четвер, 11 лютого, 2016, 13:21 Львів
На Грибовицькому сміттєзвалищі вже три роки ніхто не проводить утилізацію біогазу

Розслідування причин та наслідків витоку небезпечних гудронів на Грибовицькому сміттєзвалищі підняло не менш важливе питання. З’ясувалося, що обов’язковою утилізацією біогазу на полігоні відходів вже три роки ніхто не займається.

Про це йдеться у сюжеті перших західноукраїнських новин «Огляд дня» (щобудня о 21:00 на телеканалі ZIK).

Біогаз є наслідком великого накопичення побутових відходів. Щоб запобігти небезпечному випаровування та екологічній катастрофі, природне паливо необхідно постійно утилізовувати. За рішенням Львівської мерії, з кінця 2004 року цим мала б займатись приватна компанія «Гавса».

Згідно з договором, «Гавса» зобов’язувалась проводити дегазацію аж до 2019 року. При цьому фірма залишила за собою виключне право на отримане природне паливо.

«Ідея була такою, що на Грибовицькому сміттєзвалищі фірма встановила систему відведення газів. Ці гази вони хотіли запускати в теплоенергомережу для переробки в теплову чи електричну енергію», – пояснив заступник директора управління екології ЛОДА Володимир Харчук.

Справи у «Гафси» йшли настільки добре, що компанія почала відкривати філіали у найбільших містах України. Таке процвітання підприємства не сподобалось вже новій мерії Львова, яка прийшла до влади у 2006 році. Відтак, забрати у компанії право на видобування та дегазацію палива намагалися через суд.

«Спроби розірвати договір про співпрацю на виконання робіт по дегазації вже були в 2007 та 2008 роках. Міська рада зверталась з рішенням про визнання договору недійсним. Є рішення Господарського та Апеляційного судів Львівської області, а також Вищого суду України, в яких у позові міській раді було відмовлено», – зазначив начальник відділу комунального господарства Львівської міської ради Сергій Сало.

Судові справи підприємства вказують на те, що жодне місто, окрім Львова, претензій до «Гафси» не мало. Та після судової тяганини стосунки компанії з мерією тільки погіршувались. Підприємство у знак протесту то припиняло працювати, то відновлювало свою роботу. Так тривало до 2013 року, допоки робіт із дегазації не припинили повністю.

Як наслідок, біогаз накопичується у небезпечній кількості, а метан – одна із отруйних речовин, що міститься у паливі, випаровується. Натомість інформація про небезпечне накопичення біогазу випливла тільки після аварії на гудронному озері.

Чому влада міста блокувала роботу «Гавси» і досі невідомо. Фактично договір із фірмою є дійсним і дотепер, а отже до 2019 року ніхто, окрім неї, не має права займатись дегазацією на території полігону. Проте згідно з проектом рекультивації усього сміттєзвалища, який Львівська міська рада почала розробляти ще 2011 року, право на дегазацію, а відтак і на паливо, залишається за мерією. 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-23 16:35:07