Новини » Економіка 5 лютого, 2016, 14:51
Отримувачі субсидій споживають вдвічі більше за інших. Це просто проїдання, – експерт

На кінець 2015 року в Україні за житлово-комунальні послуги населенню нараховано близько 51 млрд грн. Субсидій за цими послугами, компенсацій за паливо та пільг нараховано близько 25,3 млрд грн.

Про це у своїй статті для «Економічної правди» пише керівник київського офісу асоціації «Енергоефективні міста України», експерт Несторівської групи Святослав Павлюк.

За його словами, фактично половину нарахованої за послуги ЖКГ суми оплачує уряд з податків українців. Тобто рівень втручання держави в сектор економіки комунальних та енергетичних послуг країни становить майже 50%.

«Загальний обсяг субсидій в бюджеті 2015 року був 25,3 млрд грн, а в бюджеті 2016 року – вже 38 млрд грн. Спонукає такий об’єм субсидій економити? Може економічна модель енергоефективності конкурувати з моделлю субсидованого проїдання?», – запитує експерт.

Також він зазначає, що на підконтрольній Україні території в 2015 році було 16,7 млн квартир та односімейних будинків. За підсумками 2015 року 5,4 млн домогосподарств отримали субсидії та пільги на загальну суму 25,3 млрд грн. Тобто саме на цих споживачів країна пустила 50% грошей ринку житлово-комунальних послуг.

Таким чином, 5,4 млн отримувачів субсидій спожили послуг на таку ж суму, як 11,3 млн абонентів, які платять за себе самі.

Це означає, що об’єм споживання енергетичних та комунальних послуг отримувачів субсидій щонайменше вдвічі вищий, ніж у тих, хто їх не отримує. Отже, існуюча система нарахувань спричиняє нераціональну поведінку споживачів, робить висновок Святослав Павлюк.

Він наголошує, що створена ілюзія дешевої енергії не спонукає економити, а скорочення субсидій викликає злість у тих, хто до них звик. Ті, хто сповна платять податки, оплачують свої квитанції та подвійні – малозабезпечених. Верхня межа компенсацій явно завищена і потребує корекції.

«Особливістю існуючої системи субсидій є те, що лише незначна частка грошей виплачується безпосередньо їх отримувачам – близько 2%, а це лише 600 млн грн із понад 25 млрд грн. Решта перераховується підприємствам, які постачають тепло, воду, електроенергію, газ та інші послуги, щоб вони надали їх безкоштовно або із значною знижкою. За відсутності повного обліку споживання води, тепла і газу поле для маніпуляцій та приписок – немале», – йдеться у статті.

«Споживач, який не платить сам за товар, не розуміє його реальної ціни. Тому монетизація пільг є обов’язковим кроком – яким би не був опір», – переконаний експерт.

За його словами, базова проблема українського житлового сектору – надзвичайно високе споживання енергії через високі втрати в будинках, тому велика кількість енергії, помножена на будь-яку ціну, буде давати велику платіжку. Тому передусім потрібно допомогти суспільству зменшити втрати в будинках, а відповідно – зменшити споживання і платежі за енергію за рахунок комплексної термомодернізації.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-03-25 16:22 :18