Новини » Регіони 22 березня, 2016, 9:23
Досвід енергозбереження будинку в Луцьку вивчають в інших містах України

Як зробити так, щоб у квартирі було тепліше, а платити за опалення треба було менше? Відповідь знають у Луцьку. Тут з’явився перший в Україні енергоощадний багатоквартирний будинок, де платіжки за опалення в рази нижчі, ніж по місту.

Стати енергоефективним будинку допомогла участь у програмі USAID – Агентства США з міжнародного розвитку. Лучанський досвід вивчають сьогодні у багатьох містах; сюди вчащають делегації комунальників, представників самоврядування та громадських активістів з усієї України, – передпє «Радіо Свобода».

«Це в нас за січень місяць. Якщо тариф по місту Луцьку за січень місяць був 16,80, то в нас 7,11», – кажуть лучани.

Вони удвічі менше платять за опалення. Замість шестисот гривень – 300. І якщо раніше мерзли, тепер відчиняють кватирки.

Почали з того, що встановили у підвалі терморегулятор, щоб в автоматичному режимі регулював подачу тепла, залежно від того, скільки градусів надворі. Частину коштів збирали по квартирах, частину дала мерія, половину профінансувало Агентство США з міжнародного розвитку.

Розповідає голова правління ОСББ «Лучани» Юлія Сабатюк: «З цього теплового пункту почалося все енергозбереження в Україні і в місті Луцьку, оскільки ми завдяки тому, що USAID допомогло нам поставити це обладнання,  почали кампанію з енергозбереження, де ми зрозуміли, що реально можна зекономити наші кошти за опалення на 50%».

Вкладені у терморегулятор гроші швидко окупилися, бо у нових платіжках за опалення тепер стояли зовсім інші суми. На зекономлене вирішили замінити всю проводку і труби, що вічно текли, та поставити лічильники для квартир. Вистачило навіть на красу – петриківський розпис у під’їзді».

Юлія Сабатюк була ініціатором нововведень. Слідом за встановленням терморегулятора переконала мешканців узяти кредит на утеплення фасаду. Оформили позичку, обшили стіни. Тепер їхній будинок мало що теплий – ще й зовні вигідно контрастує з сусідніми, ремонтом яких опікується ЖЕК.

Дивлячись на те, як погарнішав колишній гуртожиток, співвласники інших багатоквартирних будинків у Луцьку теж почали об’єднуватись і робити в себе таку ж реконструкцію. Це справді працює: коли і ремонт зроблений, і кредит виплачується, і платіжки менші.

У Луцькій міськраді сприяють ініціативним. Сплату відсотків за кредитами на модернізацію житла узяв на себе міський бюджет. Перший заступник міського голови Тарас Яковлев пояснює: «Виходить безвідсотковий кредит, який люди ще навіть менше погашають, ніж беруть кошти. Натомість, мають гарний відреконструйований, відремонтований будинок. І зменшення, приблизно вдвічі, витрат, пов’язаних з обслуговуванням будинку. Тобто, платіжки за комунальні послуги зменшуються в рази».

А тим часом мешканці будинку, що починав усі ці зміни, увійшли у смак. Тепер хочуть платити менше за гарячу воду. Тож планують узяти кредит і поставити на дах сонячні батареї.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-26 17:06 :39