Новини » Події

Кремль буде підривати Україну зсередини, – військовий прогноз на 2016 рік

Експерти не прогнозують широкомасштабного наступу бойовиків і російської армії на Донбасі в 2016 році.

Про це повідомляє «Апостроф».

Незаконні збройні формування разом зі своїми російськими кураторами будуть продовжувати тактику «дрібних порізів» для того, щоб змусити українську сторону йти на поступки по тих чи інших політичних питань. Крім того, бойовики у новому році активніше займуться так званим «державним будівництвом», перші паростки якого вже присутні у вигляді різних «міністерств» та «банків» самопроголошених ДНР і ЛНР. Ще однією спробою «навести порядок» є ліквідація відомих польових командирів бойовиків, яка почалася в минулому і продовжується вже в новому році.

30 грудня лідери країн «нормандської четвірки» – України, Росії, Франції та Німеччини – фактично погодилися продовжити дію Мінських угод на 2016 рік. Як відомо, Мінськ-2, укладений в розпал битви за дебальцевський «виступ», повинен був врегулювати конфлікт на Донбасі. Головними, на думку української сторони, пунктами цих угод були положення про виведення з території України іноземних військ, техніки і найманців, а також взяття всієї лінії державного кордону в Донецькій і Луганській областях під контроль української влади.

Останній пункт дійсно означав би швидкий кінець збройного протистояння, оскільки в цьому випадку бойовики не змогли б отримувати підкріплення з Росії. Дія Мінських угод поширювалася до кінця минулого року, але, фактично, жодне з положень цього документа не було виконано. Разом з тим, «нормандська четвірка» погодилася продовжити реалізацію Мінська-2 на 2016 рік. Як пояснив співрозмовник «Апострофа» в українському МЗС, це сталося тому, що країни Заходу все ж вважають Мінські угоди ефективними, оскільки вони призвели до скорочення кількості обстрілу на Донбасі.

Таким чином, Кремль продовжує зберігати потужний важіль політичного впливу на Україну, з допомогою якого, швидше за все, спробує «підірвати» ситуацію в країні зсередини. Тому, на думку головного редактора сайту «Інформаційне опір» (ІС) Юрія Карина, Росія наступати не буде. «Однак Путін, не здатний на широкомасштабну агресію, перейде до тактики «дрібних порізів», щоб розхитати ситуацію в Україні. Будуть постійні обстріли і диверсії. І в цьому зв’язку самим головним викликом є ситуація всередині країни. Інспірована ззовні політична криза може призвести до розпаду коаліції і дострокових виборів. За результатами цих виборів у парламент можуть зайти підконтрольні Кремлю політичні сили, які зроблять його керованим з Москви», – пояснив військовий експерт.

Такої ж думки дотримується і старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Анатолій Октисюк: «Коаліція дуже слабка, рівень конфліктності зростає. Я думаю, що на цьому тлі буде дуже важко прийняти передбачене Мінськом-2 законодавство (зміни до Конституції, що передбачають «особливе самоврядування» для окупованих районів Донбасу). У свою чергу це дозволить Москві звинуватити нас у невиконанні Мінських угод».

Спікер Адміністрації президента (АП) з питань АТО Олександр Мотузяник зазначає, що наступ бойовиків не відбудеться ще й тому, що на сході створена дуже потужне угруповання української армії і Нацгвардії: «Щоб прорвати її, потрібні дуже серйозні сили. Думаю, навіть накопичених танків не вистачить. Знадобиться підтримка авіації». Мотузяник також вважає, що противник буде дотримуватися тактики «турбуючого обстрілу». «Завдяки цьому вони вирішують безліч завдань. По-перше, вони постійно тримають нас в напрузі, провокуючи у відповідь вогонь, щоб потім звинуватити в порушенні Мінських угод. Не виключено, що ще одна мета цих обстрілів – утилізація боєприпасів, строк придатності яких минув. Така проблема існує і в Росії, і в Україні. Щоб не витрачатися на утилізацію, росіяни просто везуть непридатні боєприпаси на схід. Ми бачимо дуже багато випадків, коли, наприклад, випущені з тієї сторони ракети з «Градів» просто встромлюють у землю і не детонують», – пояснив спікер АП.

Ситуація «ні війни, ні миру» дозволяє Росії і підконтрольним їй бойовикам активніше зайнятися «державним будівництвом» на території самопроголошених ДНР і ЛНР. Елементи такого «будівництва» були видні в минулому році. По-перше, на окупованих територіях практично припинила своє обертання гривня – вона була замінена на російський рубль. По-друге, російські куратори зробили серйозні зусилля по формуванню якоїсь подібності «армії» самопроголошених республік. Зокрема, були створені так званий «1-й армійський корпус ДНР» і «2-й армійський корпус ЛНР», куди увійшли розрізнені загони «ополчення» іменні «батальйони», які намагалися протистояти ВСУ влітку 2014 року.

Колишній ватажок терористів Слов’янська Ігор Гіркін (Стрєлков) досить низько оцінює бойові якості цих «корпусів». «Нинішнє ставлення до добровольців нижче всякої критики. Командирам так званої регулярної армії не потрібні ідейні бійці, а бидло, яким можна зневажати, яке можна не постачати, не годувати і не одягати. Якщо б тому «ополченню» в 2014 році дали ту техніку, яка є зараз, то ми дійсно могли б дійти до Києва в умовах повного морального розкладу української армії, яка не була готова воювати всерйоз. А от нинішнє «ополчення» з його командирами без допомоги Росії не здатне не те, що наступати, але і оборонятися при масштабному ударі ворога», – заявив Гіркін.

У минулому році на території, перш за все, ЛНР, дійсно велися зачистки ідейних польових командирів. Серед іншого, були ліквідовані одіозні ватажки незаконних збройних формувань ЛНР Олександр Бєднов («Бетмен»), Олексій Мозговий і Павло Дрьомов («Батя»). У новому році зачистки перекинулися і на територію, підконтрольну ДНР. За даними прес-центру АТО, Докучаєвськ (район Маріуполя) прибули «невідомі спецпідрозділи, нібито, для наведення дисципліни в незаконних формуваннях «Спарта» і «Сомалі». Ватажками цих банд є бойовики Арсеній Павлов («Моторола») і Михайло Товстих («Гіві»).

У штабі АТО 2 січня також повідомили про конфлікт між «командирами» незаконних формувань ДНР. Так, колишній ватажок так званого батальйону «Чебурашка» «Веселий» посварився з командиром 9-го окремого механізованого полку», який є громадянином РФ «Кручею». Конфлікт призвів до невдалого замаху на «Веселого» 31 грудня. «Спрацював вибуховий пристрій, закладений на шляху автомобіля усунутого від справ «комбата». В організації замаху простежується такий же почерк, як у вбивствах Мозгового і Дрьомова», – відзначають в прес-центрі АТО, грунтуючись на даних розвідки. Там наголошують, що «Веселий» був соратником ватажка ДНР Олександра Захарченка, а значить, рішення про його ліквідацію «приймалося без відома останнього».

За інформацією прес-центру АТО, зачистки в рядах бойовиків проходять в рамках виконання рішень, прийнятих на нараді в так званому МДБ ДНР. Нарада відбулася 11 грудня і проходили в присутності кураторів з російського ФСБ. «Конфлікт набирає обертів: здатність незаконних формувань ДНР «дійти до Києва» у зв’язку з цим викликає великі сумніви. Виникають сумніви і щодо спроможності системи управління, координації та кадрового забезпечення проросійських бойовиків на Донбасі», – йдеться в повідомленні прес-центру і розвідників.

Втім, Юрій Карін прогнозує подальший розвиток квазідержавних утворень на окупованих територіях. «Там вже з’явилося щось на кшталт «Нацбанку» і «міністерств». Ми відзначаємо навіть партійне будівництво, яке здійснюють партії, що входять до Держдуми Росії. Ці партії займаються місцеві осередки і навіть пишуть для них «закони». За нашими даними, з Москви був навіть спущений циркуляр з розпорядженням розглядати і приймати тільки ті закони, які розробили великі російські брати», – заявив головний редактор сайту ІС.

 

Loading...