Придивіться: Росія – це секта
Тетяна Вергелес
головний редактор Інформаційного агентства
«Західна інформаційна корпорація» (IA ZIK)

Москва у книзі Пітера Померанцева «Нічого правдивого й усе можливе» дає розуміння, чому нам так важко виборсатися з лайна. І чому нам таки треба якнайшвидше з нього виборсатися.

На українському книжному просторі з’явилася дуже важлива книга – вона здатна звільнити українців від наївних надій, що Росія може раптом (скажімо, з чарівним зникненням ВВП) змінитися, заспокоїтися й зосередитися на собі, не зазираючи неситим оком за чужі паркани. Книга заземлює нас щодо ілюзій, що «Захід нам поможе» аж до такого ступеня, щоб не пожертвувати нашою незалежністю. Мусимо звикнути: в Росії – нічого правдивого й усе можливе. І саме усвідомлюючи це, Україні варто вибудовувати і внутрішню, і зовнішню політики. Книга так і називається – «Нічого правдивого й усе можливе». Автор, нагадаю, Пітер Померанцев – британський журналіст, телевізійний продюсер та письменник.

Поділюся думками, навіяними книгою.


Книга Пітера Померанцева «Нічого правдивого й усе можливе»

Відразу зауважу: це не «політичне грузилово», а легка, невимушена оповідь (попри усю серйозність теми). Йдеш собі легкою ходою від сторінки до сторінки і не можеш зупинитися: від історії до історії різних людей, які живуть, працюють, «тусуються» у Москві. Повії, модельки, бандити, поведені на кіномистецтві, тренери «з особистісного розвитку», бізнес-леді, «городские сумасшедшие»-захисники московської архітектурної архаїки… Всі різні і всі пов’язані чимось невидимим … Переходячи від історії до історії, від маленької трагедії до… великої маленької трагедії (які, за російськими мірками, може й зовсім не трагедії), натрапляєш на згадки про творців, ляльководів усього цього великого театру російського абсурду, де і проживають свої вистави-трагедії усі ті «маленькі люди». З Майданом, війною, із зникнення з українського телепростору російських телеканалів ми вже й забули про них – про Суркова, Березовського… Норд-Ост, Чечня, пожежі торф’яників, «Новоросія», «Нічні вовки», Жириновський… Все це знову проходить тінями по сцені. І більше нічого і ніхто не здається випадковим. Читача плавно заносить то в одне, то в друге, ніби й не пов’язане, а потім, виявляється, дуже пов’язане – постає вся епоха в усій красі, від лихих дев’яностих до сьогодні. «Від представницької демократії до суспільства чистого спектаклю», – так окреслює «російський шлях» Пітер Померанцев. Від секти, замаскованої під тренінг з особистісного розвитку, – до «секти» під назвою путінська Росія. Вся країна – секта.

«Робота російської пропаганди зараз дуже нагадує секту. Технологія така ж: спочатку треба зруйнувати критичне мислення. Конспірологія, потік дивних речей від російського телебачення змушує мозок відключатися. Умисно неправильні логічні зв’язки: сонце зійшло – значить, Америка хоче нас вбити. Збіг? Не думаю! Потім робота зі страхами: нас принижували у 90-і, Сталін нас принижував… Тебе принижують на роботі, тебе принижує чиновник, тебе принижує людина з більш крутою тачкою, але по телевізору тобі говорять: «Це США тебе принизили!». Важливо зачепити травми. А потім, коли ти вже емоційно відкритий, з’являється Путін і віддає тобі Крим. Ця пропаганда відрізняється від нацистської пропаганди 30-х: вона не ідеологічна, не пов’язана з мотивацією чи агітацією. У Путіна підтримка 87%, а вони не можуть зібрати на мітинг сто тисяч людей. Грають на пасивності: навкруг нас вороги, сиди вдома, пий пиво, все буде нормально», – пояснює Пітер Померанцев.

Те, що інтуїтивно відчувала, те, що «підозрювала», після прочитання книги набуло чітких рис, розклалося по поличках, знайшлися відповіді – чому Росія така, чому вона путінська, а не інакша, чому нам так важко і з Москвою, і з самими собою, і з Європою?

Після цієї книги знаходиш відповідь, чому нам так важко виборсатися з лайна. А піди – спробуй з таким сусідом зробити це швидше…


Книга Пітера Померанцева «Нічого правдивого й усе можливе» англійською мовою

Але ми? Що ми? Наскільки ми такі ж? Наскільки заражені фальшем і імітацією демократії? Де правда, а де маніпуляція, гра? Усі ці арестовичі зі «стратегіями теплого океану», сотники Майдану на крутих тачках, шустери… О, так, шустери. «Савік Шустер – ідеальна людина для нашого суспільства. Для суспільства, яке терпить те, що відбувається, яке ходить баранячим натовпом за маніпуляторами. Савік Шустер – прикраса нашого життя. Для такої політики, як наша, і для такої журналістики, як наша, Савік вічний. Він – тест. Він – символ. Він – наш градусник!», – як не погодитися з Ларисою Івшиною? І слова з книги Пітера Померанцева: «… я зустрічався з політтехнологами, які визначали реальність на вищих поверхах» і «телебачення – великий таран пропаганди».

А якщо подивитися на українську дійсність, на українську політику крізь призму книги «Нічого правдивого й усе можливе»? Що і за чиїм планом часом відбувається в Україні? Адже й ми йшли разом з ними одним шляхом? Тож як далеко зайшли? Вирватися з орбіти Росії – ось що важливо для України. Геть, геть від Москви!

І ще один післясмак від книги – питання: наскільки заражена Росією Європа?

Гра, велика вистава, ролі поділені. Хто затіяв цю гру – Сурков, Березовський, Путін? Вже не має значення, – гру підхоплено, у секту затягуються й європейські політики.

«Нічого правдивого й усе можливе» Пітера Померанцева почала читати, переборюючи непереборні домашні обставини (в хаті – немовлятко ☺) й не змогла зупинитися, махнувши рукою на недосипи. Зачиталася до непристойності. Просприяла цьому й гарна українська мова перекладача Андрія Бондара (хто ще не знає, книгу перекладено з англійської), фахове літературне редагування Анни-Марії Волосацької (от тільки слово «даївці» мене смішило всюди по тексту, але то таке…). Дійшла до останньої крапки з твердим переконанням: цю книгу слід «проштовхувати в маси» – і не тільки «українські», а й туди, подалі, у Європу. Аби не «осектанилися».

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-19 15:20 :44