п'ятниця, 20 листопада, 2015, 11:35 Світ
Єврокомісар Ган: Хочемо бачити Україну незалежною від зовнішньої підтримки
Комісар ЄС з питань розширення та політики сусідства Йоханнес Ган. Фото: Романа Скрипника
Комісар ЄС з питань розширення та політики сусідства Йоханнес Ган. Фото: Романа Скрипника

Європейський політик у Львові закликав українців перетерпіти болючі реформи і порозумітися з Росією

19 листопада, у Всесвітній день філософа, перед спільнотою Українського католицького університету у Львові виступив комісар Євросоюзу з питань розширення та політики сусідства Йоганнес Ган. Австрійський політик (до речі, філософ за освітою) говорив про європейські цінності і правила, українські реформи і те, чого Євросоюз сподівається від нас.

Я часто подорожую, і включив до програми перебування у Львові виступ в університеті, бо вірю: саме в університетах розвивається критичне мислення й філософська рефлексія нації. Рішення, які ми сьогодні приймаємо, і взаємини, які вибудовуємо між Європейським Союзом і Україною, впливають і на вас, студентів, бо ви – майбутнє покоління.

ЄС підтримує Україну, бо хоче бачити її успішною. Особливу ставку ми робимо на молодь, тому пропонуємо їй навчатись у Європі. Повертаючись додому, молоді українці використовують здобутий у європейських країнах досвід і вміння для розвитку України. Тож користуйтесь цими шансами, вигравайте ґранти, спробуйте хоч на один семестр пооїхати закордон. У Європейському Союзі за останні двадцять п’ять років мільйон людей скористався такою можливістю. Ці люди – основа нашої європейської спільноти. Вони здобули досвід навчання, праці, дозвілля в іншій країні, і це допомогло їм дізнатись більше про різні культури та історію. А це дуже важливо, адже головна проблема Європи в тому, що ми досі мало знаємо одне про одного.

Я знаю, що останнім часом ваша країна стикнулась із багатьма викликами: втратою території, економічними проблемами. Але ви не самі в цій біді. Європейський Союз – це одна велика родина, де заведено підтримувати кожного, кого спіткало лихо. Так само ми ставимось до України: зараз вона перебуває у центрі складного процесу трансформації, й підтримка для неї важлива як ніколи. Та, рано чи пізно, вона стане самостійною і, можливо, колись допоможе тому, хто цього потребуватиме.

Ми підтримуємо Україну не лише фінансово – ми хочемо допомогти вам розвинути свої можливості. Ваша країна потребує досконалого бізнес-плану. Торік Європейська комісія та Європейський інститут фінансів анонсували одинадцять мільярдів євро грошової допомоги Україні. Однак виділення цих грошей напряму пов’язане з упровадженням реформ.

Реформи – це не розкіш, а шлях подолання соціального, політичного та економічного провалля. Суспільство цього потребує. Ми хочемо бачити Україну незалежною від зовнішньої підтримки.


Комісар ЄС з питань розширення та політики сусідства Йоханнес Ган. Фото: Романа Скрипника

Зараз ми в Європі живемо в мирі зі своїми сусідами, переважно тому, що більшість із них є членами Європейського Союзу. Проте так було не завжди. Як відомо, історія Європи сповнена воєн, а відносини між народами різних країн були напруженими. Метою створення ЄС було припинення постійних кровопролитних воєн між сусідами. Ми вирішили об’єднатися, щоб вирішувати разом проблеми, які перед нами постають.

Ми пам’ятаємо про розбіжності між нами, але нас об’єднує спільне прагнення до справедливої, демократичної ринкової економіки, де людські права гарантуються законами. Це те, що визначає нас. Лише в таких умовах інвестори впевнені в тому, що бізнес, у який вони вкладають гроші, буде процвітати. У таких умовах люди матимуть роботу і гідні стандарти життя для себе і своїх дітей. Ось чому ми рішуче налаштовані допомогти українській владі прийняти і втілити пакет фундаментальних реформ, що дозволить досягти такого рівня життя.

Зараз Україна лише на початку цього складного шляху. Але ви маєте бути рішучими й мужніми, щоб прийняти ці реформи, навіть якщо це буде складно, подекуди боляче. Зрозумійте, ви маєте витримати це не для того, щоб задовольнити західний світ, а для власної користі. Якщо ви зробите це швидко й чітко, то зумієте зупинити розквіт корупції в політичній системі.

З іншого боку, ми хочемо посприяти переговорам України з Росією щодо торгівлі та енергетичних ресурсів. Ми сподіваємось, що Україна зможе підтримувати добрі взаємини як із Європейським Союзом, так із іншим своїм сусідом – Росією. У домовленостях між Україною та ЄС немає нічого такого, що могло б погіршити торгівельні чи дипломатичні відносини між Україною та Росією.

Методи Росії – окупація території, дестабілізація ситуації в Донецькій та Луганській областях, порушення міжнародного права, – змусили нас накласти на неї санкції. Вони болісні для Росії. Європа через те також має проблеми, проте ми ніколи не толеруватимемо порушення норм міжнародного права. Ми хотіли б мати більш конструктивні партнерські відносини з Росією, та лише після того, як Мінські домовленості будуть виконуватися всіма сторонами. Ми уважно спостерігаємо за ситуацією і впевнені, що конфлікт можна вирішити лише політичним, а ніяк не збройним шляхом.


Комісар ЄС з питань розширення та політики сусідства Йоханнес Ган. Фото: Романа Скрипника

Попри те, що Євросоюз має внутрішні проблеми, Україна залишається для нас пріоритетом номер один і стратегічним партнером. Сподіваємось, що в майбутньому це буде щось більше за стратегічне партнерство.

Катерина Старокольцева,
для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-22 08:11:11