Новини » Економіка

Дещиця: 100 млн євро польського кредиту підуть на покращення всіх 8 пунктів пропуску

Пункт пропуску на українсько-польському кордоні. Фото: ZIK/EPA/DAREK DELMANOWICZ

Польський кредит у 100 млн євро Україна планує використати на модернізацію восьми пунктів пропуску на кордоні з РП.

Про це в інтерв’ю «Укрінформу» заявив посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця.

«Ці кошти мають піти на всі вісім пунктів пропуску на українсько-польському кордоні. На кожному з них є свої потреби. Основна ідея, яка закладена в їхню модернізацію, це створення спільних пунктів пропуску, що необхідно для скорочення черг», – зазначив дипломат.

За його словами, необхідно якомога швидше завершити діалог про безвізовий рух між Україною і ЄС, щоб українці могли в’їжджати в ЄС, у тому числі і в Польщу, без віз. Дещиця сподівається, що це відбудеться вже наступного року.

«Але це не вирішує проблему кордону. На кордоні слід ліквідувати черги і налагодити сприятливі стосунки, щоб прикордонники з обох боків сприймали людей як осіб, які не мають наміру щось порушувати, а їдуть у своїх справах.

Слід також зробити все можливе, аби кордон не сприймався як місце отримання додаткового заробітку відповідними службами, які працюють на кордоні. Для цього необхідно створити спільні пункти пропуску, які не лише скоротять час перевірки, а й зменшать рівень корупції», – зазначив Дещиця.

Крім того, додав він, потрібно покращити під’їзні дороги до пунктів пропуску, щоб вони могли запрацювати на повну потужність. «Зараз ми маємо кілька пунктів пропуску, на яких можна проводити спільну перевірку, але дороги до них з українського боку – як після бомбардування, практично відсутні. Йдеться про пункти «Угринів-Долгобичув», «Грушів-Будомєж» і «Смільниця-Кросцєнко». Якщо ми покращимо там інфраструктуру, то люди туди поїдуть, і це розвантажить інші пункти пропуску, а відповідно – зменшить черги на кордоні», – заявив Дещиця.

Він повідомив, що можна розширити можливості пункту «Краківець-Корчова» за рахунок побудови на ньому додаткового терміналу з польської сторони і розмежування автомобільного і вантажного транспорту. Пропускну здатність можна також збільшити на пункті «Зосін-Устилуг», якщо організувати спільний контроль з польського боку кордону.

«Тобто вже зараз ситуацію на кордоні можна покращити, щонайменше, на 50%, навіть не створюючи нових пунктів пропуску», – сказав Дещиця.

Також посол зазначив, що нещодавно були внесені певні зміни в угоду про Малий прикордонний рух – збільшили кількість населених пунктів, охоплених рухом, і змінили умови перебування українців в Польщі, а поляків – в Україні.

«Зараз уже не вимагається медичне страхування, подовжився термін перебування громадян на території сусідньої країни – до 90 днів на півроку. Але, звичайно, хотілося би більшого. Польська сторона намагається в переговорах із Брюсселем розширити зону руху з 30 км на 50+, але поки розмови йдуть складно. Проте функціонування малого прикордонного руху себе виправдало, впродовж цього часу не було жодних серйозних порушень на кордоні», – додав дипломат.Loading...