неділя, 13 вересня, 2015, 14:12 Львів
Стратегії розвитку книговидання в Україні фактично не існує, – Афонін

У Львові триває XXII Форум видавців. Ця велика культурна подія об’єднала під одним куполом книговидавців, авторів, читачів, – усіх, хто цінує і любить книгу. Країна нині переживає важкі часи, і це наклало свій відбиток і на книговиданні. Цього року дуже різко впали наклади книжок, зокрема, сумарні наклади зменшились на 55 відсотків і майже на три тисячі зменшилась кількість назв, які видано. Тобто, українська книга «просідає».

Про це у коментарі кореспонденту IA ZIK сказав Олександр Афонін, ­  президент української асоціації книговидавців і книгорозповсюджувачів.

За його словами, станом на сьогодні в Україні видано всього 14 млн примірників книжок –­ дитячих, художніх, публіцистичних. Якщо поділити цю цифру на 43 млн українців, то це просто жалюгідні як для європейської країни цифри.

Вартість книжок дуже зросла.  Олександр Афонін,  коментуючи це, зазначив, що, на жаль, купівельна спроможність українців сильно впала.  Він сказав, що навіть порівняно з минулим роком, вартість усіх товарів, які для книговидання є імпортовані, відчутно виросли. «Скажімо, вартість паперу з вересня минулого року зросла у 2,5 раза. Відповідно, це впливає на ціну книги. Також дуже сильно зменшились наклади. В Україні видається близько 60 відсотків від сумарної кількості книжок накладами до 500 примірників. А чим менший наклад, тим дорожча книжка», – розповів Олександр Афонін.

Він уважає, що це  проблема держави, яка наразі не піклується і не розуміє істинної ролі книги ­– рушія людського розуму, культури. «Розумну державу будують розумні люди, які володіють спеціальностями, мають високу культуру, інтелект, духовність. Без книги цього виховати не можна. На гаслах, парканних написах чи навіть на постах у соцмережах людину не сформуєш», –­ зазначив Афонін.

Державна підтримка ­– це розуміння ролі книги і створення умов, щоб книга розвивалася. За словами Олександра Афоніна, та підтрика, яку сьогодні надає держава,­ 2-3 млн для закупівель книжок в бібліотеки чи для видання книжок за програмою «Українська книга», – це не більше, як ін’єкція смертельно хворій людині, яка не може вставати, щоб вона протягла ще кілька днів. Бо системи, стратегії розвитку книговидання, цілей, до яких держава має рухатися, фактично не існує.

«Чи буде людина читати, якщо вона абсолютно переконана, що ці знання їй не знадобляться, не зроблять її багатшою, соціально значимою, допоможуть у кар’єрному зростанні. Я колись опублікував у «Дзеркалі тижня» статтю «Чи потрібні папуасам лижі?». Тобто, в нинішніх умовах кадрової політики, невизначеності майбутнього людини навіть за наявності знань, книга поступово перестає бути тим предметом, який визначає її майбутню долю», – розповів Олександр Афонін.

Він вважає, що держава в особі президента, прем’єра мусить таки послати меседж і сказати: «Так, іде війна, нам важко, але будь-які війни закінчуються. Ми маємо йти вперед і  мусимо перетворити нашу країну в європейську не за територією, а за рівнем розвитку економіки. Ми будемо розвивати різні напрямки промисловості, сільське господарство – не виснажуючи нашу землю, а робити так, щоб вона кожного року давала все більше врожаю. Будемо розвивати ракетобудування, суднобудування тощо. І нам в найближчі роки потрібні будуть дуже добрі спеціалісти. Ми звертаємося до вас, українці, ­– читайте, бо в найближчі роки саме ваш досвід, розум, знання, майстерність будуть визначати і вашу особисту долю і долю держави».

На жаль, ми таких слів не чуємо, ­ сказав Олександр Афонін. Натомість нам кажуть,  що додуть 100 грн до пенсії чи 20 грн до зарплати. «Не треба давати, дайте людям перспективу, бачення майбутнього – і вони самі визначаться, куди йти і які книги читати. Тому сьогодні книга –­ більше елемент дозвілля, ніж інструмент формування людської особистості, її розвитку», –­ зазначив президент асоціації книговидавців і додав, що вірить у зміни на краще. А як же без них?


Реклама

Хотите, чтобы было дешево и сердито? Планшеты Леново в нашем магазине - отличное сочетание цены и качества. Не пропустите такую возможность! Закажите товар прямо сейчас!

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-17 17:48 :30