четвер, 24 березня, 2016, 16:53 Політика
У Конча-Заспі на землях дитячого табору звели елітне житло для багатіїв-чиновників

В елітному котеджному містечку у Конча-Заспі під Києвом, яке за непрозорою схемою із державного дитячого табору перетворилось на закрите VIP-поселення, мають будинки голова Управління держохорони та колишній міністр оборони Валерій Гелетей, дочка екс-прокурора Києва Анатолія Мельника, нардеп Сергій Лабазюк, дружина колишнього очільника Головного слідчого управління МВС Василя Фаринника та чимало можновладців і їхніх родичів.

Про це розповідає журналістка Леся Іванова у сюжеті для програми антикорупційних розслідувань «Наші гроші» (щовівторка о 22:00 на телеканалі ZIK).

«Апартаменти в сосновому лісі» або «Житло класу «Бізнес Плюс» – так характеризує цей комплекс будинків у рекреаційній зоні Конча-Заспи офіційний сайт. Це нині, а 15 років тому на цьому місці був дитячий оздоровчий табір заводу ВАТ «Київгума». Завод табір продав, новий власником стало підприємство з аналогічною до заводу назвою – ЗАТ «Київгума», співзасновником та першим директором якого був такий собі Сергій Шевченко.

Табір викупили, однак понад 9 гектарів рекреаційної землі під ним перебували в комунальній власності, тобто належали місту. Тож у 2003 р. ЗАТ «Київгума» Сергія Шевченка оформило землю в оренду. В договорі оренди було зазначено, що ділянку надають «для обслуговування дитячого оздоровчого табору». Невдовзі забудовник розробив проект реконструкції цього табору – у «дитячий оздоровчий комплекс сімейного типу». У 2004 році проект отримав позитивний висновок держекспертизи, а 2008 р. ДАБІ надала дозвіл на будівельні роботи.

Тільки збудували у підсумку не дитячий оздоровчий комплекс, а комплекс із півсотні приватних будинків. Так зване «Французьке містечко» вийшло вдвічі більшим за орендовану «Київгумою» ділянку, адже парканом нині обгороджено ще й прилеглі вісім гектарів лісу ЛПГ «Конча-Заспа». Сам Шевченко порушень зі свого боку не бачить.

Володимир Прокопів – донедавна голова Земельної комісії, а нині секретар Київради – пояснює: «Київська міська рада давала дозвіл, приймала рішення надати ділянку з цільовим призначенням «для експлуатації та обслуговування дитячого табору». Згідно з державним земельним кадастром – це землі рекреації, і будувати там житлові будинки аж ніяк не можна.  Якщо там мають бути житлові будинки, то цільове призначення має бути «для будівництва та експлуатації житлового будинку і господарських споруд». Це кардинально різні речі – між землями рекреації і землями громадської забудови».

Забудовник не здається: побудували те, що дозволили побудувати усі столичні інстанції. Утім, у приватних будинків у «Французському містечку» дуже цікаві власники. І майже в кожного – своя цікава історія.

Один  з перших будинків на в’їзді належить колишньому міністру оборони, а нині очільнику Управління держохорони (УДО) Валерію Гелетею. За словами забудовника, Гелетей захотів тут оселитись вже після затвердження плану містечка. Вільних місць не лишалось, тож довелося залізти на територію лісопарку «Конча-Заспа».

Із судового реєстру дізнаємося ще цікавіше. Право власності на цей будинок Гелетей посвідчував через судовий позов аж 2012 р., коли вже не був на державній службі, а працював віце-президентом «Авант-Банку», пов’язаного з колишнім генпрокурором Віталієм Яремою.

Однак з матеріалів справи дізнаємося, що будинок було зведено набагато раніше, коли Гелетей ще був на держслужбі. В судовому рішенні також фігурує сума інвестицій, необхідних для реалізації проекту – 3,90 млн грн. Та в забудовника грошей не знайшлось, й очільник УДО  будував маєток за свої. Будівництво було завершено у серпні 2009, майже за місяць після того, як Гелетея звільнили з УДО. При цьому, до того моменту Гелетей усе життя був на держслужбі та ні він сам, ні його дружина, ні двоє його синів бізнесу не мали.  Ще одна цікава деталь: згідно з матеріалами суду, БТІ виготовило техпаспорт на нежитловий будинок. Житловим він став уже після вказаного судового рішення.

Ми намагалися сконтактувати з Валерієм Гелетеєм, щоб запитати його: звідки у кар’єрного чиновника гроші на такий будинок тощо. Однак на наш запит про інтерв’ю прес-служба УДО так і не відповіла.

Єдиний на території будинок із приватним озером по договору дарування від жовтня 2013 р. записаний на Дар’ю Черновську, дочку екс-прокурора Києва Анатолія Мельника, який  все життя служив у прокуратурах. Утім, коментувати походження майна Дар’я Черновська у «Французському містечку» відмовилась. 

Будинок на 593 квадрати належить судді Вищого господарського суду Ірині Кондратовій. Її батько Дмитро Притика 15 років очолював той же Вищий госпсуд.  Кондратова розповідає, що будинок придбала за кошти від продажу частки в бізнесі, котрий мала ще до того, як стала суддею. Тож до фінансування питань немає. Також правник запевняє: буцім, не знала, що за документами її будинок – дитячий оздоровчий комплекс.

«Частину документів ми не бачили. Частину показували – частину не показували, казали одне, вийшло по-іншому», – сказала суддя. Себе Кондратова у цій історії називає скоріше потерпілою і розповідає, що навіть добудовувати довелось власними силами.

У будинку площею 650 квадратних метрів планує оселитися нардеп Сергій Лабазюк. Маєток він придбав у 2014 р., вказавши у декларації навіть ціну покупки – 2,3 мільйони гривень. І зазначив, що це житловий будинок. Хоча по документах тут – «житловий корпус в оздоровчому комплексі». І нічого незаконного в цьому нардеп не бачить: «Ні, мене не здивувало таке призначення, тому що на території нашої держави є дуже багато різних форм власності. Тому, коли я купував нерухомість, я перед тим проконсультувався, і ця нерухомість є цілком законною», ­– стверджує нардеп Лабазюк.

Цей перелік власників будинків, звісно, не є вичерпним. Нерухомість у «Французькому містечку» також мають: Неля Трунова, дружина колишнього заступника Анатолія Мельника по прокуратурі м.Києва, пізніше Дніпровського екологічного прокурора та прокурора Одеської області, Галина Фаринник – дружина колишнього очільника Головного слідчого управління МВС  Василя Фаринника, Олена Шелудченко й Ольга Троян – відповідно дружина й дочка екс-глави НАК «Нафтогаз» Володимира Шелудченка,  Олег Рафальський – син Олега Рафальського, екс-заступника глави Адміністрації Президена Сергія Льовочкіна.

Тим часом під питанням досі лишається земля під містечком, яка офіційно все ще належить громаді столиці. Після стількох років  заходилися переоформлювати її у статус більш-менш відповідний до реальної ситуації. А заодно – частково приватизувати.

Ліквідатор «Київгуми» просуває в Київраді проект, згідно з яким вид використання земельної ділянки має бути змінений і на ній мають дозволити будівництво, експлуатацію та обслуговування таких об’єктів рекреаційного призначення як «дачі». Усе робиться пост-фактум, адже тут усе вже давно збудовано житло. Саму ж цільну земельну ділянку пропонують розкроїти на низку маленьких, ділянки під будинками передати у власність мешканців містечка, решту лишити в оренді «Київгуми». Безоплатно приватизувати хочуть 1,75 гектара.

Сьогодні ринкова вартість сотки землі в Конча-Заспі – понад 200 тисяч грн. Тобто у разі приватизації Київ подарує мешканцям «Французького містечка» земельний актив на суму близько 36 мільйонів гривень.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-11-14 17:29 :10