Новини » Суспільство 22 березня, 2016, 15:05
У полоні бойовиків нині близько 300 людей, держава майже не допомагає, щоб їх звільнити

Українська влада, наче привидів, не помічає заручників АТО. Колишні військовополонені змушені оббивати пороги державних установ, аби отримати статус учасника бойових дій та підтвердити своє перебування в окупантській неволі. Навіть досвідчені переговірники щодо обміну полоненими твердять: реальна участь держави у цьому процесі, часто-густо, починається й закінчується там, де телекамери.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

«Такого поняття – військовополонений – у нас не існує. Не існує тільки тому, що у нас нема війни», – наголошує Олег Котенко, представник Центр визволення заручників «Патріот».

Україна офіційно – не у статусі війни. Відтак, в антитерористичній операції можуть бути лише заручники, а не військовополонені. А, як наслідок, жодні правові норми за Женевською конвенцією щодо поводження з військовополоненими терористи виконувати себе не зобов’язують.

Зі своїх тридцяти років, український військовий Олександр Машонкін у заручниках бойовиків невизнаної «ДНР» провів 197 днів. І це, наче окреме життя. Потім – обмін. Його з товаришами карколомно посадили в автівку й передали представникам «Офіцерського корпусу» на крайньому блок-пості Донецька. Далі – свобода й реалії української бюрократії.

«У Дружківці мені сказали в бригаді , що я в них не на обліку – всі мої папери ніби у 80-ій бригаді лежать. Поїхав у 80-у, де мені сказали, що я у них також не числюсь. Потім, в частині, мені сказали: а ти маєш довідку, що був в полоні? Я кажу: а мені по неї їхати до «Мотороли» чи до Захарченка? Ну, хто мені буде виписувати ту довідку? А мені відповідають – не знаємо. Може ті, хто тебе звільняв», – розповідає про поневіряння боєць Олександр Машонкін.

Статусу учасника бойових дій йому довелося вибивати у штабних офіцерів близько півроку. І таких випадків – чимало.

Досвідчені переговірники щодо обміну полоненими стверджують: реальна участь держави у цьому процесі часто-густо починається й закінчується там, де телекамери. Олег Котенко з волонтерського Центру визволення заручників «Патріот» перебуває у цьому процесі ще з квітня 2014-го. Він запевняє: здебільшого волонтери і є тими, хто витягує бранців з неволі бойовиків. Каже, ключове питання щодо обміну контролюється ніяк не Мінськими угодами. Усе залежить – від доброї волі Москви або від впливу «авторитетів».

«Тому ж криміналітету, які є на території України й на окупованих територіях, між собою легше домовитися, аніж нам, переговірникам. Вони можуть пояснити, що не «по понятиям» утримувати людей. У багатьох випадках ми просимо їх посприяти», – розповідає представник Центру  визволення заручників «Патріот» Олег Котенко.

У Міноборони стверджують, що наразі в полоні «ДНР» та «ЛНР» перебувають 64 військовослужбовці Збройних сил України (в тому числі й Надія Савченко). Про цивільних осіб Міністерство не згадує. Таке не вони рахують. Це – до інших. Зокрема, до уповноваженої Президента з мирного врегулювання подій на Донбасі Ірини Геращенко. Впродовж тижня у телефонному режимі ми просили у пані вповноваженої отримати інформацію щодо заручників. Утім, безрезультатно.

«Офіційна статистика, тобто держави Україна, видає 131 людину, яка потрапила в полон. Волонтерські організації мають зовсім іншу цифру. Це більше трьохсот бранців», – стверджує Олег Котенко.

Допомога у реабілітації для колишніх полонених – теж на плечах волонтерів. Добитися навіть елементарного посттравматичного лікування бійцям треба самотужки, за умови, якщо є статус того ж учасника бойових дій. А якщо не видають?Тож далі – знову боротьба самотужки. У ліпшому варіанті  тут теж на підмогу ідуть волонтери-правники.

Юрист у справах учасників АТО дає поради звільненим з полону воякам – аби їх почули та про них подбали на рівні держави, необхідно звертатись до Європейського суду з прав людини. «Якщо такі явища будуть масовими, держава змушена буде реагувати», – наголошує правник Андрій Кравчук.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-20 12:01 :47