Новини » Суспільство

Вірус Зіка: українські вірусологи закликають не панікувати

Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) б’ють на сполох і заявляють, що вірус Зіка активно прогресує вже і в Європі. Страх перед новою пандемією посилюють ще й українські медики. Мовляв, збудники небезпечного вірусу значно ближче, ніж вважають українці. Проте вірусологи радять не зважати на заяви некомпетентних медиків і не створювати паніку в Україні.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

21 січня провідні світові медики шокували суспільство, заявивши що на Землю насувається нова чума. Чи не щогодини в інтернеті з’являються повідомлення про спалахи невідомого раніше захворювання – так званого вірусу Зіка, який отримав свою назву від африканського лісу, де вперше виявили уражених лихоманкою.

Тим часом в Південній Америці уже зафіксували близько десяти смертельних випадків і майже 40 тисяч хворих. Та у ВООЗ припускають, що багато людей можуть і не здогадуватись, що вже інфіковані вірусом Зіка. Адже симптоми захворювання зовсім не відрізняються від звичайної застуда. Це загальна слабкість, головний біль, поступове підвищення температури та можливий кон’юнктивіт.

Історія молодої мами з Латинської Америки Міли Гомес облетіла весь світ. В розпал епідемії Зіка, Міла та її чоловік очікували вже другу дитину. Проте немовля народилося з важкою формою мікроцефалії – ураженням головного мозку. Лікарі ще поки вагаються пов’язувати таку патологію з хворобою під час вагітності жінки.

«Мозок внутрішньоутробної дитини дуже чутливий до впливу різних факторів. Закладання розвитку центральної нервової системи починається дуже рано. Це вже третій, четвертий та п’ятий тиждень вагітності. Тому якщо вірус в організмі вагітної жінки є, то існує ризик, що він долає плацентарний бар’єр, тобто він проходить крізь плаценту з током крові, через що в організмі внутрішньоутробної дитини уражується як правило ЦНС та мозок», – пояснила неонатолог, доктор медичних наук Єлизавета Шунько.

У хворої на мікроцефалію дитини голова є майже удвічі меншою та непропорційною до тіла. Відтак, у хворому організмі зупиняється ріст мозку, інтелектуальний та психічний розвиток.

Але прямо пов’язувати вірус Зіка та мікроцефалію, вважають експерти, занадто рано, адже причин для ураження головного мозку внутрішньоутробної дитини існує чимало.

Але більшою загрозою є те, що лікарі наразі майже нічого не знають про лихоманку Зіка.

«Вірус Зіка – це РНК-вмісний вірус, який має оболонку. Наразі всі дані про цей вірус є на рівні описового характеру. Можливо, пройшло ще мало часу для того, щоб була написана якась ґрунтовна фундаментальна наукова стаття про вірус Зіка», – зазначила вірусолог НАН України Світлана Загородня.

Наразі відомий єдиний шлях передачі вірусу. Так, через укус комара інфекція потрапляє крізь шкіру в лімфатичні токи, а вже далі з кров’ю розходиться по всьому організмі. Збудниками вірусу є денні комарі виду Аедес (Aedes), поширені в країнах з тропічним і субтропічним кліматом.

Комарі вирізняються здатністю до швидкого розмноження навіть в чайній ложці води. Тому боротися з ними, а відтак і з лихоманкою, дуже складно. Натомість експерти прогнозують, що на виготовлення вакцини та усіх клінічних досліджень потрібно щонайменше 5-10 років.

Тим часом вірус Зіка поширився вже на території 21 країни Південної Америки і тільки набирає обертів. Натомість туристи запевняють, що жодної паніки серед населення щодо вірусу не помітили.

Також не бачать катастрофи у поширенні Зіка й місцеві жителі. Професор бразильського університету Віторіо Соротюк розповідає, що західні ЗМІ приділяють занадто багато уваги цій темі, натомість в Бразилії та сусідніх країнах немає жодної істерії. Влада взяла епідемію під свій контроль і кинула майже всі сили на вирішення проблеми.

«Уся бразильська армія, а це 220 тисяч вояків, обробляють розчинами всі водойми й місця, де може накопичуватися заражена вода й розмножуватися москіти. Уряд Бразилії не розглядає будь-яких обмежень для пересування своїх громадян, а також іноземних туристів. Також немає жодних перешкод для подорожей, а головна увага приділяється, перш за все, пошукам вакцини й комфорту людей», – прокоментував житель Бразилії Віторіо Соротюк.

Якщо вірити повідомленням про поширення лихоманки у Європі, то цілком ймовірно, що невдовзі вона добереться й до України. Проте у головному аеропорту країни «Бориспіль» запевнили, що прямого сполучення з Південною Америкою немає, а тому й хвилюватися немає підстав.

Але про всяк випадок, до можливої епідемії працівники летовища все ж підготувались.

Наприклад, якщо на борту літака виявлять уже інфікованого пасажира, то за 30 хвилин до приземлення командир літака має зателефонувати в аеропорт. Тим часом в терміналі аеропорту організовують санітарно-карантинний пункт.

Також в кожному аеропорту, який обслуговує міжнародні рейси, виділена санітарна стоянка. Після приземлення літака її огороджують і охороняють відповідальні загони.

Після цього першим на борт підіймається лікар-епідеміолог, і тільки після нього – решта медпрацівників. В особливо складних випадках проводять дезінфекцію літака, всього майданчика та особистих речей пасажирів. І тільки тоді викликають швидку допомогу і розподіляють хворих у лікарні.

Своєю чергою, українські вірусологи та епідеміологи обурюються панічним настроям і серед українських, і серед європейських медиків. І закликають не піддаватися на провокаційні заяви, а прислухатися до порад справжніх фахівців. 

Loading...