Новини » Політика

Російська імперія приречена, – Олексій Панич навів чотири тези про долю Росії

Історично Російська імперія приречена: адже без лібералізації сьогодні вже неможливий науково-технічний та економічний прогрес, а лібералізація для цієї імперії – це як для Кощея голка в яйці. Питання лише в тому, як швидко настане її кінець і якою ціною за нього заплатять самі мешканці імперії, їхні сусіди і людство загалом.

Про це на своїй сторінці у Фейсбуці написав провідний науковий співробітник у часописі «Дух і Літера» Олексій Панич.

Він навів чотири тези про долю імперії загалом і російської зокрема. Подаємо допис у повному обсязі:

«1. Будь-яка імперія гине від культурної неоднорідності, яку вона проковтнула, але не змогла перетравити. Інколи цим же хворіють і уламки колишніх імперій, якщо важливий культурний кордон опинився всередині їхніх політичних кордонів. Але для імперій ця хвороба смертельна.

Імперія може відчути тимчасове полегшення, скинувши з себе частину неоднорідності. Зокрема, Російська імперія у 1917-1920 роках радикально спростила свою соціальну вертикаль (цей процес тривав аж до кінця 1930-х років), а 1991 року позбулася частини «національних окраїн» (про що шкодує досі). Втім, доки імперія залишається імперією (насамперед географічно), ця проблема наздоганятиме її знову і знову.

2. Боротися з культурною неоднорідністю імперія може лише насадженням жорсткої єдності (це розумів вже Олександр Македонський). Відобразити неоднорідність в своїй політичній структурі імперія може лише на бутафорському рівні (хто-небудь ще пам’ятає, що однією з палат Верховної Ради СРСР була «Рада національностей»?). Отож, не слід дивуватися, що всі політичні партії РФ є лише різними декораціями єдиної «партії влади», а «Яблуко» щойно підписалося під тезою «Кримнаш». Хто не підтримує цю єдність – той, справді, ворог цієї держави, бо лише ціною такої єдності ця держава може намагатися врятувати себе.

3. Російських «лібералів в законі» шкода не тому, що вони, свідомо чи ні, підіграють владі, а тому, що вони досі не зрозуміли значення виразу «ліберальна імперія». Насправді цей вираз означає те саме, що «квадратне коло» чи «дерев’яне залізо».

4. Отже, історично Російська імперія приречена: адже без лібералізації сьогодні вже неможливий науково-технічний та економічний прогрес, а лібералізація для цієї імперії – це як для Кощея голка в яйці. Питання лише в тому, як швидко настане її кінець і якою ціною за нього заплатять самі мешканці імперії, їхні сусіди і людство загалом».

 

Loading...