Новини » Львів 9 жовтня, 2015, 12:08
Стадіон «Арена Львів» винен кошти компанії, дружній до бельгійського короля
Стадіон «Арена Львів». Фото: Роман Балук/ZIK
Стадіон «Арена Львів». Фото: Роман Балук/ZIK

Із львівським стадіоном «Арена Львів» чиновники зовсім загралися. Тим, що спортивний гігант тоне у боргах, уже нікого не здивуєш. А за завищення кошторисів правоохоронці відкрили не одну кримінальну справу. Так ще й з’ясувалося, що «Арена Львів» винна майже два мільйони іноземній компанії, дружній до бельгійського короля. І тут саме ж керівництво стадіону, хапаючись за голову, зізнається: пахне міжнародним скандалом.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:05 на телеканалі ZIK).

Ще у 2012 році, напередодні футбольного чемпіонату Європи, «Арену Львів» охрестили візитною карткою міста й гордістю країни. Та відкрили із такою помпезністю об’єкт, досі не зданий в експлуатацію на повну. Всі життєво важливі системи комплексу, зокрема безпеки і пожежної охорони, не пройшли перевірки. Новий директор «Арени» Денис Ринський лише розводить руками.

«У нас залишився процес прийняття і здачі другої черги будівництва. Я не знаю, хто буде за це платити і яким чином цей процес відбудеться», – каже черговий директор ДП «Арена Львів» Денис Ринський.

А тим часом, мов чорна діра, «Арена» всмоктує у себе все нові й нові кошти. Рекордна для регіону ціна будівництва на суму у розмірі 3 мільярди виявилась не остаточною. Для того, щоб здати стадіон в експлуатацію, потрібні ще півмільярда гривень.

А все почалося з того, що «Арену Львів» зводили у кращих традиціях вітчизняного держбудівництва. Спершу проектно-кошторисною документацією на головний мундіальний об’єкт Львова планувалося витратити 600 мільйонів гривень. Та у підсумку той обійшовся у майже 3 мільярди грн. бюджетних коштів. Із них 90 мільйонів – запозичення під 20 відсотків річних. Тобто, уже на самих кредитах місто «влетіло» на кругленьку «копійчину».

Із самого початку планували все звести за кошти приватної компанії. Тож ще у 2008-у році створили конкурсну комісію та знайшли інвестора.

«Було чітко передбачено, що фірма, яка виграла конкурс, повинна зробити проект та побудувати стадіон за свої кошти», – розповів член робочої групи із контролю та пошуку інвестора «Євро-2012» Володимир Гірняк.

Зі своїми пропозиціями до мерії приходили турецькі, німецькі та австрійські компанії із досвідом подібних робіт, які хотіли бути генеральними підрядниками. Та не склалося.

«Було багато аферистів, які пропонували різні ідеї. І, слава Богу, що вистачило мудрості членам конкурсної комісії залишити одну із компаній, яка погодилася зробити проект», – запевняв Садовий.

Тож конкурс виграла австрійська фірма «Альпіна». І тут з’ясувалось, що чомусь із цим підприємством був укладений договір на проект і на генеральний підряд.

«Альпіна» не збиралася фінансувати цей об’єкт, а з інвестора перетворилася на фірму, яка, фактично, заробила кошти», – наголосив Гірняк.

Яким чином компанія узагалі з’явилася у Львові, існують, на жаль, лише гіпотези. Перша, що австрійців на роботи по стадіону лобіювало саме УЄФА. Друга ж – у фірмі був зацікавлений мер Львова. Та як би там не було, в результаті інвестором будівництва стало саме місто. Коли грошей у казні Львова забракло, підключилась і держава.

«Міський голова поставив Львівську міську раду і львів’ян зокрема на розтяжку і певний шантаж: або ви йдете і погоджуєтеся на такі умови – вкладаєте 200 мільйонів бюджетних коштів у стадіон, виділяєте 20 гектарів землі, робите інфраструктурні проекти навколо стадіону, або ж не буде Євро», – зазначив голова комісії фінансів та планування бюджетів ЛМР Яромир Самагальський.

Відтак за проектну документацію «Альпіні» заплатили 200 мільйонів гривень і відпустили з Богом. А стадіон до Євро-2012 приїхала рятувати фірма від колишнього міністра інфраструктури Бориса Колеснікова – «Альтком».

«Коли Андрій Іванович з тим будівництвом свого стадіону зачухався, по полю тільки ганяли зайців трактором і більше ніхто нічого не робив. Тож своїм візитом «донецькі» врятували власні фірми від банкрутства, і якби вони тут не з’явились, у нас не було б Євро-2012. Вони загнали сюди свої фірми, і з бюджету – скільки їм було потрібно – косили бабла», – впевнений журналіст Микола Савельєв.

А тим часом черговий директор «Арени-Львів» Денис Ринський, як і його попередники, заявляє: що робити зі стадіоном невідомо, адже футбольний гігант просто топиться у боргах.

«На сьогодні маємо 3 мільйони боргу. І, якщо приймемо на себе всі зобов’язання, прийде десяток компаній і розбере стадіон», – пояснює Ринський.

І першою в черзі на те, щоб розібрати «Арену Львів» на запчастини, стоїть бельгійська компанія «Перепротект». Вона збудувала зовнішній периметр і так звані турнікетні групи при вході на територію стадіону.

«З ними чомусь не розрахувалися. А компанія  – дружня до бельгійського короля. Тож виходить серйозний міжнародний конфлікт. Ціна питання – один мільйон вісімсот тисяч. І це тільки перша частина того обладнання. Всього там – до 5 мільйонів гривень людям не заплатили», – зізнався Ринський.

Та й за всі роки навколо стадіону виріс цілий ореол карних справ. Перша із них – щодо будівництва стадіону. Але фігурантам пощастило: документи у справі знищили під час так званої «ночі гніву». Друга ж справа стосується вже згаданого проектанта стадіону – компанії «Альпіна».

«Стосовно завищення вартості проектно-кошторисної документації, то там розбіжності на суму у понад 25 мільйонів гривень», – повідомив начальник управління нагляду прокуратури на Львівщині Андрій Манькут.

Та й тут мер Львова Андрій Садовий веде своє: «Проекти, як правило, вартують до десяти відсотків вартості самого будівництва. Ці кошти, які були заплачені за проект, були дійсно в два-три рази меншими, ніж реально коштує проект», – переконує Садовий.

Ще одна справу у 2010-му році порушила СБУ. Під час будівництва керівництво стадіону купило у Колесникова пісок на мільйон гривень дорожче. Крім того, при СБУ спільно із громадськими активістами навіть створили групу для контролю за будівництвом «Арени-Львів».

«Андрій Іванович Садовий встиг вийти на віце-прем’єра по питаннях Євро-2012 Івана Васюника і групу було розпущено. Це все було зроблено за вказівкою пана Наливайченка. Мовляв, група заважає Андрію Івановичу розбудовувати стадіон», – обурювався Савельєв.

Міліція, прокуратура, СБУ– усі бралися розслідувати незаконні оборудки з коштами під час будівництва «Арени Львів». Та за три роки жодна із цих структур не довела справу до покарання винних. Якби ж усі розкрадені гроші конфіскували та повернули стадіонові, за них можна було б і борги віддати, і систему безпеки довести до пуття.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-23 11:32 :17