Новини » Львів

В АТО беруть участь 938 жінок-військових, ще близько 15 тисяч служать в лавах ЗСУ

З початком війни у лавах Збройних сил України перебувають понад 15 тисяч жінок-військовослужбовців, з них майже тисяча брали участь у воєнних діях в АТО. Попри це, офіційно визнавати жінок-бійців не поспішають. Окрім того, тисячі воїнів жіночої статі на своєму військовому шляху наштовхуються на утиски на гендерною ознакою. Та все ж це їх не спиняє, і вони на ділі доводять, що на війні стереотипи нині взагалі недоречні.

Про це розповідає журналістка Катерина Широкопояс у програмі «Особливий погляд» на телеканалі ZIK (щонеділі о 21.00).

Чи потрібні армії жінки – про це дискутували ще до війни в Україні. Та попри постійну напругу та ескалацію конфлікту на Сході країни, жінки і досі опиняються в армії не завдяки, а всупереч.

«У переліку посад для жінок-службовців, які сьогодні затверджені в Міноборони,  закріплена цілковита дискримінація жінок.  Проблема криється навіть в елементарних речах, зокрема, при оформленні жінки в армію за контрактом. Нині в нас дуже багато жінок воює, і вони числяться на одній посаді,а  фактично виконують зовсім інші завдання», – розповідає голова ГО «Жіноча Варта» Олена Білецька.

Згідно з переліком професій Міноборони, жінки-військові можуть бути санінструкторами, медиками, швачками, банщицями, діловодами, якщо брати керівний склад – то замполітами, а от водіями, стрільцями, коригувальниками вогню, снайперами тощо – бути заборонено.

Проблеми гендерної нерівності в українському війську Марії Берлінській, аеророзвідниці, відомі не з чуток, вже більш як рік створений нею проект «Невидимий батальйон» вивчає та бореться за рівні права жінок-військовослужбовців. «Якщо ви – бойовий солдат або снайпер,а вас оформлюють кухаркою,ви займаєтеся розвідкою, по документах ви – кухарка, це є гендерна нерівність? Звичайно, бо так вважають у Міноборони», – каже доброволець-розвідниця, керівник волонтерської організації «Центр підтримки аеророзвідки» Марія Берлінська.

Однак, реєструвати жінок на посадах, військові завдання згідно з якими вони реально виконують, забороняє не законодавство України, а лише наказ міністра оборони України № 46 «Про введення в дію Переліку посад офіцерського складу, на які можуть призначатися жінки».

«Професія захищати Україну, це здебільшого чоловіча професія. Наразі зміни до указу напрацьовуються Генштабом для того, щоб розширити перелік посад,які можуть обіймати і жінки. Зрозуміло, що є такі посади,які потребують відповідної фізичної підготовки , тому на них не можуть служити жінки», – пояснює прес-секретар Міністерства оборони Владислав Селезньов.

А отже, якщо жінці навіть не з власної забаганки, а з необхідності доведеться захищати країну зі зброєю у руках, будь-які невідповідності чи прогалини у правах на війні – її клопіт. Такою є позиція Міноборони. Та все ж присутності жінок у війську хоча б не заперечують.

Кількість жінок-військовослужбовців в Україні невпинно зростає. Згідно зі статистикою Міністерства оборони , лише в антитерористичній операції на українському Сході взяли участь  938 жінок-військових, і це – без врахування бійців добровольчих батальйонів. Загалом службу у ЗСУ наразі проходить близько 14,5 тисяч жінок-військових, ще 30,5 тисяч працюють на допоміжних посадах. Близько двох тисяч жінок – офіцери, з яких 35 – перебувають на керівних посадах у Міноборони, Генштабі та ЗСУ.

Ніби і раді жінкам в армії, та упродовж двох років війни логістика тільки розпрацьовує питання й проблеми , які волонтерські організації вирішують за лічені дні чи навіть години. В Іловайському котлі, Дебальцевому серед загиблих і поранених були десятки жінок. Два роки війни позаду, а Міноборони й досі вирішує питання гігієни, форми та взуття для жінок.

«Наша логістика над цим питанням працює, не все відразу вдається, бо після багатьох років стагнації, відновлювати фактично з нуля, зокрема, й систему логістичного забезпечення – це все потребує надзусиль», – наголошує пояснює прес-секретар Міністерства оборони Владислав Селезньов.

Очевидне зволікання та байдужість  вищих чинів Міноборони наштовхує на логічний висновок – жінкам в армії , м’яко кажучи, й досі не раді. Якщо жінка в АТО виконує роботу снайпера,мінера, командира взводу, стрільця чи будь-яку визначену Міноборони «чоловічу спеціальність» – вона не буде оформлена на неї офіційно, адже це не жіноча спеціальність. Як результат – неможливість отримати статус УБД, пільги та компенсації. Ще більш патовою видається ситуація з бійцями декотрих добровольчих батальйонів. «Статус учасника бойових дій нам ніхто не дає. Ми ж, як сказав наш Президент, неозброєне банд формування, нас намагаються здихатись»,– стверджує вояк Юлія, що є саперкою «Добровольчого українського корпусу».

На тлі досягнень жінок у цій сфері суспільство майже нічого не знає про інші проблеми. Зокрема,про випадки, коли соцслужби намагаються  відібрати дітей у жінок-бійців.

«Було зафіксовано декілька випадків, зокрема, з батальйону «Дніпро» у жінок забирали дітей, сьогодні там тривають судові справи. Соціальні служби,які підтримують таку позицію, стоять в програшній ситуації, бо війна триває, нація розвивається, кількість жінок в армії збільшується. Якщо нічого не змінювати у законі, то можлива така внутрішня війна між жінками і урядом», – вважає голова ГО «Жіноча Варта» Олена Білецька.

Експерти кажуть, нині, зіткнувшись з новими  формами ведення війни: зокрема, гібридної та інформаційної, ми далі тягнемо із минулого застарілі догми. Адже традиційні уявлення про домінування саме чоловічої сили, на противагу  жіночій тендітності, залишаються.

«Неетично порівнювати, хто є сильніший – жінки чи чоловіки, бо є сильні жінки і є слабкі чоловіки, і є навпаки. Прикладами тому є не лише поодинокі жіночі героїчні вчинки, а й масова участь жінок у подіях під час Майдану, під час постмайданівських процесів і в Києві, в регіонах,і в зоні АТО тощо», – наголошує експерт з гендерних питань Лариса Кобилянська.

Із кожним роком в арміях світу зростає кількість жінок, які отримали найвищі військові звання та нагороди. Жінки в армії завжди були, є і будуть. Їхні історії доводять - ні патріотизм, ні сама війна не мають статі. Єдине, чого вимагають жінки – однакових прав на вибір і виконання власного обов’язку та призначення.

Loading...