Новини » Суспільство 15 січня, 2016, 10:41
Вікіпедії сьогодні виповнюється 15 років
Вікіпедія. Фото: dyvys.info
Вікіпедія. Фото: dyvys.info

15 січня 2001 року офіційно відкрито Вікіпедію – загальнодоступну вільну багатомовну онлайн-енциклопедію.

Нині важко знайти користувачів інтернету, які жодного разу не відвідували Вікіпедію. Засновниками цього ресурсу є американські інтернет-підприємці Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер. Саме Вейлзу приписують визначення напряму вільно редагованої енциклопедії, а Сенгер, в свою чергу, сформулював основну частину політики, принципів і правил Вікіпедії та її спільноти, інформує Укрінформ.

Проте, ідея створення загальнодоступної енциклопедії спала на думку її авторам трохи раніше. Їх перший проект носив назву Nupedia, він повинен був, за задумом засновників, складатися з прискіпливо вивірених і написаних професіоналами своєї справи статей. Але таких професіоналів, що бажають попрацювати безкоштовно на користь суспільства, виявилося не так вже й багато.

Назва Вікіпедія утворилося від слів «вікі» (технологія для створення сайтів) і «енциклопедія». Основними принципами вікі-структури сайтів є можливість багаторазової правки текстів і додавання гіперпосилань на різні розділи та підрозділи статей. Таким чином, Вікіпедія постійно змінюється і доповнюється.

До 2004 року вся Вікіпедія розміщувалася на одному єдиному сервері, зараз їх вже сотні.

Разом з тим, спочатку це був виключно англомовний ресурс. Згодом проект набув популярності серед користувачів мережі, і розділи Вікіпедії почали з’являтися іншими мовами. Так вже до кінця 2001 року енциклопедія використовувала 18 мов, а обсяг її статей сягнув 200 тис.

Наразі Вікіпедія один з найпопулярніших сайтів. Її ресурсами щомісяця користуються близько півмільйона чоловік. Станом на січень 2016 року енциклопедія вміщує близько 38 млн сторінок 291 мовою. Найбільша кількість статей, понад 5 млн, написана англійською, а найменша – 1 стаття на крикській (мова північноамериканських індіанців).

Перша стаття українською мовою з’явилася на Вікіпедії у 2004 році, нині їх понад 612 тис.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-20 11:07 :58