Новини » Події

Тисяча «бойових» і «агенти Кремля»

Влад Якушев
Влад Якушев

Журналіст, політтехнолог. Головний редактор журналу "Кримінальне чтиво. Захід" (Львів), з 2007 по 2009 р. редактор відділу аналітики zaxid.net, з 2009 по 2011 головний радатор журналу "Человек и право в Украине" (Київ). Громадський діяч, член Львівської обласної федерації Кік-боксингу. У 2000 році заснував мережу безкоштовних спортивних секцій для дітей та підлітків. У 2015 р. мобілізований до лав ЗСУ.

Українські військові на Донбасі. Фото: ukrainian.voanews.com

Чим довше я в армії, тим частіше в мене виникає враження, що десь у Міністерстві оборони засіли московські агенти, які роблять все можливе, щоб підірвати обороноздатність нашої країни. Нічогеньке таке твердження? Схоже на заяву божевільного, який, до прикладу, каже, що йому достеменно відомо – за нами стежать марсіани.

І дійсно, хто я такий, щоб заявляти про таке? Високопосадовець СБУ, офіцер контррозвідки, народний депутат, який підслухав у кулуарах, як вороги змовляються знищити Україну? Ні. Звичайний собі піхотинець. Тиняюся собі окопами у Мар’їнці і вигадую різні нісенітниці. Додайте сюди тривале перебування у зоні бойових дій, стреси, контузію, недосипання. А є взагалі люди, яким все на світі не подобається, всі їм винні і все в цьому житті погано. Можливо, я й злетів з котушок, і просто не визнаю це, але я все ж таки вважаю, що маю рацію. Є просто випадки, коли знизу краще видно.

1000 бойових

Бажаєте доказів? То давайте перейдемо до доказів. Почнемо з запитання, яке мені постійно задають бійці на передовій.

  1. Нам обіцяли 1000 гривень за день, коли відбулося бойове зіткнення. Де вони?

А й дійсно, де вони? Все літо ми стояли під Маріуполем, під постійним вогнем «градів», мінометів та артилерії противника. Де ж обіцяні гроші?

Тоді нам пояснили, що це не було бойовим зіткненням, бо ми не могли відповідати. Тобто, ми не стріляли у відповідь. Були випадки, коли стріляли, тому, що диверсійні групи до нас підходили досить часто. Але, най вже буде. Не заробили. Тим більше, що нам пообіцяли – отримаємо якусь премію за виконання завдань у секторі «М».

Прибули ми під Мар’їнку, де воюємо вже п’ятий місяць. Стріляють по нас кожного дня. У нас по кілька серйозних боїв на тиждень, коли зіткнення тривають по 3-5 годин.

Де ж наші бойові? Ротні чемно подають дані про учасників зіткнення на батальйон, батальйон на бригаду, бригада у сектор. У Мар’їнці один з наших товаришів загинув. Дуже багато отримали поранення. Тільки за минулий тиждень поранені троє, контузії отримали двоє. Журналісти приїхали у лікарню до Ведмедя та запитали в нього: «А ви отримуєте 1000 бойових?». Ніколи! А ще й чиновник з міністерства сказав, що виплатили всім, окрім тих, хто неправильно подав документи. І ще він сказав, що коли ці документи будуть перероблені, військовим виплатять 500000 гривень.

Ну, слава богу! Виплатять. Але, як у старому анекдоті, є один нюанс…

Питаюсь я в управлінні бригади… Тут маю зробити один відступ. Те, що зараз пишу, я роблю без відома керівництва бригади. Тому, що не хочу їх підставляти. Я надзвичайно поважаю командира бригади, бойового офіцера, мудре керівництво якого багатьом з нас зберегло життя. Не менше поважаю бригадного замполіта, людину кришталевої чесності, який чесність вивів у основний принцип свого життя. Я не повідомляю їх, тому, що вони кадрові воєнні і командування може зіпсувати їм кар’єру. Впевнений: як тільки я напишу цей текст та розповсюджу його, ті самі «кремлівські агенти» у високих кабінетах почнуть дзвонити у бригаду і кричати у трубку: «Що то в тебе там за о…вший лейтенант? А ну заткни його». А якщо не заткнуть, стануть на мою сторону, то наші запроданці придумають, як зіпсувати чесним військовим життя. Їх можна перевести кудись у задуп’я і заморозити послужний ріст. Можна «загубити» їх чергу на квартиру…Негідники, як відомо, дуже винахідливі на підлості.

А мені що зробиш? Я мобілізований і не збираюся робити військову кар’єру. Я у Мар’їнці, тут між нашими та ворожими позиціями 200-300 метрів, так що запхати мене у більшу дупу просто неможливо. Виженете мене з армії? Глумливо посміхаюся.

Саме з цієї ж причини я не буду називати свої джерела у 93-й бригаді, у якій схожа ситуація.

Отже, повернемося до виплат. Нам повернули документи, не так зроблено, не так оформлено. До того ж назадавали купу дурних запитань . Наприклад: «А як ви можете доказати, що всі люди, яких ви вказали, приймали участь у бою? А може вони були після наряду і спали в цей час?» і ще багато запитань у такому ж стилі. Шановні, коли починається ворожа атака у окопі всі, і ті хто має відпочивати, і ті , хто рахуються у штабі бригади, і кухарі, і водовози. Всі!!! Тому що жити хочеться. Тому що розумієш, якщо, наприклад, кадировці прорвуться, голови повідрізають всім, незважаючи на посади та звання. Шановні, ви колись бачили, як ідуть у атаку наколоті наркотою чеченські бойовики? В повний зріст. А коли його пробиває три кулі, він іде, не відчуваючи болю, тому, що в ньому три дози «вінта», який робить людину нечутливою до болю? А наші хлопці бачили!

От вимоги до документів, які треба подати на отримання бойових.

1
 
2
 

На перший погляд нічого складного. Але ми вже стикались з оформленням документів на отримання статусу учасників бойових дій – УБД. Шрифт не такий – повернуть. Поля не того розміру. Переробляйте. На сьогоднішній день УБД мають одиниці. В основному ті, хто воював ще й у перший рік війни.

А тепер, увага! Військові на передовій спілкуються між собою, отож, я знаю, що не отримали бойові і у 93-й бригаді.

Неправильно оформили документи бригади, які постійно ведуть бої і яким винні кругленьку суму. Не дивно?

Добре, припустимо, ми тупі піхотинці і не в стані правильно оформити папери. Ми, вибачте, замість того, щоб папірці писати, воюємо. Але ж ви там у міністерстві знаєте, як треба зробити? То допоможіть нам. Ви маєте подані нами дані, то віддайте їх вашому співробітнику, нехай виставить вірні відстані і виплатить людям гроші.

Відразу обмовлюся: не за себе переживаю. Я керівник прес-служби, тобто числюся в управлінні. Управління має бути у штабі, штаб трохи далі від лінії безпосереднього зіткнення, і бойові я не можу отримати. Те, що я на передовій, то це моя особиста ініціатива, тому що, на мою думку, тут я оперативніше виконую свої посадові обов’язки. Мені, як то мовиться, «за державу обідно».

Отже, грошей немає. І що тут хлопці на передовій мають думати? А вони думають, що нас обдурили. Як ви думаєте, це додає їм бажання воювати?

От я, наприклад, маю декілька варіантів, чому нам не платять.

  1. Нам і не збирались платити. Тобто держава, яку ми захищаємо, просто нас обдурила. Треба було якось заохотити людей воювати, і пообіцяли, а тепер не знають, як «з’їхати»? Шановні пани у кабінетах, ми тут не за гроші стоїмо. Самі знаєте, хто хоче відкосити, той відкосить. Ми не косили. Прийшли – воюємо. Не можете заплатити, не треба обіцяти. Скажіть як є: «Хлопці, якщо ви не будете стояти, москаль прийде до нас додому. Держава бідна, потерпіть». Ви що, думаєте ми додому підемо?
  2. Платити збирались, але все зависло через звичайну бюрократію. Панове, ми будуємо нову боєздатну армію чи ні? Якщо будуємо, то хай хтось підніме дупу від крісла, проаналізує, через що гальмується таке важливе питання і ліквідує цю прикру перепону. А якщо не бажаєте, то знайте, це підриває бойовий дух частин на передовій, і це або злочинна халатність, або зрада.
  3. Платити збирались, але знайшлись злодії, які притримують ці гроші, і крутять їх, наприклад, через банківські рахунки. Тоді це звичайний кримінальний злодій. Треба знайти злодіїв і посадити до в’язниці. І посадити треба надовго, бо це справа державного значення.
  4. Велика кількість людей, які брали участь у боях, найближчим часом мали б звільнятись. Тягнуть доти, доки вони звільняться, а тоді скажуть, що немає кому платити?
  5. Це звичайна зрада. У міністерстві сидить якийсь путінський агент, який намагається таким чином організувати на передовій бунт. Розумієте, чим це загрожує країні? Розумієте, що буде, коли більше десяти тисяч озброєних вояків, з досвідом бойових дій, підуть на Київ? Це ж буде катастрофа! Повна перемога Путіна!

Питання з бойовими треба вирішувати. Якщо люди не можуть правільно подати документи, то може слід цю процедуру спростити? І не треба робити крайніми юриста бригади, чи комбатів, сказавши, що вони там щось неправильно оформили чи подали. Наприклад нашого бригадного юриста я прекрасно знаю – надзвичайно фахова людина. І комбатів знаю тільки з хорошої сторони. Якщо накат піде на них, то будьте певні – це пошуки цапа відбувала.  

Як заробити на захиснику

Продовжуємо…

Закінчує служити четверта хвиля мобілізації. Люди збирається на дємбєль. І от солдату на передовій вручають список речей, які він має повернути. І в цьому списку вказані розцінки – скільки коштує річ, видана солдату, і скільки він має заплатити, якщо він цю річ втратив. Ось цей чарівний список.

3
 

Я взагалі не розумію, чому речі, які видали, треба повертати. Зброя – зрозуміло. Бронежилет, каска – теж. Видали – поверни. Ви собі уявляєте що з тими речами сталося в польових умовах? До прикладу, каремат. Покладіть його на землю, де гілки, каміння. Поспіть кілька місяців. Вважаєте, що його можна видати іншому мобілізованому, який прийшов служити і має спати на тому карематі ще один рік? Штани утеплені…Взяти б ту людину, яка хоче, щоб їх повертали, вдягнути в ці штани і запустити у окоп, коли там по коліно води і йде сніг з дощем. Рушник…Без коментарів.

Уявіть себе на місці мобілізованого, який прийшов служити, а йому видають шмаття і дрантя, плескають по плечі і кажуть: «Служи синку!»

Цікавить і колонка вартості у цьому папері. Якщо ти втратив, наприклад захисний костюм для води (клейонка, яка навіть легкий дощ не тримає), вартістю 353 гривні (як на мене, собівартість теж завищена), то маєш заплатити на нього 2118 гривень!

Шолом кевларовий, вартість 3300 грн. Пошкодив? Заплати 33000 гривень!

Ми на війні чи в лавці лихваря? Ви що, панове, зібрались ще й заробити на людях, які, ризикуючи своїм життям захищають вас? Що це за розцінки такі дикі?

Одною рукою дали, другою забрали?

Військовим підвищили заробітну плату! Ура! Дійсно підвищили. Тепер рядовий буде отримувати в три рази більше, ніж раніше. Було дві з половиною тисячі, стало сім! Цим фактом, справді, всі втішились. Минув місяць, а АТОшних-то не нарахували. А без АТОшних це майже одне на одне вийшло. Чому не нарахували? Дивись всі ті ж можливі причини, що і в першому розділі статті.

Дємбєль давай

Другий рік триває війна. Чоловіків призивають на військову службу – на рік. Ну от, у багатьох з моїх побратимів цей термін вже закінчився. Вони запитують, коли їх демобілізують. А їм не мають що сказати, тому що демобілізація буде тоді, коли Президент підпише відповідний указ. А коли він його підпише? А це нікому не відомо.

Хлопці кажуть: «Нехай нам чесно скажуть, ви будете служити ще два місяця, тому, що вас немає ким замінити. Ми прослужимо. Але хочемо мати гарантію, що пройдуть ці два місяця, і ми поїдемо додому. Тому що нас збираються звільнити з роботи, бо нас чекають дружини, бо ми маємо якось планувати своє життя». А у відповідь – тиша.

То чому б Президенту не зібрати прес-конференцію і не сказати, коли він підпише цей указ. Чітко – такого-то числа.

А людина, яка думає, що її демобілізують з дня на день, розслабляється, дозволяє собі випити… Вона вже не на фронті. Подумки вона вже вдома. Ходить як замріяна і через це може нарватись на кулю чи осколок. Хто візьме собі на совість це життя?

Державна зрада

Перейдемо до висновків. Зараз активно ведеться компанія по заохоченню чоловіків до служби на контракті. Звичайно, було б дуже добре, щоб на службу пішли люди, які вже вміють воювати. Боєздатність такої армії була б на порядок більшою. Але чи захочуть підписувати контракт люди, яких систематично дурять?

То може все вищеописане не просто ідіотизм і не просто бажання наживи, а спланована операція, саботаж?

Панове у службі безпеки України, вас це не зацікавило? Якщо ні, то я залишаю за собою право зібрати тут, у Мар’їнці, прес-конференцію, на яку прийдуть хлопці з окопів. І запрошу на цю прес-конференцію журналістів, народних депутатів, а особливо комбатів, які зараз сидять у Верховній Раді. Приїдете?

До речі, шановні комбати, а чого ви мовчите? Чи ви настільки втратили зв’язок з передовою, що не знаєте, що там відбувається?

То як, панове, будете реагувати? Чи вас теж занести у список ворогів українського народу?

Щиро ваш

лейтенант Влад ЯкушевРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...