Новини » Суспільство

У приватних ізраїльських клініках часто ошукують хворих, зокрема майданівців та вояків АТО

Спритні шахраї роблять бізнес на лікуванні українських пацієнтів за кордоном, зокрема в Ізраїлі. Лікарям та волонтерам пропонують 6-12% від прибутків, аби вони скеровували хворих до приватних клінік цієї держави. Утім, якість лікування часто не відповідає вкладеним коштам, ба більше – іноді це марно витрачені на шахраїв гроші.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

Культуролог Оксана Олійник з Полтавщини, в якої виявили злоякісну пухлину, шукала медичний заклад для лікування онкології. Через відсутність візової тяганини, позитивні рекомендації та репутацію країни з високими медичними технологіями, Оксана зупинилась на ізраїльській клініці.

Та проблеми почалися одразу, коли дівчина приїхала у лікарню. Замість обіцяної посередниками державної клініки її повезли у приватну.  Сума за лікування, відповідно одразу зросла у рази. Друзі дівчини кинулися збирали тисячі доларів на лікування. Оксана проходила один курс хіміотерапії за іншим.

«Мені тільки за один день перебування у клініці виставили рахунок у 1,2 тисяч доларів. Кожного разу я плачу, коли якесь додаткове лікування чи додаткове госпіталізація», — бідкається Оксана Олійник.

Але не менший шок Оксана отримала, коли  дізналась: посередники та лікарі деруть з неї по три шкури, а насправді лікування в клініці коштує в рази дешевше.  Обман виявив рідний брат Оксани, коли приїхав сплачувати рахунки. 

«Коли ми запитали в клініці рахунки з вартістю послуг і деталізацією, нам дали якісь фейковий рахунок, де була низка пунктів без конкретики, тобто написано «лабораторні тести», а що це за тест невідомо», — розповів брат хворої Тарас

 Хлопець попросив показати оригінал рахунків з лікарні, бо хотів переконатися, що посередник бере лише обумовлені 10% за послуги. Оригінальних рахунків Тарасу так і не показали. Пояснили, що часто платять готівкою, мовляв, так дешевше.    

Позаяк Тарас дав зрозуміти, що так просто не відступиться, директор фірми раптом виявив передплату за лікування Оксани. І «з доброго дива» повідомив,що черговий рахунок на аж 15 тисяч доларів платити йому не доведеться. Тоді Тарас подзвонив у місцеву поліцію. Та не приїхала. Хлопець певен – медичну мафію, як він її називає, покриває у тому числі держава. 

Згодом ця інформація дійшла і до посла Ізраїлю в Україні. Утім, посол певен – пацієнт сам повинен себе захистити.

«Всюди, як і в будь-якій сфері є люди, які намагаються заробити нечесно. Ми намагаємося якось регулювати це, але це тривалий процес. Якщо ви не повністю перевірили, куди ви їдете, з ким ви їдете, скільки вам це буде коштувати, то ви вчинили неправильно», — сказав Надзвичайний і Повноважний Посол Ізраїлю в Україні Еліав Бєлоцерковські. 

Народний депутат Оксана Корчинська багато років займається лікуванням онкохворих дітей. Вона давно відмовилася від співпраці з ізраїльськими клініками. Надто часто траплялися недобросовісні посередники.

«Коли туди поїхали наші майданівські поранені – з ними відбулося те ж саме. Якось мене вмовили волонтери відправити нашого пораненого хлопчика Володю в Ізраїль. Згодом ми побачили, що за чотири дні перебуванні в лікарні та за діагностику вони прислали рахунок на 11 тис. доларів. Вони навіть його не лікували. Тоді ми забрали Володю. Ми повернули його в ОХМАДИТ, і ОХМАДИТ сам продовжив лікування», — розповіла Оксана Корчинська.

Потік українських пацієнтів в Ізраїль у минулому році зріс удвічі. Більшість – це учасники АТО. Саме у військових госпіталях нині найбільше полюють представники фірм-посередників. 

Волонтер Наталя Ліпська каже, що стати жертвою посередників-шахраїв можна і в інших країнах. Проте просить не ототожнювати всіх посередників з шахраями, бо інколи агенти дуже помічні.  

«Дуже часто дзвонили нам з Ізраїлю, пропонували: якщо ви нам будете давати пацієнтів, то ви будете мати від шести до дванадцяти відсотків. Це є хабарницька схема. Вас неправомірно мотивують, щоб ви скеровували пацієнтів в клініку. Насправді, в медпосередниках немає криміналу, але коли це відкрито» , — стверджує Наталя Ліпська.

Та хоч якою була би репутація у тієї чи іншої клініки, варто розраховувати лише на себе, кажуть волонтери. Радять — договір потрібно максимально перевіряти перед підписанням. Ціна, кількість днів та перелік процедур мають бути вказані чітко. Щоб обрати найоптимальніший для себе варіант, рекомендують надсилати свою історію хвороби у різні клініки різних країн. Але насамперед наполягають — добре переконайтеся, чи не лікують даний діагноз в Україні.

Loading...