Новини » Львів

Консервація «Золотої Рози» у Львові проходить з великими порушеннями, – Центр юдаїки

Руїни синагоги «Золота Роза» в центрі Львова. Фото: risu.org.ua

Консервація руїн синагоги «Золота Роза», що в центрі Львова, проходить з чисельними порушеннями і без відповідних погоджень.

Про це сьогодні, 15 жовтня, заявив на прес-конференції директор представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв, керівник релігійної громади «Турей Загав», директор наукового центру дослідження юдаїки Шейхет Мейлах.

«Ця територія є надзвичайно важливою для єврейської громади… За радянської влади ця пам’ятка історії була місцевого значення. Але згодом дана територія стала об’єктом ЮНЕСКО і набула національного значення. Та Міністерство культури не внесло відповідні зміни.

На сьогодні з великими порушеннями відбувається консервація руїн «Золотої Рози». По-перше, вона не погоджена органами влади таким чином, як того вимагає пам’ятка ЮНЕСКО. Водночас повторюються помилки, які допускалися при консервації у радянські часи. Матеріали, які використовуються під час консерваційних робіт, не відповідають тих, з яких була побудована синагога: пісковик не можна використовувати разом із цементом, має бути спеціальна суміш», – зазначив він.

За словами Шейхета Мейлаха, на території, де є руїни синагоги, великий рівень ґрунтових вод, а водозбірники зруйновані внаслідок зведення готелю неподалік. На його думку, спочатку треба було зробити дренування, висушити територію, а вже потім складати проект консервації. Крім того, директор наукового центру дослідження юдаїки обурений тим, що це сакральна територія для євреїв, а з неї збираються зробити прогулянкову зону.

Натомість начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради Лілія Онищенко запевняє, що є всі погодження на роботи від Мінкульту.

Також вона зазначила: «Перед тим, як розпочинати роботи, ми скликали мешканців для обговорення. Люди сказали, що хочуть бачити тут загальнодоступний громадський простір і щоб він був реалізований найближчим часом. Проект розробив львівський архітектор Юрій Столяров. Головна ідея полягає в тому, щоб показати присутність у минулому євреїв на цій території і ту пустку, яка залишилася після них».

Раніше Мейлах Шейхет заявляв, що проект «Простір синагог» не погоджений з ЮНЕСКО та органами центральної влади України.

Раніше повідомлялося, що в єврейському кварталі Львова до літа може з’явитися новий громадський простір. Доки тривають роботи з консервації залишків синагоги «Золота Роза», фахівці беруться за облаштування території Бейт Гамідрашу (Будинку навчання).

Loading...