Новини » Суспільство

Більшовики намагались підірвати фінансову стабільність УНР та друкували фальшиві гривні

У розпал Першої світової війни Уряд УНР випустив власну грошову одиницю півмільйонним тиражем. А вже через рік в обігу з’явились і перші гривні. Друкували їх аж у Німеччині та доправляли в Україну літаками фірми «Люфтганза».

Про це йдеться у сюжеті програми «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи та щонеділі о 23:00 на телеканалі ZIK).

Не зважаючи на війну, у грудні 1917 року уряд УНР приймає доленосне рішення – випустити власну грошову одиницю.

Першу українську банкноту у 100 карбованців випускають півмільйонним тиражем. Саме на ній вперше з’являється і державна атрибутика – герб України, а саму назву банкноти писали чотирма мовами: українською, польською, російською та івритом.

Дослідники стверджують, що тоді українська банкнота не мала належного захисту, через що одразу після введення її в обіг, були зафіксовані випадки фальшування.

«Дуже часто був сумнів, чи це не фальшиві гроші. Тоді власник гарантував у разі виникнення проблем взяти гроші назад і підписувався на купюрі», – розповідає дослідник грошей, кандидат економічних наук Володимир Швець.

А у березні 1918 року Центральна Рада прийняла закон про запровадження нової грошової одиниці — гривні.

«Основною валютою України стає гривня, яка поділяється на 100 шагів. Дві гривні дорівнювали одному карбованцю», – каже завідувач відділу нумізматики Національного музею Історії України Зінаїда Зразюк.

А вже через місяць у залі українського парламенту ухвалюють закон про випуск грошових знаків на суму 100 мільйонів гривень, які вирішують друкувати в Берліні.

«Німеччина славилась поліграфічною якістю цінних паперів і ступенем їх захисту. Але, що цікаво, уряд не покладався лише на Німеччину, а й поступово закуповував певне обладнання, щоб друкувати ці гроші в Україні», – наголошує кандидат історичних наук Зоряна Комаринська.

«До речі, перевезення цих банкнот у зв’язку із військовими операціями, які відбувалися в той час, здійснювалися за допомогою тепер славетної фірми, «Люфтганза». Саме ці аероплани доставили їх на територію України, тож люди часто називали банкноти «аеропланами», – додає Зінаїда Зразюк.

Натомість функцію шагів, тобто монет, тоді виконували звичайні  поштові марки, які в народі прозвали «метеликами».

«З іншого боку марки було написано: «ходить на рівні з розмінною монетою». Але вони були маленькими, і коли, наприклад, торгували на базарі і здіймався вітер, марки летіли за ним. Люди сміялися: «Де ж вона ходить, вона літає», – зазначає Володимир Швець.

Населення одразу ж вподобало нову валюту і чи не щодо кожної банкноти проявляло креатив.

«Одні банкноти називали «яєчнею» за жовтогарячий колір. Інші –  «горбинками» або «лопатками», бо на них з одного боку була зображена селянка, а з іншого – селянин з лопаткою», – розповідає Зінаїда Зразюк.

Над дизайном українських грошей, які прославилися навіть в Європі, працював відомий художник Георгій Нарбут.

«Що цікаво, він не озирався на те, що робили в інших країнах, а зробив унікальний дизайн, який зберігає історичну цінність», – зазначає директор музею УНР Олександр Кучерук.

Проте, фінансову стабільність УНР більшовики періодично розхитували – викрадали кліше, виготовляли фальшиві купюри і ввозили їх в Україну.

Та, не зважаючи навіть на прихід більшовицької влади, українська гривня, щоправда уже закордоном, проіснувала аж до 1922 року.

Loading...