Новини » Події 15 лютого, 2016, 14:01
Дітей у звільненому Краматорську досі виховують прибічники сепаратистів, – розслідування ZIKу

За півтора роки, що минули від моменту звільнення від окупантів українських міст на Донеччині та Луганщині, тамтешні діти й досі навчаються, наче в «ДНР». Від виховання молодого покоління не усунуті викладачі, що виступали на антиукраїнських мітингах та називали наших військових терористами.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

Вчителька історії з краматорської школи несподівано для себе стала героїнею Інтернету. На закритій нараді в Донецькій адміністрації вона категорично резюмувала: через півтора роки після звільнення міста від терористів діти й надалі навчаються в «ДНР». Наталя Карачан переїхала з окупованого Шахтарська восени. Була переконана, що вільний Краматорськ просякнутий духом патріотизму. Утім, на першому уроці в новому класі на «Слава Україні» вчителька у відповідь почула російською: «Почему вы с нами разговариваете на этом языке?». «Наталіє Іванівно, ви тут людина нова, а школа у нас особлива. Ви пригальмуйте свій патріотизм трошки», – почула вчителька у відповідь від дирекції.

Однак під час візиту журналістів директорка з порогу взялася переконувати – у її школі вчать любити Україну. Утім, за словами вчительки, більшість дітей тут переконана: в рідному Донбасі триває антитерористична операція, а не війна.

«Дітей не можна змусити сказати так, як я хочу. Тут, у цій школі, патріотична робота не проводилась взагалі», – розповідає вчителька. Наталя Іванівна пояснює: на дітей сильно впливають батьки.  Конфлікт поглядів між домом і школою тисне на несформовану психіку.

Проте підхід до дітей знайшли військові у сусідній від Краматорська Дружківці.  Військові ходять по навчальних закладах, розказуючи про воєнні будні, та одночасно розповідають про українську історію і споконвічні українські поселення на цих землях.

«Патріотичне виховання тут  на стадії Радянського Союзу. «Упав, віджався!». А саме патріотичного українського виховання  немає»,  ділиться враженнями громадський активіст Анатолій Водолазький. Він переконує, що хоч формально місто звільнили від сепаратистів, їхні поплічники досі сидять на керівник посадах. Серед них і директори шкіл. Жертвами безкарності знову стають діти.

У всіх навчальних закладах військових зустрічають лінійкою та масовими заходами. Лише в одній краматорській школі, яка має назву «Інтелект», зустрічають порожнім подвір’ям і зачиненими класами. Водолазький переконаний, що причиною цього є позиція директорки, яка під час сепаратистських заворушень виступала на антиукраїнських мітингах. Для неї українські солдати, які навідалися  зараз в школу, ще недавно були терористами.

Телефоном знімальній групі директорка відповіла: зустрічатися не бажає. Свою участь у мітингах пояснює бажанням зупинити розстріл дітей українськими військами.

«Я писала листа Президенту з вимогою припинити вбивати дітей. Мене перевіряли три бригади СБУ: зі Львова, Києва і Краматорська. Ніде в моїх промовах вони не почули жодних проросійських закликів і сепаратистських гасел. У мене є офіційний лист, підписаний начальником СБУ», – зазначила директорка.

В обласному департаменті освіти кажуть, що перевірити вчителів та директорів на любов до України не можуть. Львів’янка Надія Оксенчук, яка працює тут з кінця 2015-го року, упевнена, що час вже змарновано. 

«Коли був звільнений Слов’янськ, Краматорськ, саме тоді повинні були спрацювати спецслужби. Ні я, ні хтось інший з освіти не може визначити, чи хтось із вихователів був терористом чи сепаратистом», – зауважує Надія Оксенчук.

Не менше дивує чиновницю і позиція Міністерства освіти. Як так сталося, що з Києва надійшло на півтора тисячі комплектів менше від потреби в україномовних підручників. Натомість написаних російською прислали на дві тисячі більше.  

Вчитель початкових класів Святослав Сторожев – переселенець з Луганська. Зізнається, що відчуття патріотизму прийшло лише з війною. На новій роботі, в першому класі школи у Слов’янську, він запровадив традицію: кожен ранок починати з Гімну. Головна запорука успіху  не напирати, а пропонувати, каже вчитель.  У його класі навіть без уроків історії діти вже знають: на Донбасі не АТО, а справжня війна.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 12:17 :05