Новини » Суспільство 19 лютого, 2016, 16:10
За часів Коновальця 20 відсотків бюджету ОУН забезпечувала Литва, – «Історична правда»

Впродовж десятиліть імена тих, хто фінансово підтримував українських підпільників, тримали у таємниці. Адже за це чекала найсуворіша міра покарання. Значна частина коштів надходила з еміграції – двадцять відсотків бюджету ОУН фінансувала Литва. Також свої пожертви надсилала діаспора у США. Та, навіть, в Україні були ті, хто ризикуючи власним життям, допомагав повстанцям.

Про це йтиметься у заключній серії циклу «Секрети найбагатших українських меценатів» від «Історичної правди з Вахтангом Кіпані» (щосуботи та щонеділі о 23:00 на телеканалі ZIK).

Батько українського спорту Іван Боберський не тільки гартував дух майбутніх очільників УВО, але й коли виїхав за межі батьківщини у Канаду, допомагав їм фінансово.

«Близько 5 тисяч доларів перейшло якраз в Українську військову організацію. Багато діячів відзначали, що то був досить вагомий фінансовий прорив для УВО», – розповідає кандидат історичних наук Андрій Сова.

Саме від емігрантів з Європи та США до українських підпільних організацій коштів надходило чи не найбільше. Одним з основних спонсорів ОУН в часи Євгена Коновальця стали литовці. Маленька Литва, яка тоді теж була окупованою, давала майже 20% бюджету націоналістів.

«Литва навіть допомагала друкувати деяку пропагандистську літературу на своїй території. В образі таких спонсорів виступає держава», – зазначає науковий працівник Рівненського обласного краєзнавчого музею  Ігор Марчук.

На останніх шпальтах еміграційних газет розміщували списки тих, хто давав пожертву на український рух. Одним із таких еміграційних видань у Литві була газета «Сурма».

«Там був окремий додаток, зроблений для українців, які жили в Америці, із уривками з листів, де розповідалося, що «пересилаю вам два долари», «пересилаю три долари». А на той час це були великі гроші», – розповідає історик Володимир Муравський.

Тим часом у Львові існували фірми, які фінансували ОУН напряму. Зокрема, рекламна агенція Романа Шухевича «Фама» вела окрему «чорну» бухгалтерію на потреби підпільників. А кооператив «Маслозоюз» співпрацював з українським селянством.

«Це було не так просто зробити. Польська поліція знала про джерела постачання руху опору, тому старалися ревізувати українські кооперативи. Щоб якось викрутитися із ситуації, велася чорна бухгалтерія», – наголошує кандидат історичних наук Олег Клименко.

До того ж, кооперативи частково оплачували адвокатів для арештованих. Меценатами ставали і самі правозахисники. 

Зокрема, ОУН підтримував адвокат і директор українського банку «Дністер» Степан Федак. Він фінансово допомагав і молодіжним січовим організаціям,  і українським військовим. Його навіть називали тестем українського націоналізму, адже затями талановитого бізнесмена були самі ідеологи ОУН – Євген Коновалець та Андрій Мельник.

«Федак як керівник «Дністра» допомагав фінансувати УВО та ОУН. Гроші, які надходили з-закордону від діаспори, мусіли ж якось тут опинитися. То вони пересилали на «Дністер», а звідти кошти вже потрапляли, куди потрібно», – розповідає кандидат історичних наук Олександр Кучерук.

Про найбільших благодійників ОУН та УПА і про те, чому вони вирішили допомагати підпільникам – у заключній серії, пʼятій серії циклу програм «Секрети найбагатших українських меценатів. Благодійники ОУН і УПА» у «Історичній правді з Вахтангом Кіпіані», у неділю, о 23:00, на телеканалі ZIK.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-17 10:42 :14