live
Новини » Київ

На Київщині люди переконані: їх отруює Трипільська ТЕС

Мешканці міста Українка, що на Київщині переконані: сусідство із Трипільською ТЕС перетворює їхній мальовничий куточок у зону екологічної катастрофи. Мовляв системи очищення на станції вже давно застаріли, тож усі небезпечні сполуки потрапляють у ґрунт та воду, а звідти – і в організм людини.

Про це йдеться у сюжеті інформаційно-аналітичного проекту «Погляд на тиждень» (щосуботи о 21:00 на телеканалі ZIK).

Посеред сосен над Дніпром розкинулось мальовниче місто Українка. Саме там чеський археолог Вікентій Хвойка відкрив трипільську цивілізацію. Однак колишня перлина Київщини тепер потерпає від проблем із екологією. Місцеві мешканці не перестають скаржитись на постійні порохові бурі і погане самопочуття. Кажуть: особливо нестерпно стало в останні три роки, коли неозброєним оком помітні забруднення.

«Вночі той смог найбільший. А вранці я завжди ходжу з собакою гуляти, то, коли повертаємось додому, я змиваю з неї чорний пил. Собака вся в сажі», – розповідає місцева мешканка Ольга.

«Після прання білизна деколи буває чорною від кіптяви, тож доводиться прати заново. На підвіконнях також постійно пил – скільки б не витирав», – додає її сусідка Ніна.

У всьому люди винять Трипільську ТЕС і тут із ними погоджуються екологи. Мовляв устаткування теплоелектростанції збудували ще у 70-х роках минулого століття, тож воно вже давно застаріло. Зокрема природоохоронець В’ячеслав Потапенко розповідає: через недостатній контроль із боку держави, керівництво ТЕС економить на системах очищення і нехтує правилами їхньої експлуатації.

«Потрібно їх періодично очищати, а для цього треба зупиняти технологічний цикл. Тобто, простіше взяти довідку, що все добре, ніж втрачати гроші, дотримуючись екологічних норм. Але довести це дуже складно. Це так звана тіньова економія», – переконаний В’ячеслав Потапенко.

За даними екологів, щорічно Трипільська ТЕС викидає у повітря майже 170 тисяч тонн шкідливих речовин. Серед них – діоксини нітрогену, сульфату, ртуть, свинець та інші украй небезпечні елементи.

«Вони не тільки накопичуються у ґрунті та воді, а й в організмі людини. Це призводить до різкого підвищення хворіб шлунково-кишкового тракту, спалахів онкологічних та психічних захворювань. І найнебезпечніше в тому всьому, що найбільше страждають діти», – наголошує кандидат медичних наук Іларіон Ярошенко.

Однак директор Трипільської ТЕС Павло Кравець усі закиди екологів вважає необґрунтованими і надуманими.

«Обладнання працює з радянських часів у тому ж штатному режимі ,як і працювало. Якщо хтось ставить питання про якісь заощадження і тіньову економіку,то невже у 70-х роках із труби не йшов дим,а тільки з’явився зараз?», – дивується пан Кравець та додає: щодо ситуації із захворюваністю на територіях, прилеглих до його підприємства, має своє бачення.

«Українка по захворюваності нічим не відрізняється від якогось регіоном, до прикладу, в Закарпатській області,де і близько немає теплових електростанцій»,– впевнений Кравець.

У свою чергу експерти визнають: на сьогодні ніхто не володіє точною картиною із забрудненням довкілля в Україні. І як приклад – наводить історію саме з Трипільською станцією, коли на всі запити до державних контрольних органів з оцінки впливу ТЕС на екологію, люди отримували банальні відписки без жодної інформації, а пізніше з’ясувалося, що ця інформація взагалі засекречена.

«Ми зробили запит по трипільській ТЕС, і уявляєте собі здивування коли у офіційній відповіді йшлося про те, що з червня 2015 року інформація віднесення до конфіденційної і не може бути надана. Це ж пряме порушення норм Конституції України»,– обурюється правозахисник в екологічній сфері Олександр Лупейко.

За даними агентства «Блумберг», Україна посідає дев’яте місце в антирейтингу країн із найбільшим забрудненням повітря та смертністю через екологічні чинники. Небезпеку для життя і здоров’я складають застарілі та неефективні підприємства енергетики і важкої промисловості.

Loading...