Новини » Суспільство 14 жовтня, 2015, 17:15
На Донбасі Кремль використав більшовицький сценарій окупації Галичини, – історики

Як це не парадоксально звучить, та одну із перших квазі-держав Росія організувала саме на території Галичини. Прототипом сучасних «ДНР» і «ЛНР» можна вважати «Галицьку Радянську Соціалістичну Республіку» зі «столицею» у Тернополі, створену під час польсько-радянської війни. Ймовірно, зараз Росія просто використовує більшовицький досвід, адже паралелі очевидні.

Про кремлівське утворення на Галичині ітиметься у проекті «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (щочетверга о 22:00 та щонеділі о 23:00 на телеканалі ZIK).

За вказівкою голови Раднаркому Володимира Леніна, у квітні 1920 року Червона армія рушає у напрямку Львова. І вже наприкінці липня у підпорядкування більшовиків потрапляє половина польської Галичини.

«Більшовицька доктрина передбачала перемогу комуністичної революції у всьому світі. А Галичина як плацдарм найбільше підходила для того, щоб війська перекинути у Центрально-Східну Європу», – пояснює професор історії Віктор Голубко.

Через це нові терени більшовики не поспішають приєднувати до Радянської України, а створюють на них окрему республіку із центром у Тернополі. Відтак, першого серпня 1920 року представники нової влади – Галицького революційного комітету – проголошують свій перший декрет про встановлення соціалістичної радянської влади у Галичині.

Та, як і у випадку так званої «Новоросії» на Донбасі, ґрунт для створення «Галицької республіки» у Москві починали готувати ще задовго до реалізації проекту.

«Ще у 1919-1920 роках у Галичину засилали емісарів, які мали організовувати певні осередки комуністичної партії і готувати бунт для приходу Червоної армії», – зазначає кандидат історичних наук Олег Павлишин.

Однак, найхарактерніша спільна риса обох «республік» – несамостійність. Уряди цих утворень формувалися саме у Москві і, фактично, самостійно нічого не вирішували. Як і сьогодні російська влада, так само і 95 років тому, більшовики готували структури, які функціонували лише завдяки зовнішнім дотаціям і допомозі з Москви.

«Тоді російська влада постачала зброю, латишських стрілців і батальйони. А зараз Росія надсилає «гуманітарні конвої». Аналогії прямі», – впевнений кандидат історичних наук Роман Шуст.

Та й у далекому 1920 році, так само як і у 2014-му,  «республіки» створювались, у першу чергу, для військових потреб агресора. А саму ж віру вигадані формування, як і тепер, підкріплювали лише байки пропагандистів про так званих «героїв-визволителів», які прийшли рятувати людей.

«Це була героїзація «Галицької Соціалістичної Республіки». Вона потім використовувалась і в 1939 році, коли сюди прийшла радянська влада і почали згадувати про «Галицьку Республіку», – зазначає доктор сторичних наук Олексій Сухий.

Та, як і тепер псевдоутворення на Донбасі, у 1920-му гібридну «Галицьку Радянську Соціалістичну Республіку» жодна міжнародна спільнота не сприймала.

«Ще до приходу Галревкому на територію східної Галичини видали відозву до країн Європи про те, що створюється Галицька Соціалістична Радянська Республіка. Закликали, щоб країни Заходу визнали її. Але немає жодних даних, щоб хтось визнавав цю бутафорну республіку», – зазначає  професор історії Віктор Голубко.

І хоча спочатку галичани сприймали більшовиків, як визволителів від польської окупації, та вже за 52 дні існування «республіки» думка місцевого населення щодо «визволителів» кардинально змінилася.

«Вони не принесли нічого, крім репресій, конфіскацій та грабунку», – розповідає Віктор Голубко.

Тож не пропустіть розкриття усієї правди про маріонеткову республіку із таємних документів московської розвідки – уже цього четверга в «Історичній правді з Вахтангом Кіпіані», о 22:00, на телеканалі ZIK.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-25 06:49 :53