Новини » Події 22 листопада, 2015, 5:40
ЄС перегляне відносини з Молдовою та Україною

Довгий час лідером з європейської інтеграції була Молдова, однак, незважаючи на всі проблеми та протиріччя, на перше місце знову виходить Україна. Європейський Союз розробляє проект нового формату співпраці з 16 країнами-сусідами ЄС на сході і півдні – так зване індивідуальне сусідство. Очікується, що нова програма прийде на зміну Східному партнерству, у яке входила і Україна.

Про це розповідає політик, колишній віце-прем’єр-міністр України з питань європейської інтеграції Олег Рибачук, – повідомляє «Новое время».

Це давно назрілий крок з боку європейських чиновників. Згадаймо динаміку розвитку програми Східного партнерства: спочатку було шість відносно однорідних країн – Україна, Білорусь, Молдова, Грузія, Вірменія і Азербайджан – яких об’єднувало бажання рухатися в бік Європи. Вони увійшли в початкову програму європейського сусідства (European Neighbourhood Policy) яку згодом удосконалили і назвали програмою Східного партнерства.

З часом три з цих країн змогли вийти на рівень підписання Угоди про асоціацію: Україна, Молдова та Грузія, які по черзі лідирували в питанні наближення до європейських стандартів і реалізації реформ. Відповідно, країни Східного партнерства поділилися на ті, які вже підписали Угоду про асоціацію, і ті, які з цього процесу випали. Вірменія практично відмовилася від асоціації з ЄС на користь Євразійського союзу, до Азербайджану і Білорусі виникають великі питання щодо порушень прав людини та недемократичності режимів, які там зберігаються.

Довгий час лідером з європейської інтеграції була Молдова, проте наразі ситуація змінилася, і на перше місце, незважаючи на всі проблеми та протиріччя, знову виходить Україна. За рахунок Євромайдану ми значно просунулися в питаннях розуміння і поширення європейських цінностей.

Європейський Союз опинився перед очевидною дилемою: не всі країни Східного партнерства гребти під одну гребінку, потрібно відпрацьовувати індивідуальні двосторонні відносини з кожною з країн, з чим і пов’язані зусилля з вироблення нового формату відносин ЄС зі своїми сусідами.

Поки Україна є флагманом у цьому процесі. На основі успіхів і провалів, а також практичного вибудовування Угоди про асоціацію з Україною, ЄС вибудовує правила, які можна буде застосувати й до інших країн.

У питаннях співпраці зі східними сусідами найбільша проблема ЄС полягає у втомі та нерозумінні щодо подальшого розширення Союзу, а також невизначеності його відносин з Росією. РФ намагається втручатися в співробітництво країн «близького зарубіжжя» з ЄС, стаючи як би третьою стороною. Наприклад, Росії вдалося на цілий рік відстрочити введення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Коли ж підійшов новий термін, РФ ввела проти України продовольче ембарго.

Тому Україна опинилася в епіцентрі спроб Європейського Союзу виробити якусь нову політику зближення країн Східної Європи з ЄС з урахуванням фактора РФ.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 05:33 :14