live
Новини » Економіка

Кабмін вирішив забрати обіцяну компенсацію

У Кабінеті міністрів України вирішили повернути до бюджету кошти, які виділялися на субсидії у минулому опалювальному сезоні, але не були використані

Така норма прописана у постанові уряду №319 від 27.04.2016 року.

Як стало відомо Domik.ua відповідно до постанови після закінчення опалювального сезону, кошти повертаються в держбюджет або залишаються на рахунку домогосподарств.

Замість вирішення цієї гостросоціальної проблеми уряд шукає липових субсидіантов

Сума невикористаної субсидії на оплату послуг з централізованого опалення повертається виробником або виконавцем до бюджету в повному обсязі на підставі акта звірки, складеного разом зі структурним підрозділом з питань соцзахисту населення.

Частина невикористаної суми субсидії на оплату послуг індивідуального опалення, крім коштів, які залишаються на рахунках домогосподарств, повертається виконавцем або виробником послуг до бюджету на підставі акта звірки, складеного спільно зі структурним підрозділом з питань соцзахисту населення.

Частина невикористаної суми субсидії на оплату послуг індивідуального опалення, яка еквівалентна вартості (за станом на 1 травня нового неопалювального сезону) 100 куб. м природного газу або вартості 150 кВт/год електроенергії (у разі використання природного газу або електроенергії для індивідуального опалення) зараховується виконавцем або виробником, як оплата послуг, в тому числі, обов’язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.

Але як відобразиться такий підхід на ставленні споживачів до економії енергоресурсів і будуть вони зменшувати обсяги використання води, газу, світла?

Нинішній віце-прем’єр-міністр України (раніше міністр соціальної політики) Павло Розенко закликав українців, які одержують компенсацію, заощаджувати енергоресурси і обіцяв, що зекономлені кошти будуть видані субсидіантам на руки. «Я закликаю всіх економити, адже в кінці сезону у тих, хто заощаджує, на персональних рахунках залишиться певна сума від субсидії, і тоді уряд буде приймати рішення, щоб дозволити людям далі використовувати цю субсидію і таким чином пройти спокійно і літній період. Можливо, є варіанти монетизації цієї суми, щоб люди вклали ці кошти в енергозбереження на наступні сезони, тому спалювати нічого не потрібно, треба економити», – зазначив Розенко.

Тепер, виявляється, «зайві» кошти на субсидії не будуть монетизовані, а вирушать до бюджету.

Скоріш за все, такий підхід не буде стимулювати споживачів, які отримують субсидії, заощаджувати енергоресурси. Адже, якщо держава не буде заохочувати населення, то світло, газ і вода будуть споживатися в повному обсязі, на який надається субсидія.

З іншого боку, взимку 2015-2016 рр. у споживачів виникали побоювання, що якщо не використовувати весь газ, на який надається субсидія, то в наступному опалювальному сезоні рівень компенсації буде нижчий. Тому багато хто намагалися витрачати паливо по максимуму. А норми газу при нарахуванні субсидії дійсно були щедрими – 7 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі. Голова правління Всеукраїнської асоціації з питань енергозбереження Роман Співак писав, що в будинках з газовим опаленням при нарахуванні субсидій споживачі витрачають значно більше палива, ніж потрібно.

У 2016 році уряд знизив норматив з 7 куб. м до 5,5 куб. м, який буде використовуватися при нарахуванні субсидії взимку 2016-2017 роках Однак, навіть при такій нормі використання для субсидіантів Domik.ua підрахував, що газ буде недорогим.

Так широкомасштабне субсидування більше схоже не на допомогу незахищеним верствам населення, а на ярмарок небаченої щедрості. Але пряники, чомусь отримують тільки обрані, а іншим доводиться задовольнятися обіцянками. Але і вони невтішні. Адже в наступному опалювальному сезоні не буде пільгової ціни на газ для опалення житла у розмірі 1200 куб. м на 6 місяців. Як при високому тарифі на газ українці будуть платити за тепло?

Замість вирішення цієї гостросоціальної проблеми уряд шукає липових субсидіантов. Так, за даними Мінфіну вже виявлено близько 25 млн осіб, які отримують соціальну допомогу (субсидії, пенсії) незаконно. З них тільки 100 тис. громадян зробили дорогу покупку, а потім оформили субсидію.

Спрощена програма надання субсидій викликає все більше запитань – чому компенсацію нараховують тим, у кого є приховані доходи і відмовляють споживачам з реально важким матеріальним становищем? Можливо, в черговий раз варто задуматися про доцільність запровадження адресної грошової допомоги замість міфічною і роздутою субсидії?

 

Loading...