Новини » Політика 28 березня, 2016, 16:17
Матіос більше не зможе піаритися на Іловайській трагедії, – експерт
Анатолій Матіос. Фото: news.pn
Анатолій Матіос. Фото: news.pn

У серпні 2014 року, після Іловайської трагедії, під час якої українська армія зазнала великих втрат, в країні було відновлено роботу військової прокуратури. Відомство, на чолі з Анатолієм Матіосом, почало своє розслідування у цій справі. Проте з того часу вже пройшло півтора роки, але винні у загибелі військових так і не були названі.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

Персона головного військового прокурора викликає в суспільстві великий резонанс. Адже чиновник, злет кар’єри якого припав на часи правління Януковича та кривавих подій на Майдані, і досі залишається на керівній посаді.

Та ще більше в громадськості виникає питань щодо декларації та майна чиновника. Так, у квітні 2015 року Анатолій Матіос подає декларацію про доходи за минулий рік. Його річний заробіток становив 265 тисяч гривень, що є цілком прийнятною сумою. Адже місячна зарплата чиновника – 22 тисячі гривень.

Натомість згідно з даними Державного реєстру нерухомого майна, Анатолій Матіос має невелику ділянку під Києвом, яка є непридатною для життя.

«Сам пан Матіос міг оформлювати новопридбане майно на інших членів або довірених осіб. А як ми бачимо за данними реєстру, в дружини пана Матіоса дуже давно зареєстроване ведення підприємницької діяльності. Тому немає нічого дивного, що пан прокурор може зазначати, що його дохід – 250 тисяч в рік, а дружини – наприклад 50 мільйонів. Фактично, є претензії, але юридично їх немає», – прокоментував юрист Євген Пронін.

Так, одна із квартир, яка зареєстрована на дружину Анатолія Матіоса в самісінькому центрі Києва, коштує від одного мільйона доларів.

Та поки дружина Анатолія Матіоса веде бізнес, головний прокурор розслідує військові злочини. Під суд привели 51-шу бригаду, яка у липні 2014 року через обстріли зайшла на російську територію, а потім повернулася.

«Відкривати кримінальне провадження щодо бійців, які чудом вижили, але повернулися через території РФ, це просто неприпустимо. Так, їм пропонували залишитися в Росії, але вони розуміли, що українці, тому повернулися. Натомість саме Військова прокуратура України на чолі з прокурором Матіосом відкрила проти них кримінальне провадження та намагається їх помістити в СІЗО», – підкреслив адвокат 51-ої бригади Анатолій Башловка.

Один із колишніх військових прокурорів, який працював у відомстві ще 2005 року, проаналізував діяльність чинних військових слідчих.

«Якщо був офіцер і склалась така ситуація, що виникала реальна і суттєва загроза взагалі існуванню тих людей, тобто загроза життю і здоров’ю, то офіцер може прийняти в певних випадках рішення відступити та змінити позиції. Тому треба було спочатку оцінити дії військових командирів, які певною мірою були задіяні в тій ситуації, а потім вже переходити до оцінки дії конкретних військовослужбовців як окремих осіб», – пояснив колишній військовий прокурор Анатолій Маркевич.

Проте солдатів і досі судять кожного, як окрему бойову одиницю. А самі судові засідання проводять навіть у різних містах.

«Пан Матіос неодноразово наголошував, що саме ці люди винні, тому їхню провину потрібно обов’язково довести. Натомість за часів Януковича цей чоловік знаходився в Адміністрації Президента, і, фактично, зі свого вікна спостерігав за розстрілом людей на вулиці Інститутській», – наголосив адвокат 51-ої бригади.

З 2011-го та по 2014-й роки чинний головний військовий прокурор працював заступником керівника контрольного управління Адміністрації Президента. Та не зважаючи на цю посаду, люстрацію пройшов успішно.

«Проводила люстраційну перевірку Генеральна прокуратура. Проте, згідно закону, рішення про те, чи застосовується люстрація до конкретного посадовця приймає його керівник. Відповідно він, як працівник прокуратури, проходив перевірку, і рішення про результати перевірки також приймав він», – прокоментувала голова ГО «Громадський люстраційний комітет» Олександра Дрік.

Щодо розгляду справи Іловайської трагедії, обіцяних результатів розслідування так і не було оприлюднено.

«На мою думку, пан Матіос намагається попіаритися на гучних питаннях. Проте, на питанні Іловайської трагедії він вже не зможе більше піаритися. Адже народ вже вимагає конкретних відповідей. Натомість військовий прокурор такі відповіді надати не може», – впевнений колишній військовий прокурор Анатолій Маркевич.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-21 10:46 :35