Новини » Львів 29 квітня, 2016, 10:03
Нові правила щодо літніх майданчиків: більше можливостей для пішоходів?
Літні майданчики на вулицях Львова. Фото: Микола Тис/ZIK
Літні майданчики на вулицях Львова. Фото: Микола Тис/ZIK

У Львові сезон відкритих майданчиків у самому розпалі. Літні тераси кав’ярень стали вже звичним елементом міського пейзажу. Проте з року в рік львів’яни скаржаться на незручність, адже через тераси нормально пройти тротуаром неможливо. Отож цьогоріч міська влада вирішила внести певні корективи у правила встановлення літніх майданчиків, щоб зробити більш комфортним та зручним пересування людей вулицями міста. І вже на черговій сесії міськради депутати проголосували за зміни до положення щодо демонтажу майданчиків. Відтепер їх демонтуватимуть без рішення суду.

Деревяні подіумигеть

Зусиллями власників кав’ярень і ресторанів вузенькі вулиці міста через встановлені майданчики стають непрохідними і створюють багато перешкод для людей з інвалідними візками або мам з візочками. Чиновники нарікають, що чимало підприємців встановлюють відкриті тераси не за проектом, а дехто й узагалі не просить жодних погоджень. Тому вже понад два місяці у міській раді тривають перемовини щодо зміни вимог до розташування відкритих майданчиків кафе та ресторанів у Львові. Раз у тиждень збирається робоча група, в яку входять усі зацікавленні особи, насамперед, це ресторатори, представники неповносправних, громадські активісти і чиновники.

За словами начальника відділу архітектури-художнього оформлення управління департаменту містобудування Віктора Пецуха, який є членом комісії, практично всі ресторатори, які звертаються і мають правові підстави, отримують дозволи на встановлення літніх майданчиків.

Відкриті тераси виставляються з 1 квітня до 1 листопада. Заявки на отримання дозволів підприємці подають залежно від свого бажання, але, як правило, звертаються до початку сезону.

Літні майданчики на вулицях Львова. Фото: Микола Тис/ZIK
Літні майданчики на вулицях Львова. Фото: Микола Тис/ZIK

Як розповідає Віктор Пецух, зараз є чинні правила встановлення літніх майданчиків. Але члени комісії активно працюють над новими правилами, які можуть суттєво змінити уже звичний останніми роками вигляд міста. Насамперед, стосується питання щодо контролю за встановленням літніх майданчиків. Донедавна діяло положення, що майданчики демонтуються тільки за рішенням суду. Судовий процес тягнувся доти, доки діяв сезон літніх терас та закінчувався з його демонтажем. Тому на засіданнях комісії розглядали пропозиції, щоб через певні порушення майданчики можна було демонтовувати без рішення суду.

Також за словами Віктора Пецуха, планують відмовлятися від дерев’яних подіумів. «Вони будуть тільки в тих місцях, де є ухил тротуару і висота їх буде не більше ніж 15 см», – зазначив чиновник.

Ресторатори не зможуть захопити увесь тротуар

Активно обговорюється питання щодо визначення ширини встановлення майданчиків на тротуарі. Раніше не було уніфікованих вимог до літніх майданчиків, зокрема не була визначена ширина проїзду для людей на візках, для мам з візочками, тому ресторатори мали можливість займати весь тротуар. Нові ж правила змусять їх зменшити ширину літніх майданчиків. «Там, де є тротуари, для руху пішоходів має залишитися 1,8 м. А там, де інтенсивний пішохідний рух, то залишаємо половину тротуару вільною. У кожному випадку буде проводитись аналіз, а тоді вже прийматися рішення. Наразі чиновники дискутують з представником неповносправних, керівником Львівського обласного відділення Українського фонду «Реабілітація інвалідів» Ярославом Грибальським, який пропонує, щоб на вул. Староєврейській та Братів Рогатинців по одну сторону тротуар залишити вільним. Теж саме стосується і площі Ринок», – наголошує Віктор Пецух.

Літні майданчики на вулицях Львова. Фото: Микола Тис/ZIK
Літні майданчики на вулицях Львова. Фото: Микола Тис/ZIK

Ярослав Грибальський пояснює, що усі вимоги людей з інвалідністю щодо встановлення літніх майданчиків базуються на державних будівельних нормах, які передбачають права будь-якої людини, у тому числі і маломобільних груп населення. «По-перше, прохід для пішоходів на тротуарі повинен бути 1,8 м, але не менше ніж 1,5 м. Також з майданчиків нічого не повинно звисати: ні реклама, ні гілки, ні квіти, щоб був вільний простір по вертикалі – 2.10 м. І останнє: ніщо не повинно виступати на пішохідній доріжці, адже незряча людина цього не побачить. Це три основні вимоги», – заявив п. Ярослав.

Майданчики мають бути доступні усім

Представник неповносправних також назвав певні побажання для власників закладів харчування, щоб літні майданчики стали доступними для людей з обмеженими можливостями. «Якщо виставляють подіум, то людям з інвалідними візками варто надати можливість виїхати (встановлення пандусів). А якщо є сходи, то вони мають бути однакові за висотою і обов’язково з поруччям», – акцентував Ярослав Грибальський.

Позиція рестораторів: дозвіл за три дні

Львівські ресторатори мають свої вимоги та зауваження до чинних положень щодо встановлення літніх майданчиків. Найперше, що вони вимагають – це спрощення процедури отримання дозволів. За словами одного із представників підприємців Віталія Проця, що входить у комісію щодо літніх майданчиків: «Ця процедура триває три місяці, а інколи затягується і до півроку. Тому ми (власники закладів харчування, – ред.) пропонуємо подавати заявки електронним листом з усіма необхідними сканованими документи. Або ж можна заповнити якусь онлайн-форму, щоб вже через три дні підписати договір і сплачувати кошти за оренду».

Літні майданчики на вулицях Львова. Фото: Микола Тис/ZIK
Літні майданчики на вулицях Львова. Фото: Микола Тис/ZIK

Друга вимога – це сезонність. За словами Віталія Проця, ніде немає таких жорстких термінів, як у Львові – з 1 квітня до 1 листопада. Тож, ресторатори пропонують збільшити сезонність або взагалі її ліквідувати, щоб можна було літні майданчики встановлювати впродовж усього року. «Коли придумували ті дати, не було систем для обігріву, якими користується вся Європа. Підприємці готові купити такі самі обігрівачі у Львові», – зазначив Віталій Проць.

І останнє, чого вимагають підприємці, щоб не забороняли встановлювати помости та подіуми.

Львівські активісти: онлайн-реєстр літніх майданчиків

Ще одна категорія людей, яка бореться за вільне пересування львів’ян та гостей міста у Львові, – це громадські активісти. Журналіст IA ZIK поспілкувався з активістом ініціативи «Літні майданчики у Львові» Ростиславом Васютою, який також зацікавлений у внесені змін у нові правила встановлення майданчиків. «У чинній ухвалі дуже мало прописано конкретних вимог щодо встановлення терас. Часто комісія, керуючись здоровим глуздом, вирішує, що можна робити, а що ні. А це викликає невдоволення не тільки підприємців, а й пішоходів, які не зовсім розуміють логіку таких рішень. Тому ми (громадські активісти, – ред.) вирішили, що вже час щось міняти», – розповідає Ростислав Васюта.

Громадські активісти пропонують зробити реєстр літніх майданчиків, який був би в онлайн-доступі. Тоді будь-хто зможе переглянути основні відомості про майданчик. «Ми постійно моніторимо літні майданчики у місті. Усю інформацію щодо їх встановлення оформляємо у звернення і скеровуємо його до відповідної районної адміністрації з проханням перевірити законність і вжити відповідних заходів», – зазначив активіст.

Дозволи видає міська рада, а контролює все райадміністрація

Дозволи на встановлення відкритих літніх майданчиків видає управління архітектури департаменту містобудування на підставі позитивних висновків комісії з видачі дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків, склад якої затверджується ухвалою міської ради. А вже контроль за цим здійснюють відповідні служби у районних адміністраціях. З питанням щодо контролю над встановленими майданчиками журналіст IA ZIK звернувся до Галицької районної адміністрації, оскільки основна частина терас зосереджена у центрі міста.

У Галицькій РА зазначили, що щоденно проводиться моніторинг щодо встановлення літніх майданчиків на території району відповідно до ухвали ЛМР №2452 від 05.03.2009 «Про затвердження Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об’єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності».

Літні майданчики на вулицях Львова. Фото: Микола Тис/ZIK
Літні майданчики на вулицях Львова. Фото: Микола Тис/ZIK

За повідомленням райадміністрації, на сьогодні на території Галицького району встановлено 144 відкритих літніх майданчики відповідно до виданих паспортів. Уже провели обстеження 16 об’єктів на відповідність погодженому проекту, але перевищень площі не зафіксували.

Станом на 19 квітня виявили 19 самовільно встановлених літніх майданчиків, власникам яких скеровано попередження про демонтаж. Щодо семи, термін попередження про демонтаж самовільно встановлених літніх майданчиків у яких закінчився і станом на сьогодні їх не демонтовано, прийнято розпорядження про демонтаж. Щодо демонтажу майданчика одного з підприємців подали позовну заяву у Господарський суд Львівської області на примусовий демонтаж.

За адресами вул. Краківська, 1-3, пл. Ринок, 1 та пр. Свободи, 28 заяви щодо законності розміщення літніх майданчиків перебувають на розгляді у Галицькому відділі поліції м. Львова.

Додатково працівники ЛКП «Старий Львів», ЛКП «Айсберг» та ЛКП «Муніципальна дружина» склали три протоколи про адміністративне правопорушення. Крім цього, за несвоєчасне встановлення літніх майданчиків (до 01.04.2016 р.) складено п’ять протоколів про адмінвідповідальність.

Як розповіла заступник голови Галицької РА, цьогоріч кількість встановлених майданчиків зменшилась: «У 2015 році було встановлено близько 200 майданчиків, на сьогодні ми маємо близько 170».

Тепер демонтаж без суду

21 квітня на черговій сесії міської ради депутати внесли зміни до своєї ухвали від 05.03.2009 № 2452 «Про затвердження Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об’єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності».

За це проголосувало 40 депутатів. Як пояснила начальник юридичного відділу Гелена Пайонкевич, у попередній редакції положення процедура була такою: Районна адміністрація виносила розпорядження про демонтаж літнього майданчика. Через місяць після цього, якщо власник не виконував вимоги, райадміністрація зверталася до суду. Протягом чотирьох місяців справа проходила дві судові інстанції, відповідно процес демонтажу літнього майданчика затягувався.

Літні майданчики на вулицях Львова. Фото: Микола Тис/ZIK
Літні майданчики на вулицях Львова. Фото: Микола Тис/ZIK

«Є позиція така, щоб доручити здійснення демонтажу комунальному підприємству «Адміністративно-технічне управління» без рішення суду на підставі відповідного акту складеного комісією у випадках, якщо літній майданчик не демонтований після 1 листопада, а також, коли акт літнього майданчика і існуючий об’єкт не відповідає один одному», – повідомила чиновниця.

Також депутати підтримали, аби при виявленні самовільно встановлених літніх майданчиків посадові особи, уповноважені головою відповідної районної адміністрації, на території якої розташований літній майданчик, склали акт про його демонтаж у семиденний термін у добровільному порядку. Про це вони повинні повідомити комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» та суб’єкт підприємницької діяльності, який встановив відкритий літній майданчик.

Крім того, депутати підтримали, щоб демонтаж відбувався за погодженням із архітектурною комісією.

Мирослава Прокопюк,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-18 06:02 :35