Новини » Київ 19 листопада, 2015, 17:59
Командуванню ВМС України вигідний небоєздатний флот, – експерт

Коли українські кораблі перебазувалися з Криму до Одеси, вище керівництво пообіцяло підняти рівень боєздатності військово-морського флоту. Проте, як і рік тому, більшість українських кораблів сьогодні є непридатними для експлуатації. Натомість кошти, які регулярно виділяють на ремонт небоєздатних одиниць, систематично розкрадають.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

У жовтні 2015 року віце-адмірал Сергій Гайдук презентував план реконструкції військового порту в Одесі та пообіцяв обов’язково його реалізувати. Інфраструктуру майбутнього флоту запланували подібну до країн НАТО.

Проте рядові матроси називають такі дії командування звичайним пафосом. А самі моряки живуть у напівзруйнованих корабельних каютах.

«Зазвичай уся житлова площа матроса розташована на кораблі. Хто як собі домовиться, так і живе. За рік у нас нічого не змінилося. Ми як жили у майже зруйнованих суднах, так і живемо досі», – розповідає матрос.

З окупованого Криму до континентальної України перейшли близько 3 тисяч військовослужбовців. Місця усім бракує, тому в одній каюті можуть одночасно жити до 12 моряків. Часто на кораблях не вистачає навіть туалетів, а душові кабіни не працюють.

Чимало матросів розповідати про справжні реалії служби бояться, оскільки через війну на Донбасі вони не можуть звільнитися. Відтак, зараз хлопці, фактично, не мають жодних прав.

Матроса Ігоря Руляка вже покарали – перевели з Одеси до Миколаєва. Він отримав не одну догану за постійну критику командування флоту. Після окупації Криму військовий, як і більшість моряків, втратив майже все.

«Усі, хто перейшли з Криму, втратили майже все. Сьогодні у них мізерна зарплата, немає ні квартири, ні навіть кімнати в гуртожитку. Сьогодні моя зарплата 30 гривень на місяць. Так мене покарали через те, що я відмовився приймати посаду, на яку мене перевели. Зі спецназу мене перескерували на посаду інструктора з боротьби за виживання корабля, в якій я взагалі нічого не розумію», – розповідає Ігор Руляк.

Військовий мав проблеми з контррозвідкою, оскільки відкрито розповідав про ганебний стан кораблів. Така інформація вважається військовою таємницею, проте вже сьогодні головний ворог України – Російська Федерація, яка сама ж передавала ці українські судна з Криму.

Так, з Криму до Одеси вивели багато старої техніки. Найбільш боєздатні кораблі росіяни не повернули. Втратив український флот і єдиний підводний човен «Запоріжжя». Відтак, на причалах воєнного порту тепер стоять чимало посудин, які вже не зможуть вийти у море.

«На кожен корабель, який не ходить в море через аварійний стан, все одно виділяються чималі кошти на ремонт та на паливо. Проте майже всі судна, що залишилися в українському флоті, вже не підлягають жодній реконструкції. Тому кошти, які сьогодні виділяють на флот, благополучно розкрадають», – переконує матрос.

Відтак, командуванню флоту значно вигідніше утримувати руїни, замість боєздатних кораблів.

Проте керівництво ВМС не поспішає коментувати стан флоту та його реформування. У штабі Військово-морських сил, який наразі базуються в Одесі, так і не відповіли на інформаційний запит журналістів.

Одеський волонтер Олександр Шишигін, якого допустили до процесу реформування українських Військово-морських сил, розповів, як волонтери разом з офіцерами ВМС та експертами НАТО розробили план поетапних змін на флоті.

«За зразок ми вирішили взяти модель військово-морського флоту Швеції. Бо з цією країною ми маємо декілька характерних рис для організації флоту. Це спільний противник – Росія, а також велика протяжність берегової лінії», – пояснив член комітету з реформування ВМС України Олександр Шишигін.

Так, на спільних конференціях експертів НАТО, командуванням ВМС був підписаний документ про план реформування Військово-морських сил.

Проте документ так і не потрапив до міністра оборони. Замість оригінального пакету паперів командування флоту намагається просунути свій варіант – без конкретики та реальних реформ.

Волонтер переконує, що насправді військово-морське командування просто боїться справжніх реформ. А рядові матроси додають, що більшість командирів, які здавали Крим, сьогодні залишаються на своїх посадах.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 12:27 :02