Новини » Суспільство

Чи врятує українців «Таміфлю», – розслідування ZIKу

Таміфлю. Фото: telegraph.co.uk

Наразі в Україні зафіксовано вже понад півсотні смертей від ускладнень грипу. Налякані громадяни вимітають з аптек ліки, маски і тести на грип. А ще є рятівний препарат «Таміфлю», який вбиває вірус «каліфорнійського грипу». Утім, знайти його у фармацевтичних мережах неможливо. Але чи варто його шукати?

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

Давати «Таміфлю», не маючи впевненості, що захворювання спричинено саме вірусом А/Н1 N1 «Каліфорнія», – небезпечно. Озельтамівір – головна речовина в складі «Таміфлю», яка діє на каліфорнійський вірус, може навіть пошкодити дитячу печінку.

Педіатр приватної клініки переконана: «Таміфлю» слід давати виключно, коли грип набув тяжких форм, і лише під наглядом лікаря в стаціонарі. У протилежному випадку радить не прописувати жодних антивірусних ліків.

«Таміфлю» є токсичним препаратом, має багато побічних ефектів. Для маленьких дітей його слід застосовувати вкрай обережно. Решта противірусних препаратів не мають доведеної противірусної ефективності, тому застосування їх є абсолютно недоцільним. Якщо пацієнт не у важкому стані, то я мамі просто поясню, що його треба добре напувати, при необхідності збивати температуру, промивати ніс. І загалом це все», – ділиться досвідом педіатр приватної клініки Станіслава Гапонова.

Утім, ту саму хворобу в державній клініці лікують по-іншому, пропонуючи довгі рецепти з антивірусними препаратами за сотні гривень. Порадити озельтамівір тут можуть навіть при найменшій підозрі на грип.

«Якщо це грип, то я виписую «Тамфлю», також «Ремантадин», «Ремовір» – усе те, що рекомендовано протоколом. У «Таміфлю» я побічної дії не спостерігала, препарат хороший», – зазначає педіатр комунальної поліклініки Тетяна Глагольєва.

Однак побічні ефекти від «Таміфлю», такі як нудота та блювання, мало кому загрожують. Адже знайти його в аптеках складно. Усюди аптекарі стверджували, що цього препарату у них немає.  

Утім, як стверджують чиновники, «Таміфлю» є на стаціонарі. Можна звернутись туди і разом з рятівними ліками підхопити від стаціонарних хворих справжній свинячий грип. Як це було у 2010 році, коли «Таміфлю» видавали тільки в лікарні.

Під час пандемії  А/H1N1 в 2009-2010 рр.  у світі померло близько 18 тисяч осіб, з них в Україні – 1128. Дослідники епідемії визнають: зараз ситуація не контрольована на 100 відсотків. Передбачити повністю поведінку штаму каліфорнійського грипу, який раптом активізувався, не можуть. Вірусологи з’ясовують, чому H1N1, до якого за ці шість років українці виробили імунітет, і далі вбиває людей.

«Ми відправили до Лондона проби, які взяли у хворих. Можу зазначити, що у нас пішла мутація вірусу, того ж каліфорнійського, що викликає цей грип», – зазначає завідувачка Центру Грипу та ГРВІ МОЗ України Тетяна Дихановська.

«Цей вірус у минулі роки домінував. Чому цього року така ситуація? Мабуть, тому, що він видозмінюється. Ось такий цей вірус непередбачуваний», – стверджує інфекціоніст МОЗ України Ольга Голубовська.

Водночас лікарі-практики переконані: передумов повторення ситуації шестирічної давності немає. Наразі в країні немає епідемії. Про що свідчить відсутність ажіотажу в поліклініках. Цього сезону рівень захворюваності на грип та інші форми ГРВІ буде лише на чверть більший, ніж торік.

Високу смертність цього року у Центрі клінічної  імунології пояснюють тим, що медики частіше почали писати правду в діагнозах.

«Краща діагностика стала: тобто з’явилось вдосталь діагностичних наборів. Чим ліпша діагностика, тим точніші статистичні дані», – стверджує директор Центру клінічної імунології Києва Олег Назар.

Наразі  українцям задля попередження зараження грипом типу А/H1N1 радять обмежити відвідини місць великого скупчення людей, часто провітрювати приміщення, часто мити руки з милом,не торкатися очей, носа або рота немитими руками, уникати обіймів, поцілунків і рукостискань, часто зволожувати ніс соляним розчином або олією.

Loading...