Новини » Львів 24 грудня, 2015, 10:25
Польські леви на Личакові встановленні незаконно, – Шеремета
Фігури двох левів на цвинтарі Орлят у Львові. Фото: Микола Тис/ZIK
Фігури двох левів на цвинтарі Орлят у Львові. Фото: Микола Тис/ZIK

Після багатьох дискусій щодо польського військового меморіалу на Личаківському цвинтарі у 2005 р., за участі президентів України та Польщі його все ж таки відкрили. Через 10 років «тиші» сьогодні ми маємо черговий скандал. Комусь захотілось обійти букви закону та всі попередні домовленості.

Так вважає секретар Державної міжвідомчої комісії з увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета, коментуючи нещодавнє встановлення у музеї-заповіднику «Личаківський цвинтар» двох левів зі щитами.

Меморіальний комплекс польським військовим похованням був споруджений на Личакові у міжвоєнний період. На місці встановлення сьогоднішніх левів, які були звідси вивезені радянською владою у 1970-х рр, були такі ж скульптури на щитах яких писало «Тобі Польща» і «Завжди вірні». За словами Святослава Шеремети вони символізували вірність Львова Польщі. Саме через це і не були прийняті львівською громадою у 2005 р. під час обговорення архітектури військового меморіалу.

Питанням повернення сьогоднішніх левів, за повідомленням Польського радіо, займався президент Фонду культурної спадщини Міхал Лящковський. Однак, це повернення відбулось всупереч українському законодавству, оскільки відбулось самовільно.

Не було дотримано пункту 5 ухвали Львівської міської ради №2553 від 13.06.2005 р. Про внесення змін до ухвали міської ради від 04.09.2000 р. №770 «Про завершення впорядкування польських поховань 1919-1918 рр. на території «Музею Личаківський цвинтар»: «Вважати неприпустимим встановлення скульптур, архітектурних елементів та міліарних символів, які не обумовлені ухвалами Львівської міської ради».

Також встановлення відбулось в обхід Постанови Кабінету Міністрів України №1867 від 20.12.2000 р. в якій затверджено Порядок організації робіт з пошуку та впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій на території України. У пункті 9 порядку з організації робіт пошуку та впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій вказано, що дозволи на виконання робіт із впорядкування місць поховань на території України іноземців, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій, після погодження відповідної проектної документації з головою Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій надаються органами місцевого самоврядування.

Секретар комісії Святослав Шеремета розповів, що жодного звернення щодо погодження встановлення вищезгаданих левів не надходило.

За словами чиновника, подібне незаконне встановлення скульптур може викликати прецедент для подальших незаконних встановлень чи переміщень скульптур у музеї-заповіднику «Личаківський цвинтар». Святослав Шеремета вважає, що левів потрібно забрати, а ініціаторам розпочати процес офіційної процедури встановлення подібних скульптур, обговорення цього питання серед громадськості Львова, як подібні питання вирішуються і у самій Польщі та інших країнах Європейського Союзу.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-22 12:03 :00