Новини » Події 1 березня, 2016, 10:49
Злидні, дорогі харчі, дешева «водка» і пропаганда, – реалії окупованого Донецька

Завдяки «русскому миру» окупований український Донецьк загруз у злиднях. Продукти харчування у місті продаються за цінами, які вдвічі вищі за українські. Бракує елементарних медикаментів, а гірники гарують на шахтах за «спасибі». Утім, полиці магазинів забиті вщент дешевою російською горілкою.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

У тій незрозумілій «республіці» залишились тисячі людей. Аліна – одна з них. Щодня вона бачить, як в’яне «місто мільйона троянд».  «Це пригнічує. Життя тут зупинилося, завмерло», – каже жінка.

Аліна працює медсестрою. Донеччанка розповідає: за «ДНР» в лікарнях тепер бракує інсуліну. Фактично, препарату вистачає лише для половини хворих, і той – неякісний. «Швидкі» до хворих не доїжджають, адже нова «народна влада» не завжди спроможна розщедритись на бензин, бідкається медсестра.

Житель тимчасово окупованого Донецька Леонід працює на шахті. Зі слів робітника, умови роботи там стали нестерпними. «На шахтах нині навіть в теорії не існує правил безпеки. Тільки гаруй», – свідчить шахтар. Чоловік додає: грошей на охорону праці бракує. А роботу не зупиняють, навіть коли є ризик, що шахта може злетіти в повітря, адже вугілля нині чомусь потрібно як ніколи. 

«Керівництво шахти бідкається, що зарплати не платять, бо немає збуту вугілля. З іншого боку, кричать: план виконуйте, більше вугілля! Вугілля на шахті не складується, а відразу з коліс кудись відвозиться. Кудись стрімко зникає. Куди?», – запитує шахтар.

У донецькому вугіллі зацікавлена лише Україна. Але на шахтах «стаханівський рух»: працюй і питань зайвих не став, бо матимеш проблеми. Раніше шахтарі на видобувних ділянках заробляли десь по 10 тисяч гривень. Тепер отримують ту саму цифру, але в рублях. «Просто перерахували в рублі за курсом один до двох. Востаннє нам давали гроші за вересень», – розповідає шахтар Леонід.

Утім, продати гривні на вулицях окупованого міста можна набагато дорожче, адже «днрівський» курс в обмінниках зовсім інший. І купують гривні на кожному кроці.  Нині будь-яка продавець у генделику радо поміняє ворожу українську валюту на рублі. Якщо ж треба забрати її з банківського рахунку, – починаються ще цікавіші пригоди. Бо ж банкомати не працюють, однак можна піти до спеціального фургончика, які стоять у місцях масового скупчення людей, і зняти з картки, наприклад, тисячу гривень. Щоправда, валютники беруть за свої послуги 5% від суми.

Не ліпша ситуація і з продуктами харчування. Мешканці окупованих територій розповідають, що харчі на території квазіреспублік коштують у 2-3 рази дорожче, ніж в Україні. Наприклад, у перерахунку на гривні, кілограм яблук в «ДНР» можна придбати за ціною до 30 гривень, в Україні вдвічі дешевше – до 12 гривень. Та сама ситуація із медикаментами.

«Продукти дешевші, ніж в Російській Федерації, ніж в Україні», – заколисує мешканців один з гауляйтерів окупованої Донеччини, голова «Народної ради «ДНР» Денис Пушилін.

Однак реальність дещо інша. У кого грошей на дешеві продукти від Захарченка і Пушиліна не вистачає, той товпиться в черзі за гуманітарною допомогою. Привозять у самодостатній, як полюбляють наголошувати очільники «ДНР» на мітингах з-під палиці, Донбас, здебільшого їжу. Все видають за чітким переліком. 

На українську територію донбасівці їздять за смачними харчами, бо «гуманітарні» продукти з РФ мають низьку якість, та за дешевшими ліками. Наприклад, упаковка жаропонижувальних порошків у «ДНР» коштує 184,5 грн., а в Україні – 105 гривень.

Утім, навіщо в «республіці» мати якісь ще препарати, коли є копійчані ліки для душі. Горілка тут продається за неймовірною ціною – 73 рублі за пляшку. Навіть за місцевим курсом, це приблизно 28 гривень. І прилавки ламаються від її запасів, цінники милують око, а назви втішають душу. З’явилися в «ДНР» і зовсім бюджетні «наливайки». Там горілка взагалі продається по 54 рублі, себто по 20 гривень. І бонус: тара – безкоштовно. «Цікаво, що в Росії горілка дорога. А в «ДНР» російська горілка дуже дешева. Роблять це для того, щоб тут було багато горілки і поменше зайвих питань», – наголошує шахтар Леонід.

Треба ж хоч якось відвертати увагу людей від того, що відбувається. Оковита і ура-патріотичні ролики – безпрограшна російська пропаганда.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-23 11:45 :30