Новини » Політика 29 жовтня, 2015, 16:56
Попри війну, сотні об’єктів Міноборони залишаються занедбаними, – «Брат за брата»

Раніше Україна була переповнена радянськими військовими частинами. У невеликому райцентрі могло бути розміщено до 6-ти військових баз. Їх було значно більше, ніж потрібно зараз, у період війни в країні. Кожна з частин займала значну територію, тому сьогодні Міністерство оборони регулярно позбувається зайвої землі.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

Сьогодні у спальному районі столиці за парканом військової частини височіють нові хмарочоси. Чому на території стратегічного об’єкту розгорнуте масштабне будівництво, військові пояснити не змогли.

У постанові Кабінету міністрів зазначено, що будинки зведені на території цієї частини, все ж призначені для військових. Проте киян, які охочі придбати житло в новобудовах, посередник заспокоїв, що військових невдовзі виселять з цієї території.

Існує класична схема забудови військової землі. Так, на ділянці виділеній Міноборони, інвестор будує багатоквартирні висотки. 15 відсотків від збудованого він обіцяє віддати держвідомству як плату за землю. Проте після зведення першої висотки забудовник повертає кілька квартир, а решту зобов’язань компенсує грошима, але за втричі заниженими від ринкових цінами.

Так, формально виконавши умови договору, забудовник припиняє співпрацю з Міністерством. Після цього вже зводять решту запланованого житла, до якого Міноборони немає жодного стосунку.

«На таких схемах реально наживалося дуже багато чиновників, які були причетні до структур Міністерства оборони», – зазначив експерт із земельних питань Віктор Кобилянський.

Ще один військовий об’єкт, який став заручником оборудок та махінацій, розташований у селищі Коцюбинське, що неподалік столиці. Тут військових немає ще із 2006 року.

«Тут була велика військова частина, де базувалися артилерійські склади. Але згодом усі боєприпаси вивезли. Після цього почалося мародерство, приміщення постійно розкрадали. Спочатку будівлю військової частини купила столична фірма «Київбуд», яка також вивезла звідси багато майна. Потім будівлю ніби перекупило підприємство «Біонік Ленд», – розповідає жителька військового містечка  Людмила Лук’янець.

Експерти зазначають, що якби в 2006 році ділянку військової частини площею в 150 гектарів, разом із майном, продали з аукціону, то кошти поповнили б міський бюджет або ж їх використали для забезпечення армії.

«Це дуже яскравий приклад корупції колосального масштабу. Ринкова ціна цієї території на час 2006-2007 років, при тодішньому курсу, складала понад мільярд гривень. Але замість цього, землю майже за безцінь передали у власність Василю Хмельницькому», – говорить правозахисник Олександр Дядюк.

Тоді добре відомий вже екс-регіонал Василь Хмельницький, який отримав землю, пообіцяв побудувати на території колишньої військової частини справжню силіконову долину.

Натомість, отримавши 150 гектарів фактично безкоштовно, за заниженою у десятки разів ціною, нічого з обіцяного Василь Хмельницький не виконав.

«Для такої махінації тоді залучалися солідні юридичні компанії, готувалися договори, на підставі яких відбувалося відчуження. Це мільйонні збитки, а з урахуванням сьогоднішнього курсу, то мова вже може йти про мільярдні збитки», – зазначив військовий експерт Павло Богуцький.

Експерти запевняють, що занедбаних військових об’єктів по всій Україні є кілька сотень.

«Такі об’єкти не використовуються Міністерством оборони, але і не реалізовані на підставі тих рішень, які були прийняті раніше. Проте відчуження таких земель потрібно обов’язково здійснювати для того, щоб отримати надходження в бюджет і направити ці кошти саме в інтересах оборони», – додав Павло Богуцький.

Іноземні інвестори стоять у черзі, щоб купити такі землі на аукціоні за прозорим договором. На сайті Міноборони навіть описали порядок процесу відчуження. Проте далі, ніж презентація плану, обіцянки чиновників не дійшли.

Прокоментувати ситуацію погодилися у департаменті економічної діяльності Міноборони.

«За результатами розробки стратегії буде прийнято рішення, які активи та в якій послідовності можливо виставити на продаж на відчуження, а які мають бути використані для потреб Міноборони», – зазначив в.о. директора департаменту економічної діяльності МОУ Кирило Клименко.

Відтак, щоб оцінити ситуацію краще за попередніх чиновників, Міністерству знадобиться майже півроку і більше, ніж мільйон гривень.

Тому поки Міноборони розробляє стратегії, громада самостійно повертає розкрадене майно. Так, жителі військового містечка в Коцюбинському спільними зусиллями довели в суді незаконність відчуження та повернули землю під керівництво Міноборони.

Військові експерти запевняють, що сьогодні, в умовах неоголошеної війни, дуже доречно проводити процеси відчуження вивільненого майна. А отримані прибутки спрямовувати на розвиток та відновлення армії.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-21 03:42 :01