Новини » Суспільство

Набір спостерігачів на сайтах оголошень підтверджує слабкість політичної партії, – експерт

Перед кожними виборами громадські організації прискіпливо відбирають собі спостерігачів. Окрім того, для них проводять і якісні тренінги, аби люди на дільницях не розгубилися і діяли в рамках чинного законодавства. Тим часом не всі політсили так ретельно ставляться до відбору своїх представників, що не найкраще характеризує такі партії.

Про це йдеться у сюжеті журналіста Ірини Вовк спеціально для телемарафону «День виборів», який триває на телеканалі ZIK.

Спостерігачем на виборах в Україні може стати кожен громадянин, який має право голосу. Тож представники громадських організацій відбирають собі їх дуже прискіпливо.

«Перед кожними виборами оголошуємо відкритий конкурс – це онлайн-форма у нас на сайті. Запрошуємо зголошуватись усіх претендентів, але, звичайно, віддаємо перевагу тим, хто уже має досвід спостереження», – розповідає інформаційний директор громадянської мережі «ОПОРА» у Львові Ірина Швець.

Після онлайн-відбору охочі стати спостерігачами проходять спеціальне навчання.

«Ця програма є настільки ґрунтовною, що дає можливість кожному спостерігачеві почуватися комфортно та впевнено під час виборчого процесу», – каже спостерігач від ГМ «ОПОРА» Марина Гоменюк.

«Часто самі члени комісій некомпетентні, тож деколи на певні некоректності вказує спостерігач. Зазвичай таких знань набуваються саме на таких тренінгах», – додає ще один спостерігач від «ОПОРИ» – Тарас Бринський.

Водночас оплати за роботу спостерігачів закон не передбачає. Та на сайтах оголошень масово пропонують такий заробіток на дільницях. Нинішня сума становить від 300 гривень.

«Я думаю, що оголошення поширюють звичайні аферисти, бо, в першу чергу, треба говорити, що спостереження здійснюються на волонтерських засадах. Зарплату отримує лише керівний склад дільничної виборчої комісії і всі члени ДВК, але тільки в день голосування», – наголошує Ірина Швець.

Експерти ж зазначають: такі підходи до набору спостерігачів виставляють партії не в найкращому світлі.

«Ці набори спостерігачів демонструють тільки одне – партії є слабкими, немає структур, тож доводиться набирати людей через оголошення», – зазначає генеральний директор ВГО «Комітет виборців України» Олексій Кошель. Та додає: пильнувати процес має партійний актив. Зі сторонніх спостерігачів повинні бути лише представники громадських організацій і відповідних міжнародних структур. 

Loading...