Новини » Львів

На львівському Різдвяному ярмарку кум мера вже заробив більш як 5 млн гривень

Різдвяний ярмарок у Львові. Фото: Микола Тис/ZIK

У період зимових свят для Львова уже традиційним став Різдвяний ярмарок. За оренду землі його організатори – кум мера та висуванець від «Самопомочі» – сплачують місту лише 20 тисяч гривень, при цьому вимагаючи у підприємців 25 тисяч грн за оренду будиночка.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

Восьмий рік поспіль у центрі Львова встановлюють вже традиційний Різдвяний ярмарок. Повсюди чути колядки, а в дерев’яних будиночках продають різноманітні частування. От тільки місту від цього – ніякого свята. Бо за оренду землі площею 1100 метрів квадратних організатори атракції ТзОВ «Різдвяні ярмарки» сплачують у бюджет Львова лише двадцять тисяч гривень.

«Коли з’явилась ідея Різдвяного ярмарку, місто не ставило собі за мету заробити додаткові кошти», – пояснює таку дешевизну мер міста Андрій Садовий.

А тим часом із кожними святами кількість будиночків зростає. Якщо у 2011 році встановили 98 хатинок, то сьогодні на ярмарку їх є 220 дерев’яних конструкцій. Цього року вартість оренди одного будиночка для підприємців становить 25 тисяч гривень. Тож на ярмарку організатори із легкістю заробили п’ять з половиною мільйонів гривень, сплативши при цьому місту у всього 20 тисяч.

«Мати можливість робити таку річ може дозволити собі тільки людина із близького оточення мера. Виконком складається із найближчого кола Андрія Івановича. Вони собі приймають будь-які рішення», – наголошує колишній депутат ЛМР Ірина Шалаковська.

Окрім того, із кожним роком орендарі будиночків сплачують все більші суми ТзОВ «Різдвяні ярмарки», тоді як податки до казни міста не зростають. 

«Минулого року ми платили 23 тисячі гривень і ще більше двох – за комунальні послуги. Усі суми проплачуються до початку ярмарку», – розповідає підприємець Олег Кравченко.

Окрім того, контроль за якістю послуг, які надають на ярмарку, має здійснювати орендодавець. Тож запитаннями такого штибу, як про походження їжі та алкоголю або де касові апарати і чи мають продавці ліцензії на продаж спиртного, – чиновники не переймаються. Відтак про порушення податкового законодавства із заявами не звертаються у жодні органи. Та й самі продавці зізнаються – жодних дозволів не мають. Отож кожен, хто на ярмарку пʼє наливки чи глінтвейн, не захищений жодними стандартами якості і у випадку отруєння не зможе довести провини того, хто стояв на розливі.

А тим часом депутати львівської міськради з’ясували: директор ТзОВ «Різдвяні ярмаки» Ігор Фіняк балотувався у депутати від мерської «Самопомочі». Ба більше. Співзасновником ярмарку є і кум мера – Роман Кедик. Дев’ять років тому родич Садового ще й розширив діяльність і тепер тішить людей ковзанкою біля Ратуші.

До речі, на ковзанку бізнесмен також отримав різдвяну акцію. Цьогоріч його повністю звільняють від сплати оренди за землю. Та власник у свою чергу не поспішає звільняти громаду від вхідного квитка. Катання обходиться від двадцяти до сімдесяти гривень за годину. Тож, якщо вдень ковзанку відвідають 50 осіб і заплатять по 50 гривень, то за чотири місяці оренди власник заробить сім мільйонів гривень.

«Йому не визначали плату тому, що насправді це соціальний проект і вони дуже допомагають малозабезпеченим», – запевняє чиновниця ЛМР Ірина Кулинич.

А тим часом деревʼяні будиночки зводять і навколо ковзанки. Хоча в офіційному плані мерії і зазначено, що таких хатинок має бути 199, журналісти нарахували їх аж 215. А нема офіційно будиночків – нема і податків. Якщо помножити шістнадцять зайвих будиночків на вартість оренди, то набереться 1440 гривень чистого доходу.

«Не може бути на шістнадцять будиночків більше, адже є затверджена схема і вони всі стоять відповідно до неї», – заперечує підрахунки журналістів Ірина Кулинич.

Loading...