live
Новини » Економіка

Експерти: Зниження ставки ЄСВ не вивело зарплати з тіні, бракує довіри та прозорості

Фото: rbc.ua

Податкова реформа і зменшення ставки єдиного соціального внеску до 22% з 1 січня 2016 року не спричинили тотальну легалізацію заробітних плат, хоча певні незначні зрушення відбулися.

Про це йшлося на прес-конференції 4 травня.

«Я знаю низку підприємств, які у зв’язку зі зменшенням оподаткування збільшили заробітну плату на 10%. Така модна хвиля пішла по великих підприємствах. Частину заробітних плат «обілили», – зазначила директор Західної консалтингової групи Мар’яна Кавин.

Разом із тим експерт підкреслила: про суттєві зрушення у плані виведення зарплат з тіні не йдеться. Проблема набагато обширніша. Бракує стабільності, довіри до влади та прозорості у втіленні новацій.

«Тільки тоді, коли платники податків будуть упевнені, що кожна сплачена гривня буде раціонального розподілена у бюджеті, як це декларується, тоді не буде йтися про мінімізацію. Станом на сьогодні часто відбувається мінімізація, яку називають оптимізацією. Коли буде більше довіри підприємців до влади, може щось змінитися. Має бути все прозоро», – пояснила М.Кавин.

Голова Комітету підприємців Львівщини Андрій Гринчук вважає, що зі зменшенням ставки ЄСВ не відбулося надання пільг підприємцям.

«Відбулося приведення ставок і правил оподаткування до рівня, який можна назвати більш-менш розумним», – зазначив Гринчук.

На його думку, у результаті змін «є підстави для стриманого оптимізму».

«Якщо порівнювати розміри сплати ЄСВ у бюджет за місяць до попереднього місяця, складається враження, що зарплата була частково «вибілена». Однак, треба розуміти, що протягом минулого року роботодавці піднімали зарплати не стільки через прогнозовані зміни в оподаткування, а через девальвацію гривні. Тому краще порівнювати суму сплаченого ЄСВ не місяць до місяця, а початок року до жовтня минулого року. Тут статистика не настільки приваблива. Навряд чи можна говорити, що зарплати були «вибілені» повністю. Приведення податкових ставок до більш-менш розумного рівня є необхідним, але це не є достатньою умовою, щоб «вибілювалася» зарплата», – пояснив голова КПЛ.

А.Гринчук нагадав: податкові зміни, які вступили в дію з 1 січня, приймалися наприкінці грудня «під ялинку». Такі поспішні дії заборонені Податковим кодексом.

«Рівень довіри платників податків до держави і до фіскальної служби нижче плінтуса. Над цим треба працювати. Після зменшення ставки ЄСВ до 22% виступив міністр Розенко і сказав, що зменшення себе не виправдало, потрібно це підвищувати. Скажіть, хто з підприємців після таких публічних заяв буде «вибілювати» зарплату?! Відсутність довіри є основою того, що підприємці дуже обережно ставляться до ініціатив держави щодо зменшення розміру оподаткування», – зауважив експерт.Loading...
Loading...
Loading...