Новини » Політика 4 лютого, 2016, 17:52
Держава не хоче визнавати врятованих бійців військовополоненими

Українські військові, які пережили полон, уже після звільнення з неволі стикаються з новими випробуваннями. Держава не хоче визнавати таких бійців військовополоненими, оскільки в Україні офіційно немає війни. Відтак, військові змушені самостійно відстоювати своє право на допомогу та визнання.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

Олександр Машонкін та Любомир Гринюх – бійці 80-ї десантно-штурмової бригади. Кіборги та бойові побратими в Донецький аеропорт потрапили 6 січня 2015 року. Вони разом боронили летовище, а коли вже не могли втримувати натиск противника, потрапили в полон.

Бійці розповідають, що тортури бойовики проводили не для отримання інформації, а щоб провчити так званих карателів-бандерівців чи просто задля розваг.

«Найгірше було в спортзалі бойовиків. Там нас били квадратними трубами та гирями від штанг. Знущалися всі, хто заходив у спортзал», – пригадує колишній полонений «ДНР» Любомир Гринюх.

Натомість у статті Женевської конвенції зазначено, що жорстоке поводження з військовополоненими суворо заборонено.

«Будь-який незаконний акт чи бездіяльність з боку держави, що тримає в полоні, які спричиняють смерть або створюють серйозну загрозу здоров’ю військовополоненого, що перебуває під її охороною, забороняються та будуть розглядатись як серйозне порушення цієї Конвенції», – йдеться у 13 статті Женевської конвенції щодо поводження з військовополоненими.

Правозахисники зазначають, що саме Женевська конвенція визначає поняття правового статусу військовополонених. Проте у випадку з Україною та її Східним фронтом є низка неточностей.

Оскільки Україна офіційно не перебуває у статусі війни, бійцям не може й надаватися статус військовополоненого. Відтак, в антитерористичній операції можуть бути тільки заручники. Це означає, що жодні правові норми за Женевською конвенцією не порушені.

«Мені сказали, що всі статуси, які я хочу отримати, я маю добитися самотужки, тобто без будь-якої державної підтримки. Також у мене вимагали довідку про те, що я був у полоні. Проте не пояснили, хто мені має видати відповідний документ», – розповідає колишній полонений «ДНР» Олександр Машонкіню.

Олександр пробув у заручниках бойовиків невизнаної «ДНР» 197 днів. Проте після звільнення з полону виявилося, що у своїй бригаді він більше не числиться. Так, статусу учасника бойових дій йому довелося вибивати у штабних офіцерів близько півроку.

Натомість ні Любомир, ні Олександр точно не знають, хто проводив обмін та на кого саме їх обміняли. Досвідчені переговірники переконують, що часто в обміні полоненими держава бере тільки номінальну участь, а левову частку роботи здійснюють волонтери. Та попри вимушену тісну співпрацю зі спецслужбами, Міноборони та МВС, волонтерам усе ж часто не вірять.

«Коли ще навіть наші військові не знали, що їхні люди опинилися в полоні, ми вже вели перемовини про звільнення цих військових. Ми завжди намагаємося повідомляти спецслужби про полонених, проте інколи вони навіть не вірять нам. І тільки через певний час підтверджують те, що ці люди дійсно в полоні», – розповідає керівник центру визволення заручників «Патріот» Олег Котенко.

Керівник центру запевняє, що переважно саме волонтери визволяють українців з неволі бойовиків, та додає, що обмін контролюється не Мінськими угодами, а кримінальними авторитетами, які є по обидва боки конфлікту.

«Усе між собою вирішують кримінальні авторитети, які є як на території України, так і на окупованих територіях. Їм між собою простіше домовитися, ніж нам – переговірникам», – говорить Олег Котенко.

На офіційний запит про кількість полонених, Міноборони відповіли, що наразі в полоні «ДНР» та «ЛНР» перебуває 64 військовослужбовці України.

Уповноважений Президента з питань мирного врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко ще у грудні минулого року повідомляла про 140 українців, які залишаються у полоні бойовиків. Натомість волонтери називають свої цифри.

«Офіційна статистика держави повідомляє, що близько 140 осіб перебувають наразі в полоні. Проте волонтерські організації мають зовсім інші дані, які говорять про більш як 300 полонених», – підкреслив керівник центру визволення заручників «Патріот» Олег Котенко. 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 12:14 :31