«Дніпро-Днипро», або Нащо ми Путіна в українці записуємо?!
Тарас Шотік
кандидат економічних наук,
фахівець із бізнес-планування

Не знаю, кого як, друзі, але мене вкрай порадувало роз’яснення від Володимира В’ятровича щодо того, що російською нова назва Дніпропетровська має читатися як «Днипро», а не «Днепр». Дійсно, Ви ніколи не замислювались, чому ми «українізуємо» російські імена? Путін у нас чомусь стає Володимиром, Мєдвєдєв – Дмитром. А чому ж ми Буша не називаємо Георгієм, а Меркель – Анжелою? Кажете, бо ідеться про спорідненість слов’янських мов? Тоді чому поляк (куди вже спорідненіше!) для нас лишається Анджеєм? Серб – Владіміром? Хатію Деканоїдзе нікому в голову не прийшло обізвати Катею, хоча ім’я, по суті, одне і теж.

350 років свого панування русня присвятила тому, щоб поглинути українців і стерти усі відмінності між націями. Я ще можу зрозуміти логіку російської пропаганди, яка русифікує українські імена, «вписуючи» українців до свого культурного (якщо це означення взагалі може пасувати до РФ-ії) простору, примазуючись до слави «Андрєя» Шевченко або «Васілія» Вірастюка, наприклад. Із цією метою спотворювались і українські прізвища додаванням «-ов» (наприклад, прізвище «Ковальов» є яскравим прикладом такого граматичного імперіалізму – слова «коваль» у російській просто не існує).

А от в чому логіка наших медійників, які українізують імена росіян? Традиція? Бо так пише у словнику? Але така традиція вочевидь суперечить здоровому глузду і буде рано чи пізно змінена. Може, варто б кожному почати із себе, тоді й академічне середовище швидше рухалося б?

23
 

Можна хоч 300 раз на день декларувати розрив із Російською Федерацією і згадувати гасло «геть від Москви» Хвильового, але доки ми житимемо у одному культурному просторі, в одному вимірі із ними навіть у плані найінтимнішого – імен, завжди русня матиме привід сказати: «Сєрґєй/Васілій/Нікалай – да ми же с табой адной крові»! Путін буде фактором ВНУТРІШНЬОЇ української повістки, допоки він лишатиметься Володимиром, а не Владіміром. Доки ми тулитимемось до русні мовно і культурно, доти вона сприйматиме нас за «заблудшего младшего брата». А воно нам треба?!

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-12-05 22:18 :27