Новини » Суспільство 23 вересня, 2015, 12:51
Сьогодні минає 143 роки від дня народження видатної співачки Соломії Крушельницької
Соломія Крушельницька. Фото: portal.prolisok.org
Соломія Крушельницька. Фото: portal.prolisok.org

Сьогодні минає 143 роки з дня народження видатної української оперної співачки Соломії Крушельницької.

Соломія Крушельницька народилася 23 вересня 1872 року у с. Білявинці, Бучацького району, Тернопільської області у родині священика. Походить із шляхетного й старовинного українського роду Крушельницьких гербу Сас.

Крушельницька закінчила Львівську консерваторію Галицького товариства. Перший оперний дебют співачки відбувся 15 квітня 1893 року. Вона зіграла роль Леонори у виставі італійського композитора Гаетано Доніцетті «Фаворитка» на сцені Львівського міського театру Скарбка.

Ще під час навчання у консерваторії Соломія Крушельницька отримала запрошення від польського Львівського оперного театру, проте вона прагнула української опери, якої на той час не існувало. Для того, щоб продовжити навчання, співачка вирішила їхати до Італії.

Згодом почалися її тріумфальні виступи на сценах театрів світу: Італії, Іспанії, Франції, Португалії, Росії, Польщі, Австрії, Єгипту, Аргентини, Чилі. У 1920 році Крушельницька в зеніті слави залишає оперну сцену, виступивши останній раз в неапольському театрі.

За життя Соломія Крушельницька була визнана найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак – звання «Вагнерівська примадонна» XX століття. Співати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін. Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував співачці свій портрет з написом «Найпрекраснішій і найчарівнішій Батерфляй».

У серпні 1939 року співачка відвідала Галичину і через початок Другої світової війни не змогла повернутися в Італію. Після приєднання в листопаді 1939 року Західної України до СРСР нова влада націоналізувала будинок артистки, залишивши їй тільки чотирикімнатну квартиру, у якій вона жила із сестрою Ганною. Під час німецької окупації Львова Соломія Крушельницька дуже бідувала, тому давала приватні уроки вокалу.

Мешкаючи й викладаючи в Радянському Союзі, Соломія Крушельницька довго не могла отримати радянського громадянства, залишаючись підданою Італії. Нарешті, написавши заяву про передачу своєї італійської вілли й усього майна радянській державі, Крушельницька стала громадянкою СРСР. Віллу відразу продали, компенсувавши власниці мізерну частину від її вартості.

Велика співачка померла 16 листопада 1952 року. Поховали Соломію Крушельницьку у Львові на Личаківському кладовищі поруч з могилою друга і наставника – Івана Франка.

У 1993 році у Львові іменем С.Крушельницької названо вулицю, де вона прожила останні роки свого життя. В квартирі співачки відкрито меморіальний музей Соломії Крушельницької.

Сьогодні ім’я С. Крушельницької носять Львівський оперний театр, Львівська музична середня школа, Тернопільське музичне училище (де виходить газета «Соломія»), 8-річна школа в селі Біла, вулиці у Києві, Львові, Тернополі, Рівному, Бучачі (див. Вулиця Соломії Крушельницької).

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-21 03:29 :51