Новини » Події 27 березня, 2016, 21:38
Одесити впорядкували старовинні козацькі цвинтарі
Прибирання козацьких могил на Одещині
Прибирання козацьких могил на Одещині

В Україні здавна прийнято перед Світлим Хрестовим Воскресінням впорядковувати могили рідних і близьких. Але не варто забувати і про своїх давніх пращурів. За ініціативою Сергія Гуцалюк кількасот одеситів вийшли на прибирання на цвинтарі Сотниковської січі, який знаходиться під Одесою біля Шкодової гори.

Про це пише журналіст Сергій Горицвіт, - повідомляє ZIK.

Цвинтар було засновано ще в 18 столітті. Та збереглися 205 старовинних надгробків, вирізаних із вапнякових глиб, на 33 хрестах все ще зберігаються і написи.

Як завжди, не обійшли своєю увагою сучасні козаки і цвинтар у селі Нерубайському. Тут перші захоронення козаків з’явилися ще до знищення Запорожської Січі – самий древній надгробок датований 1771 роком. Серед могил зустроічаються хрести грецькі, мальтійські, трилистні, шести- і восьмиконечні, круглі, променеві і навіть з півмісяцями. Декан історичного факультету Одеського університету В’ячеслав Кушнір відзначає, що це свідчить не лише про заможність козаків, а й про те, що ці люди прийшли сюди із різних регіонів, і що вони мали досвідчених майстрів та ідеальний матеріал – вапняк. Ці захоронення описав відомий одеський краєзнавець Роман Шувалов і, дякуючи його роботам, вони тепер значаться як пам’ятники народної архітектури.

На жаль, як стверджують спеціалісти, до 70% цвинтарів XVIII-XIX століть на території області перебувають у зоні активної господарської діяльності. Їх оскверняють, розтягують на бдматеріали, поверх старих могил виникають нові захоронення. У Нерубайському навіть частину унікальних кам’яних хрестів комунальники звалили в кучу будівельного сміття.

Завершували свої толоки активісти трапезою з традиційник козацьким кулішем. Напослідок, вони пообіцяли проводить такі заходи регулярно.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-23 12:50 :02