Новини » Львів 26 січня, 2016, 16:18
Львівська облрада вимагає у Садового та силовиків пояснень щодо польських левів на Личакові
Фігури двох левів на цвинтарі Орлят у Львові. Фото: Микола Тис/ZIK
Фігури двох левів на цвинтарі Орлят у Львові. Фото: Микола Тис/ZIK

Львівська облрада звернулася до міського голови Львова Андрія Садового та до правоохоронних органів щодо ситуації, яка склалася у Львові з незаконним встановленням скульптур левів біля Меморіального комплексу польських військових поховань.

«За» це рішення проголосували 59 депутатів на сесії 26 січня.

Як зазначається у зверненні, скульптури левів з метою проведення реставраційних робіт було повернуто на колишнє місце дислокації – біля Меморіального комплексу польських військових поховань (у минулому Цвинтар львівських Орлят) на території Державного історико-культурного музею-заповідника «Личаківський цвинтар». При цьому демонтаж скульптур та їх встановлення на цьому місці здійснено без дотримання процедури – відповідних рішень органів влади та місцевого самоврядування, відповідних погоджень Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв воєн та політичних репресій.

«Варто зазначити, що скульптури, крім історичного значення, мають, на жаль, виразний політичний контекст. Річ у тім, що до війни обидва леви тримали в лапах щити з гербами та написами на них. На одному був старий герб Львова, на іншому – герб Польщі і, відповідно, два написи: «Завжди вірні» і «Тобі, Польще». Отже, такі об’єкти в первісному варіанті їх встановлення несли однозначний символізм, що в поєднанні з іншими наявними мілітарними символами (наприклад, польський меч-щербець) створювали і створюватимуть тепер контекст, що може мати антиукраїнський зміст, символізувати окупацію українських земель, ображати національні почуття українців», – йдеться у зверненні.

Львівська облрада просить, відповідно до компетенції, здійснити перевірку дотримання вимог чинного законодавства під час демонтажу скульптур та встановлення їх на території Державного історико-культурного музею-заповідника «Личаківський цвинтар».

У випадку виявлення фактів порушень вжити заходів щодо приведення ситуації у відповідність до вимог чинного законодавства, а саме: отримання висновків Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв воєн та політичних репресій; погодження органів влади і місцевого самоврядування на проведення реставраційних робіт пам’яток.

Нагадаємо, на цвинтар Орлят у Львові повернули дві скульптури левів, які у 1970-х роках забрала радянська влада. Скульптури повернули на їхнє історичне місце. В останні 20 років статуї знаходилися на в’їзді у місто зі сторони м. Винники і на вул. Кульпарківській, 95.

Проте деякі експерти вважають, що польські леви на Личакові встановлені незаконно. Відтак, очільнику ГУ Нацполіції у Львівській області Дмитру Загарії повідомили про вчинення кримінального правопорушення.

Згодом перекладач, історик Андрій Павлишин наголосив, що Львівська міська рада має прийняти рішення, яке офіційно дозволить переміщувати історичні статуї левів на Личаківське кладовище. Інакше скульптури не витримають ще одного перевезення.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-27 14:11 :54