Новини » Події

Квартирна мафія масово робить українців безхатченками

Квартирні злочинці часто відбирають житло у самотніх пенсіонерів чи інвалідів. Беззахисним людям важко відстояти своє право та досягти справедливості. Відтак, ошукані українці опиняються на вулиці та стають безхатченками.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

Є декілька поширених шахрайських способів крадіжки квартир. Передовсім це підробка довіреності, через яку продається чуже майно. Також зловмисники часто використовують загублений або ж вкрадений паспорт.

Трапляються випадки, коли раптово можуть з’явитися самопроголошені опікуни чи нібито члени родини, які через суд відсуджують успадковане майно. Не гребують злочинці залякуванням та шантажем з вимогою продати квартиру за безцінь.

Подібна історія відбулася і з 67-річним безхатченком Олександром Кучерявенком. Він вже три роки є постійним гостем у київському будинку соціальної опіки. Чоловіка шахрайськими діями виселили з власної двокімнатної квартири, яку на нього переписала в заповіті 80-річна тітка Домінікія Кодій.

Усе почалося ще у 2013 році. Тоді до чоловіка приїхали міліціонери з автоматами та наказали пенсіонеру їхати з ними. Після цього Олександра Кучерявенка шість годин возили столичними відділками міліції, підозрюючи у причетності до квартирних афер.

Але не знайшовши зачіпок, чоловіка відпустили. Проте коли киянин повернувся додому, то побачив на вікнах своєї квартири грати, а на дверях – нові замки.

Згодом чоловік дізнався, що вже три місяці його квартира за адресою Фучика, 7 офіційно має іншого власника. Солом’янський суд Києва віддав житло пенсіонера невідомій жительці міста Лубни, що на Полтавщині, Алевтині Бутко.

«Позивач при зверненні в суд зазначила, що протягом п’яти років вона проживала разом з Кодій Домінікією у її квартирі як член родини та доглядала за нею, матеріально допомагала їй», – зазначено у заочному рішенні Солом’янського районного суду м. Києва від 12.07.2013 року.

Разом з тим, суд визнав недійсним заповіт пенсіонерки, який був складений у травні 2005 році, за рік до смерті пані Кодій, де жінка передала квартиру єдиному родичу – своєму племіннику Олександру Кучерявенку. Натомість єдиним аргументом, через який скасували заповіт, став поганий зір власниці квартири.

«На момент посвідчення заповіту Кодій Домінікії Євдокимівні було 81 рік. Як встановлено судом – вона погано бачила, оскільки все життя працювала вчителем і носила окуляри. На дату посвідчення заповіту Кодій Д.Є. не перебувала в м. Києві, оскільки з часу знайомства позивача з нею, вони виїжджали в місто Лубни Полтавської області на оздоровлення», – зазначено у заочному рішенні Солом’янського райсуду.

Проте сусіди кажуть, що пенсіонерка не виїжджала нікуди навіть на кілька днів. Також сусіди переконують, що не бачили тут ніколи і самопроголошеного члена сім’ї – Алевтину Бутко з Полтавщини.

«Ніхто разом з тіткою Домінікією не жив. Вона тут була сама, а Саша – її племінник, завжди приходив до неї», – пригадує сусід ошуканого чоловіка Анатолій.

У Лубнах на Полтавщині сусіди Алевтини Бутко розповіли, що ніколи не бачили разом з жінкою пенсіонерку Домінікію Кодій. Вони припустили, що, найімовірніше, документи Алевтини Бутко хтось використав в квартирній афері.

Проте також сусіди розповіли і те, що зараз Алевтина доглядає 93-річного самотнього чоловіка, що є підозрілим збігом. У телефонному коментарі жінка неохоче спілкувалася та відмовилася зустрітися із журналістами, що дало ще більші підстави сумніватися у її чесності.

Натомість суддя Солом’янського райсуду Києва Олександр Бобровник, який виносив рішення, навіть не зауважив, що жінка звернулася за спадщиною через 7 років після смерті нібито її співмешканки. Натомість згідно із українським законодавством, заявляти про право на спадщину можна тільки протягом шести місяців від дати смерті спадкодавця.

У позові Алевтина Бутко вказала, що всі ці роки перебувала в Росії, тому і не знала про смерть пенсіонерки. Проте її сусіди це заперечують, та запевняють, що жінка нікуди не виїздила.

Адвокати Української Гельсінської спілки успішно оскаржили рішення в Апеляційному суді, але Олександр Кучерявенко вселитися в квартиру так і не зміг. Адже довірена особа Бутко подала повторний позов.

«Це є не зовсім квартирна афера. Це називається справжнім бандитизмом. Суддя Олександр Бобровник, який двічі виносив рішення про позбавлення права власності на користь невідомих злочинців щодо квартири Кучеренка, вже втретє продовжує розглядати цю ж судову справу», – наголосив правозахисник Української Гельсінської спілки Олег Левицький.

Наразі ошуканому пенсіонерові вдалося добитися відкриття кримінального провадження за фактом підробки документів.

«Ми не знаємо, хто ці люди, але ці люди мають «пригодованих» чиновників, суддів, слідчих і міліцію. Мають своїх у прокуратурі та серед нотаріусів, які підписують будь-які документи на будь-яку особу», – переконаний правозахисник Олег Левицький.

Старожили будинку для безпритульних неохоче зізнаються, що таких ошуканих безпорадних тут є багато. Нікому з них ще не вдавалося повернути своє житло, та й рідко хто має сили боротися з організованим злочинним угрупуванням. З розпачу новоприбулі безхатьки спиваються чи замерзають взимку на вулиці.

Квартирні шахраї, шукаючи нових жертв, не гребують навіть інвалідами. Тому кожна самотня людина в Україні може стати жертвою квартирної мафії. Відтак, правоохоронці закликають громадян бути пильними та у подібних випадках негайно звертатися до поліції.

Loading...