Новини » Світ

Портников: Путін діє в Сирії як слон у посудній лавці

Президенти РФ і США Володимир Путін і Барак Обама поспілкувалися в кулуарах саміту «G20» в турецькій Антальї. Фото: dailymail.co.uk/AP

Путін діє в Сирії як слон у посудній лавці саме тому, що він також діє в Україні. І проблема американської взаємодії з Росією – це проблема осудності та адекватності Путіна, а не питання розмінів та обмінів.

Про це пише журналіст Віталій Портников у колонці автора на сайті NEWSru.ua.

Подаємо допис у повному обсязі:

«Ми навряд чи в найближчі роки дізнаємося, про що насправді говорили президенти Росії та Сполучених Штатів на саміті «двадцятки» в Анталії. Але цікавим є те, що розповідають про тематику цієї зустрічі Кремль і Білий дім. Тому що саме протокольне інформування вже дозволяє уявити, що важливо сторонам.

Білий дім повідомляє про переговори щодо Сирії. Для Барака Обами це дійсно важливо – тим більше після терористичних актів у Парижі. Коли на Заході говорять, що без Росії сирійську проблему не вирішити, то мають на увазі передусім необхідність зміни російського підходу до проблеми. Поки Путін допомагає Асаду і бомбить всіх його супротивників, «Ісламська держава» посилюється, а запеклість зростає. І якщо російська політика не зміниться, ніякої реальної можливості вирішити проблему не буде, а терор стане тільки наростати. Найкраще, що може зробити Путін – це діяти спільно з Заходом. Інший прийнятний варіант – піти і відмовитися від підтримки Асада. Але те, що він робить зараз – справжнісінька катастрофа. І спілкування Обами з Путіним – це спроба зрозуміти, як цю катастрофу подолати.

Але в Кремлі стверджують, що президенти обговорили ще й українську ситуацію. Не буду доводити, що за 30 хвилин з перекладачами – і при загостренні ситуації з терором нічого особливо не обговориш, хіба що обмежишся протокольними фразами. Путін – він такий діловий, що і за 120 секунд може змінити світ навколо себе.

Але от тільки українська тематика для Обами та інших західних лідерів зовсім очевидна. Будуть повністю виконані Мінські угоди – буде знято частину санкцій. Не будуть – не буде. Про що ще говорити? Якщо в сирійському питанні Росія може бути партнером, то в українському вона агресор, якого потрібно зупинити. Це дві абсолютно різні теми, що між собою не сполучаються. Тим більше, що і у випадку з Сирією Росія поки що швидше ставить палиці в колеса США, чим допомагає наддержаві.

Цікаво не те, що цього не можуть зрозуміти багато далекі від політики українці, весь час чекають, коли ж Захід «обміняє» Україна на Сирію. Цікаво те, що цього не можуть зрозуміти в Кремлі і саме тому «витягають» Україна до порядку денного переговорів з Білим домом навіть тоді, коли немає про що говорити.

Ніхто нікого ні на що не обміняє – і тому, що це поза принципів західної політики і дипломатії, і тому, що такий «розмін» нічого не вирішить все одно. Путін діє в Сирії як слон у посудній лавці саме тому, що він також діє в Україні. І проблема американської взаємодії з Росією – це проблема осудності та адекватності Путіна, а не питання розмінів та обмінів».

 

Loading...