Новини » Економіка 26 січня, 2016, 7:28
Як Львівщині отримати більше від міжнародних фондів
Фото: Роман Балук/ZIK
Фото: Роман Балук/ZIK

Львівщина отримує мільйони євро допомоги від різних міжнародних фондів, однак, як кажуть фахівці, місцеві громади та громадські організації використовують ще далеко не всі можливості, які, зокрема, дає близькість до Європейського Союзу. Адже щоб отримати кошти під якийсь грант, потрібно по-перше, проявити ініціативу, а по-друге, кваліфіковано і якісно написати проект. Ситуація з кожним роком змінюється на краще, але є ще багато чому вчитися.

Старший експерт Представництва СТС Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2007 – 2013 Василь Хім’як розповідає, що активність громад ще на початку цієї програми не була висока.

«Мешканці, громадські організації, органи місцевого самоврядування мало були ознайомлені з тими перспективами і можливостями, які можуть використати. Але завдяки тим трьом конкурсам, які відбувалися в нашій програмі, завдяки тому, що ми виїжджали і проводили навчальні семінари в кожному обласному центрі і навіть їздили у менші містечка, нам вдалося все ж таки розповсюдити цю інформацію. І можу впевнено сказати, що зараз зацікавлення новою програмою, яка має розпочатися наприкінці 2016 року, дуже велике. Наша програма призначена для некомерційних структур, для органів місцевого самоврядування, громадських організацій, шкіл, бібліотек – для будь-кого, хто має цікаву ідею і може її запропонувати в рамках тих пріоритетів, які є в нашій програмі. Для них є великі шанси отримати співфінансування на реалізацію своєї ідеї», – каже він.

У рамках програми транскордонного співробітництва, яка діяла у 2007-2013 роках, на Львівщині було реалізовано 45 проектів на загальну суму 65 млн євро, з них фінансова підтримка ЄС становила 58,5 млн євро.

Найважливіше – якісно написати проект

«Так складалося, що все ж таки частіше головним партнером у нашій програмі була польська сторона. Усе пояснюється дуже просто. Поляки мали справу з такими фондами, з такими джерелами співфінансування ще 15 років тому. Відповідно, у них накопичився досвід, з’явилися консалтингові агентства, які просто вміють якісно написати проект. Адже головне, щоб ті ідеї та інновації, які пропонується, були викладені чітко, доступно, якісно, аби їх зрозуміли зовнішні експерти-оцінювачі. Тому найважливіше для наших місцевих організацій і органів самоврядування пройти навчання, щоб вміти якісно написати проект.

В Україні теж є якісь консалтингові агентства, але їх не є багато. Все ж таки більше проектів пишуться власними силами. Такий висновок можемо зробити з тих проектів, які були подані українськими бенефеціарами. Вони самотужки навчаються, звертаються до нас і до інших експертів і в них все ж таки виходить, просто треба більше праці і наполегливості. Ми зі своєї сторони будемо проводити такі навчання для всіх охочих. При тому будемо чітко розказувати, що в якій графі вписувати, на що звертати увагу, за що можна отримати більше балів і таке інше», – зазначає Василь Хім’як.

Він пояснює, що кожен проект подається в рамках конкурсу, а це означає що виграє найкращий. Заявка має бути заповнена чітко, якісно, зрозуміло – плюс мають подані всі додаткові супроводжуючі документи з печатками про організацію і про партнерів. Тобто завжди «диявол ховається в деталях» і на ці деталі потрібно звертати увагу, наголошує експерт.

Ще одне важливе питання – контроль за використанням коштів. «Повірте, що Євросоюз дуже ретельно контролює ті кошти, які він виділяє. У нас були проблеми, пов’язанні із затриманням коштів у казначействі. Деякі проекти рік і навіть більше не могли зняти гроші зі своїх рахунків. Проблеми були і через останні відомі події в Україні – революцію і війну на Донбасі. Тобто це теж впливало, але з якимись особливими фінансовими зловживаннями ми не стикалися», – розповів він.

Міжнародний фонд «Відродження» також є одним з джерел фінансування різних проектів. До прикладу, восени минулого року разом з Львівською облдержадміністрацією був оголошений конкурс проектів з протидії корупції. Переможцями конкурсу стали чотири проекти, на їх реалізацію виділять сумарно 750 тис. грн. Тоді у фонді «Відродження» заявляли, що очікували на Львівщині більшої активності і більшого спектру антикорупційних проектів.

«Важливо мати ефективні ідеї, тому ми шукали найбільш впливові проекти та проекти з реальними результатами», – пояснює керівник Західноукраїнського представництва МФВ Оксана Дащаківська.

Головні проблеми – з довірою і комунікацією?

Водночас вона наголошує, що з огляду на останні події в Україні, зараз є особливо високі очікування щодо громадянських ініціатив Західної України.

«Громадянське суспільство нині в Україні особливе, воно допомагає країні рухатися. Не просто артикулює проблеми, але й пропонує шляхи вирішення цих проблем, формує вказівники – починаючи від підтримки армії, закінчуючи провадженням реформ. Громадянські активісти та організації у Львові мають багато ідей, а також багато практик. Однак бракує навичок у пошуку партнерів та ресурсів для реалізації цих ідей. З огляду на окуповані території, наявність внутрішньо переміщених осіб, більшість фондів орієнтовані на території, близькі до зони конфлікту.

Саме тому очікування щодо громадянських ініціатив Західної України дуже високі. Від нас потрібно більше, інноваційніше, ефективніше», – зазначає Оксана Дащаківська.

На її думку, головні проблеми, які є сьогодні в громадянському суспільстві Західної України та Львова, – це довіра та комунікація. «Часто, активісти бояться ділитися ідеями, шукати партнерів, розділяють та конкурують між собою», – каже вона.

На сайті Львівської ОДА розміщено перелік із 39 програм міжнародної технічної допомоги, що реалізуються на Львівщині та пройшли державну реєстрацію в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України. Також там є перелік із 87 актуальних конкурсів та можливостей залучення міжнародної технічної допомоги. Експерти наголошують, що громадам варто проявляти більше ініціативи та відповідальності, аби скористатися всіма наявними можливостями.

Приклад Польщі

Про польський досвід використання подібних грантових програм розповів представник Спільного технічного секретаріату Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2007-2013 Анджей Слодкі.

– Як Ви оцінюєте активність української сторони у програмі Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2007-2013?

Українська сторона бере участь аж у 88 проектах на 117 законтрактованих, в тому числі в 20 виконує роль основного партнера, який несе юридичну і фінансову відповідальність за реалізацію проекту. Це означає насправді велику активність, зокрема, суб’єктів із тих областей, які прилягають безпосередньо до кордону з ЄС. Ми також можемо підтвердити дуже активну участь учасників з України у всіх промоційних заходах, наприклад, освітніх конкурсах для шкіл чи конкурсах фотографії.

– Можете поділитися досвідом Польщі у цьому питанні?

– Польща отримала перший досвід в транскордонній співпраці ще перед вступом в Євросоюз, головним чином у рамках програми «ФАРЕ» (Poland and Hungary: Aid for Restructuring of the Economies, Phare). Від 2004 р. вона на рівних правах із іншими членами Євросоюзу брала участь в реалізації програм Ініціативи Інтеррег ІІІ, до якої входять три типи програм: транскордонні, транснаціональні і міжрегіональні. Польща бере участь в десяти програмах Європейської територіальної співпраці – у семи програмах транскордонної співпраці, у двох транснаціональних (регіон Балтійського моря і Центральна Європа), а також у програмі міжрегіональної співпраці ІНТЕРРЕГ ІV С. Додатково Польща бере участь у двох транскордонних програмах (Литва-Польща-Росія, а також Польща-Білорусь-Україна) у рамках Європейського інструменту сусідства і партнерства (ЕІСП).

Основною різницею між трьома типами співпраці є територіальні межі. Окрім географічних рамок, окремі типи програм відрізняються тематикою. Транскордонні програми служать, насамперед, налагоджуванню зв’язків, що пов’язують суспільства з обох боків кордону. Своєю чергою транснаціональні програми дають можливості для підтримки більш інноваційних проектів, що стосуються важливих сфер для кількох держав.

– Наскільки ефективним і корисним для місцевого розвитку польських територій було використання подібних програм Європейського Союзу?

– Важко описати досвід усіх програм в декількох реченнях. Рапорти з оцінки можна переглянути, наприклад, на спеціальній сторінці. Без сумніву, такі програми дозволили налагодити тривалі мережі співпраці, а також краще використовувати суспільний і економічний потенціал прикордонних регіонів. Вони позитивно вплинули і на розвиток самоврядування. Ініціативи знизу, які важливі для місцевої громадськості, змогли отримати додаткове фінансування. Спільні проекти формують відчуття спільної власності і спільної відповідальності за територію, на якій живемо.

– Чи виникали якісь труднощі на цьому шляху?

– Напевно, не все заплановане у 117 проектах в нашій програмі вдасться зреалізувати. Багато проблем у проектах можна було розв’язувати своєчасно за допомогою механізму впровадження змін в проекти (наприклад, подовження строку реалізації). Транскордонна співпраця стикається з різними складнощами, наприклад, можна пригадати проблему з відмінностями в юридичних та інституційних системах чи з помітними культурними бар’єрами.

Проте варто підкреслити, що головний досвід, отриманий від програми «Польща-Білорусь-Україна 2007-2013», чітко вказує на те, що спільні транскордонні ініціативи відіграють важливу роль в налагодженні добрих сусідських взаємин між жителями прикордонних регіонів, дозволяють краще пізнати сусідів з іншого боку кордону і допомагають покращити взаєморозуміння.

Програми транскордонної співпраці придатні для вирішення спільних проблем і подолання спільних викликів в транскордонній сфері, тобто в галузі охорони середовища, транспорту і т.д. Окрім того, такі проекти можуть допомогти у творенні тривалих контактів і створенні підстав для співпраці у рамках ініціатив більшого масштабу, між іншим і тих, що фінансуються з інших джерел, аніж програми транскордонної співпраці.

Підготувала Тетяна Штифурко,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-26 12:23 :08