінія встановлена», – наголосив Цимбалюк.

Водночас, на Грибовицькому сміттєзвалищі треба розглядати питання утилізації тих відходів, які є, але «потрібно робити все паралельно».

«Треба не забувати: як тільки ми його (сміттєзвалище,– ред.) закриємо, про нього можуть забути. Я б не хотів, щоб про нього тільки думали мешканці навколишніх сіл і журналісти. Вибивати кошти на закрите сміттєзвалище значно складніше, ніж на діюче. Тому тут треба підходити не емоційно, а професійно, щоб не став Львів а-ля Тернопіль дворічної давності», – сказав Цимбалюк».

ЗМІ: Інше повідомлення: «У 2014-2015 роках на Грибовицьке сміттєзвалище мають виділити по 90 млн грн. У 2013 році передбачено 12 млн грн на заходи з рекультивації. Про це сьогодні, 10 жовтня, розповіла заступник директора департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА Ганна Башта. За її словами, кошти виділять із Держфонду охорони навколишнього природного середовища.

«На сьогодні проект (проект рекультивації, розроблений «Гірхміпромом», – ред.) практично завершений, але ще має бути висновок експертизи. Після рішення експертизи буде можливість фінансувати заходи із закриття Грибовицького сміттєзвалища», – розповіла Ганна Башта».

ЗМІ: «Інвестора нового сміттєзвалища для Львова та області визначатимуть в першому кварталі 2013 року за допомогою конкурсу. Йому доведеться вкласти у новий полігон 40-45 млн євро. Роботи над новим сміттєзвалищем мають початися в другій половині 2013 року.

Про це розповів 22 травня на виїзній сесії Львівської міської ради у Грибовичах начальник управління зовнішньоекономічної діяльності та інвестицій Львівської міської ради Сергій Кіраль.

З початком робіт над новим сміттєзвалищем, зі слів чиновника, вивезення твердих побутових відходів почнуть поступово переводити на новий полігон.

«Передбачається будівництво сміттєпереробного або сміттєсортувального заводу, швидше за все сміттєсортувального. Яким буде цей завод, покаже конкурсний відбір. Швидше за все, це буде сортування, і на полігоні будуть зберігатися значно менші обсяги сміття, ніж сьогодні», – сказав Кіраль.

Усі новини про пожежу та пошукові роботи на Грибовицькому сміттєзвалищі читайте тут: Грибовицьке сміттєзвалище. 

Аналітична група ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-24 03:21 :28