Новини » Економіка

Проблем з фінансуванням ПТУ могло б не бути, якби завчасно розпланували субвенції, – експерт

Ілюстративне фото

Складної ситуації, яка виникла через фінансування ПТУ, могло б і не бути, якби вчасно, задовго до прийняття Держбюджету, обговорити всі ризики.

Про це у коментарі IA ZIK зазначив виконавчий директор аналітичного центру Сedos Єгор Стадний.

«Цієї ситуації можна було б уникнути, починаючи з вересня 2015 року. Тоді потрібно було зібрати представників місцевої влади і спитати, у кого яка наповнюваність місцевого бюджету. Після цього варто було розпланувати субвенції, які б з січня почали надходити у ті місцеві бюджети, котрі не можуть покривати витрати.

Є області, які самотужки можуть «потягнути» витрати на професійно-технічні навчальні заклади (ПТНЗ). Наприклад, Дніпропетровська чи Сумська області ніколи не були дотаційними. Вони можуть самотужки забезпечити фінансування. Водночас є регіони, які просто не можуть «потягнути» свою мережу ПТНЗ, скажімо Чернігівська область», – говорить експерт.

Натомість, за його словами, сьогодні і центральна, і місцева влада шукають, на кого скинути вину. Єгор Стадний додає, що вже у 2016 році потрібно обговорювати фінансування на наступний рік.

«Якщо восени за це не візьмуться так, як треба, то в 2017 році будуть знову у владних комітетах шукати винного. Потрібно все планувати заздалегідь», – упевнений експерт.

Водночас на сайті аналітичного центру Сedos зазначається, що підготовка робітничих кадрів цьогоріч переводиться на рівень місцевих бюджетів. Натомість коледжі та технікуми все ж таки залишаються на фінансуванні з центрального Держбюджету.

Уряд майже не заклав підтримки ПТНЗ на центральному рівні, як це було у минулому році, коли в бюджеті була передбачена субвенція місцевим бюджетам на підготовку робітничих кадрів у розмірі 5,8 млрд грн. Власне зміни до Бюджетного кодексу скасували можливість такого фінансування. Фактично централізоване фінансування залишилось лише для закладів соціальної реабілітації та адаптації, пенітенціарної служби та аграрної сфери.

Окрім цього, в самому Законі «Про Бюджет на 2016 рік» уряд зобов’язали здійснити укрупнення мережі ПТНЗ, водночас не допустивши при цьому їх закриття чи перепрофілювання впродовж 2016-2018 років.

Нагадаємо, у лютому народні депутати України проголосували за зміни до державного бюджету на 2016 рік, яким повертають часткове державне фінансування професійно-технічних училищ. Освітня субвенція на ПТУ становить 2 млрд грн. Решта 3 млрд грн мають фінансуватися за рахунок місцевих бюджетів.

Та на місцях ситуація доволі непроста. Так, Мукачівські ПТУ готові були подавати до суду на міську владу через невиплату зарплат та стипендій, оскільки не було вирішено питання з фінансуванням навчальних закладів.

У Кременці на Тернопільщині працівники та студенти ПТУ перекривали дорогу. Протестувальники вимагали у влади вирішити питання з фінансуванням профтехосвіти.

Невтішна ситуація склалася і на Волині. Тут працівники закладів професійно-технічної освіти трьох міст вимагали повернути заборговану за декілька місяців зарплатню. Пізніше виявилося, що для вирішення питання із фінансуванням волинських закладів профтехосвіти центральна влада має прийняти низку нормативних актів, адже виникли деякі правові колізії.

Loading...